Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Milyen gáztűzhelyet vegyek?

Milyen gáztűzhelyet vegyek?

Figyelt kérdés

Új tűzhely vásárlása előtt állok, de picit tanácstalan vagyok a választásban.

Én panellakásban lakom, és gázáltalányt fizetek, mivel nincs külön gázórám. Jelenleg egy nagyon öreg Karancs kombi tűzhelyem van, aminek külön van kiépítve a hálózati vezeték.

Igazán takarékossági szempontból a teljes gázüzemre gondoltam, de az elektromos sütő előnyei is kecsegtetőek, bár az plusz kiadás, ami lehet, hogy az én esetemben oktalan lenne, mivel a gáz akkor is annyi, ha be sem kapcsolom egész hónapban a tűzhelyet, és akkor is annyi, ha azzal fűtök telente, vagyis ha éjjel-nappal üzemel. Ennyi bevezető után jöjjenek a konkrét kérdéseim:

Láttam olyan gázsütőt, aminek a leírásában szerepel a gáz-grill megjelölés.

Az ilyen sütők rendelkeznek fölső gázsütéssel is? Ha igen, az csak grill funkcióban érhető el, vagy ahogy egy elektromos sütőnél, kiválasztható, hogy alsó, felső, vagy alsó-felső üzemben működjön?

A háztartási, hőlégkeveréses - elektromos sütők között létezik olyan kivitelű, ami az ipari sütőkkel megegyező módón a ventillátor mögött fűt, és az fújja be a forró levegőt a sütőtérbe, vagy csak a sütőtérben lévő cekászok által felmelegített levegőt legyezi?

A sütő tulajdonságairól ennyit, most a gázfőző résszel kapcsolatban lenne kérdésem.

Manapság divat, de szerintem értelmetlen, hogy a legnagyobb gázégőt teszik előre, a legkisebbet hátra.

Ez abból a szempontból nem tetszik nekem, hogy a legnagyobbon forr a 20literes leveske, én meg a böszme nagy fazékon átnyúlva, akrobatikusan kevergessem a rántást?! Aki a mai tűzhelyeket ilyenre tervezte, az nem főzött még életében, mert logika, és praktikusság az nincs benne!

Melyik konkrét tűzhelyek vannak még napaság is úgy kialakítva, hogy elöl van a legkisebb gázégő, és hátul a legnagyobb?

Melyik a legmegbízhatóbb megfizethető márka ma a piacon a szabadon álló kategóriában, és melyik a legszebb kivitelű gáztűzhely a piacon?

Összefoglalva: melyik tűzhelyet érdemes megvenni márka, és típus megjelöléssel, aminek elöl van a legkisebb, és hátul a legnagyobb gázrózsája, ami szép, és legalább 25 évig tűzhely marad, mint a régi, 1985-ben vásárolt magyar gyártmányú Karancs Kombi?

Ha valami nem tiszta a kérdésben kérdezz, mert lehet, hogy mire megírtam a gondolataimat, bele is keveredtem picit a mondókámba :)


2010. márc. 10. 19:47
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Pár észrevétel a teljesség igénye nélkül: igen, vannak olyan gázsütők amikben gáz-grill égőfej is található. Természetesen felül. De ez esetben vagy-vagy a dolog, tehát: vagy a sütő-égő megy, vagy a grill-égő. Egyszerre nem lehet, mert az alsó égőfejjel ellentétben, a grillégő nem hőfokszabályzós, tehát állandóan a maximumon megy, és együtt az alsóval, már olyan forróságot csinálnának, hogy nem bírná el a sütőtér. Megoldás: ha nem süt egyenletesen az alsó (vagyis a teteje fehérebb marad a kajának), akkor azt kikapcsolva, rá lehet pirítani a tetejére a grillel. Ilyen sütőkben általában grillnyárs és forgató motor is szokott lenni. Más: a villanysütők közt (ventilátorosak) 2 féle van: a hőlégkeverős, ez csak a cekászok hőjét kutyulja, és a hőlégbefújós, ami egy kör alakú fűtőbetétet tartalmaz hátul, és a forró levegőt nyomja befelé. Árban természetesen a befújós valamivel több, de annyira nem számottevő. Még valami a grillhez: gáz grillezés esetén MINDIG résnyire nyitva kell lennie a sütő ajtajának, mert mint mondtam: nincs hőfokszabályzás, ez meg túlhevítené a sütőt. Emiatt adnak is hozzá egy kitámasztó lemezt, ami a nyitott ajtó esetén a gombokat védi az elolvadástól. Gázlapok: teljesen igazad van, ehhez nem is tudok mit hozzátenni, ez ma már csak dizájn kérdése, hogy találsz-e olyat ami ennek alapján megfelel neked. :) A szépség meg erősen relatív, ebben csak Te tudsz objektíven dönteni. :) De felkészítelek: ma már egyetlen készülék sem fog 20-25 évig kitartani. Tudni kell, hogy a fehér árúk (nagy háztartási gépek) maximum 6-7 évre vannak eleve tervezve, ami ezt túléli az már szerencse. Tudniillik a piacgazdaság sínylené meg, ha életedben elég lenne 1-2 tűzhelyet vagy mosógépet venni. Gonoszul hangzik, de ez a realitás. Márkák: Bosch, Siemens, Gorenje, Indesit, Elektrolux. Ellenjavallat: Zanussi (román szegényke), Fagor, Mora (bár cseh, de sokat romlott az utóbbi években), Whirlpool (ez meg a Mora átcímkézve) és minden nevenincs csoda, amik általában török vagy román illetőségűek. Még egy választási szempont van: a színe. Lehet ugye fehér vagy inox. Fehérre könnyebben ráég a szutyok, de az inox meg baromi randa ha megsúrolod valami karcolóssal, és még az ujjlenyomatokat is szépen tárolja, szinte levakarhatatlanul, viszont dekoratívabb, és nem tud rozsdásodni sem. :)
2010. márc. 10. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

A gázgrillt szépen elmagyaráztad, köszönöm! Nekem halvány lila sejtésem sem volt arról, hogy is képzeljem el.

Úgy tudom, létezik légkeveréses gázsütő is. Ez szebben, egyenletesebben süt, mint a sima gázsütő?

Tudnál konkrét márkát, és típust mondani hőlégbefúvós kombinált tűzhelyre?

Gáz-légkeveréses tűzhelyet egy márkában találtam, aminek a neve Pelgrim. Ha jól bogarásztam ez egy magyar cég, de eddig ismeretlen volt a számomra. A végtörténete a következő:

" Az Elekthermax Rt. jogelődjét, a Magyar Elekthermax Részvénytársaságot 1920-ban alapították Budapesten. A cég kezdettől fogva különféle sütő-főző készülékek gyártásával foglalkozott. 1952-ben költözött a gyár a jelenlegi pápai telephelyére. A kezdeti időszak után a villamos berendezések gyártására szakosodott cég termékköre ma már kiegészült a gázüzemű készülékekkel is. A technológiát folyamatosan, a kor igényeinek megfelelően fejlesztettük, így ma európai szintű gyártástechnológiával rendelkezünk. "

Nem ismered véletlenül ezt a márkát?

A címe: www.pelgrim.hu

Tudnál esetleg mondani más márkát, ami hőlégkeveréses gázsütővel szerelt tűzhelyet gyárt?

2010. márc. 10. 22:30
 3/8 anonim ***** válasza:
Természetesen ismerem a Pelgrim-et. Túl nagy véleményem nincsen róla, mondjuk úgy: középkategória, és kissé csúnyácska. Ez a gáz-légkeverés dolog nekem kissé gyanús. Nem találkoztam élőben ilyen tűzhellyel, de a Pelgrimet megnézve, azt láttam, hogy elektromos grill betétje van, talán azzal egybekötve megy a hőlégkeverés, mert olyan van több is, hogy légkeveréses grillezés funkciót tud. A gáz esetében nem nagyon hallottam erről, régen az volt a magyarázat, hogy a gázlángot mintegy elfújná a ventilátor szele, azért nem csinálnak ilyen megoldást. Persze ezen azóta változtathattak, nem állítom, hogy nem, de azért elgondolkodtató, hogy szinte egyáltalán nem találni ilyet. A Pelgrim az árából kikövetkeztetve is, inkább grill+légkeverés funkciójú lehet. Érdemes lenne felhívni őket telefonon, hogy mondja meg: miképpen is működik ez a dolog az ő termékükben. Sajnos nem tudok más típust mondani Neked ilyen funkcióval. Amikor utoljára (2 éve) dolgoztam a szakmában, nem szerepelt az általános kínálatban egyik cégtől sem.
2010. márc. 11. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Tisztelt utolsó válaszoló!

Sajnos negatív fejlemény van a Pelgrimmel kapcsolatban.

Még tegnap este írtam a forgalmazó mintaboltnak egy levelet, de visszapattant az e-mail címükről, így hát ma elküldtem a gyártóként megjelölt címre is ugyan azt a levelet, melyre az alábbi választ kaptam:


"Tisztelt X Y Úr!


Levelére válaszolva közöljük, hogy a gyártó céget felszámolták,

így hát segíteni nem áll módunkban.


Elekthermax Kft."


Úgyhogy a Pelgrim kiesett, pedig a kivitelén kívül, ami szerintem sem egy szépségdíjas, nagyon megtetszettek a tűzhely tulajdonságai; a légkeverős gázsütő, és a kiegészítő elektromos grill betét :U

Az, hogy a légkeverés csak a grillhez lenne csatolva mint lehetőség, az nem szerepelt a leírásban, de ha így van, akkor már nem is olyan csábító, és nem bánom, hogy már nem kapható. A gáz mellé szerelt légkeverés viszont nagyon szimpatikus volna, ezért ha valaki tudna abban segíteni, hogy a Pelgrimen kívül létezik-e még gyártó, aki gyárt olyan tűzhelyet, amiben hőlégkeverős gázsütőt szerel, az kérem, ne tartsa magában az információt.

Persze az, hogy a hőlégkeverés elfújhatná a gázt, az eszembe sem jutott, hiszen én eddig csak olyan gázsütőt láttam, aminek az alja tömör fém, és csak egy gyújtóluk van elöl, amin keresztül meggyújtható a sütő része. Emiatt nem gondoltam arra, hogy ez problémát okozhatna…

De ha még sincs más gyártónál ilyen megoldású tűzhely, akkor milyen hőlégbefűvásos, szabadon álló tűzhelyek léteznek?

Szerintem a hőlégbefúvás sokkal hatékonyabb, mint az alsó-fölső fűtőszálú, sima ventillátoros hőlégkeverős sütők...

2010. márc. 11. 16:22
 5/8 anonim ***** válasza:

Én voltam az első és a második is. :))

Szóval: anno nagy mellénnyel beharangozták a Pelgrimet, mint német minőség, mert valaki megvette a gyárat. Ezek szerint sikerült szépen csendesen taccsra is tenni. Szomorú. :(

Kerestem a neten hőlégkeverős gázsütőt, de nem volt találat. Azért írtam az elfújós dolgot, mert emlékeim szerint, nemrégiben még a gázsütők alja lyukacsos volt, a legtöbb esetben. Na nem nagyon, de egy-egy sor volt rajtuk kétoldalt. Másik: minden jónevű gyártó készít kombi tűzhelyeket, és mindegyikből van befújós meg sima keverős is legtöbbször. Az első hozzászólásban leírt márkákat ajánlom nyugodt szívvel. :) A mokka égő helyzete okán, viszont el kell menned egy nagyáruházba, és ki kell kémlelned személyesen, melyik lenne a megfelelő. Még valami: sajnos a legtöbb helyen meglehetősen alulképzett emberekkel fogsz találkozni, talán a különbséget sem fogják tudni a befújós és a keverős közt. Ezért mondom el ezt: a befújós jele (a sütő funkcióválasztó gombján) egy stilizált 3 lapátos ventilátor, egy körbe foglalva. Ez jelzi elméletileg, hogy abban a funkcióban egy körfűtő betét működik a sütőben. A sima légkeverést csak sima ventilátorral és néha alatta-felette egy-egy csíkkal (a sima fűtőbetétek jele) szokták ábrázolni. :)

2010. márc. 11. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
www.netolcsobb.hu <<< itt nézz szét !!!
2010. márc. 11. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a netolcsóbb tippet, de ott már jártam. Találtam is nekem tetsző Gorenje tűzhelyet, ami felől érdeklődtem is a cégnél, de a levelemre közölték, hogy a honlapról kiírt, és a kérdésben szereplő termékek kifutott modellek, nem beszerezhetők. Helyettük Fagort ajánlott a bolt, de azokról 2 egymástól független gázszerelő is lebeszélt, mondván a Fagor nem ad ki alkatrészt csak a szakszerviznek, akik mivel a közelben nincs, csak borsos áron jönnének ki megjavítani a tűzhelyet, ha valami bajom lenne vele :(

Bár esztétikusak a Fagorok, és a hűtőm is az, ami már közel 10 éve hibátlanul üzemel, de a fenti információ miatt mégsem merek Fagor tűzhelyet vásárolni.

Nekem fontos az, hogy könnyen beszerezhető, jó alkatrészellátottságú készüléket vegyek, amit bármelyik szerelő meg tud javítani szükség esetén.

Közben felvetődött még egy kérdés bennem.

A tűzhely sütőjének az oldala mennyire melegszik fel kívülről az újabb típusoknál?

Ha tűzhelytől csak 05-1cm-re van a konyhaszekrény pozdorja oldala, az megéghet, netalán belobbanhat a hő miatt, vagy annyira nem forrósodnak át a mai tűzhelyek oldalfalai?

Ezt azért kérdezem, mert nálam a tűzhelynek gyárilag kb. 62cm-s hely van kialakítva, és azon gondolkozom, hogy ha beférne, vehetnék-e oda esetleg 60cm széles tűzhelyet?

Az 50cm, és a 60 cm szélesség jelent valami műszaki, minőségi különbséget, vagy csak esztétikai különbségek vannak a két méret között?

Melyik érdemes megvenni inkább, ha mindkét méret beférne a gyári helyre?

2010. márc. 12. 17:05
 8/8 anonim ***** válasza:
Megint első kettő (három) vagyok. :)) Semennyire nem melegszenek fel, nekünk most egy kerámialapos van, előtte egy gáz volt villany sütővel. Mindkettő rá volt/van tolva a konyhabútor oldalára szorosan, és semmi gond évek óta, szóval a hely elég lesz neki. Az 50 és 60 centis közt csak az esztétika a különbség, illetve természetesen a nagyobbnak nagyobb a sütője, és nagyobb lábasok férnek el egymás mellett. :)
2010. márc. 12. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!