Weboldalunk cookie-kat használhat, hogy megjegyezze a belépési adatokat, egyedi beállításokat, továbbá statisztikai célokra és hogy a személyes érdeklődéshez igazítsa hirdetéseit. További információ
Főoldal Belépés/Regisztráció Egy véletlen kérdés Facebook

Kategória: Elektronikus eszközök » Háztartási gépek

A kérdés

Mikrohullámú sütő ventilátora nem forog, az állórész tekercse kap 230V feszültséget. A forgórész lehet rossz?

forgórész:

[link]

Keress kérdéseket hasonló témákban: mikrohullámú sütő, ventilátor, elektronika, villanymotor, kisgép

ápr. 9. 20:25  Privát üzenet  

A válaszok
A kérdező kommentje:

forgórész:

[link]

Működik de venti nélkül nem akarom járatni. Búgó hangot ad.

# 1/9Időpont ápr. 9. 20:28 Privát üzenet

Az kizárt dolog, a rövidrezárt forgórészű (kalickás) motoroknak az a része soha nem romlik el, ahhoz túl egyszerű felépítése.

Csapágy szorulhat, vagy elmozdulás miatt hozzáérhet az állórészhez például.

Az állórész vasmagjában látható réz rövidzár gondoskodik a fázistolásról, hogy a forgás létrejöhessen.

A mikrosütők kisteljesítményű motorjánál ez a szokásos megoldás, nem a segédfázis-kondenzátor.

Van viszont olyan is, aminek megcsapolt tekercséről működik a tányérforgató motor, lehet zárlat arrafelé is, vagy maga az állórésztekercs, ha erősen melegszik.

Az a forgórész, ami bonyolultsága folytán is hajlamosabb tönkremenni, a kommutátoros motorokban található.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 76%-ban hasznos válaszokat ad.
# 2/9Időpont ápr. 9. 20:53 Privát üzenet

Egyébként a lemezelés a vasmagban létrejövő örvényáramú veszteségek csökkentését szolgálja, mint a trafóknál is, vagy a motor állórészénél.

Hogy a szigetelt felületű lemezek a szélén néhány helyen összeérnek, annak nincs különösebb jelentősége.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 76%-ban hasznos válaszokat ad.
# 3/9Időpont ápr. 9. 21:17 Privát üzenet
A kérdező kommentje:

Az lehet hogy hozzáérT mert laza a csapágy, de bekapcsoltam megpörgettem és úgy se indult be a venti.

Akkor mi lehet még? :O

# 4/9Időpont ápr. 10. 00:08 Privát üzenet

"az állórész tekercse kap 230V feszültséget. "

Fázisceruzával nézted?

Mérj rá a tekercsre.

Ha nem szakadt, akkor mechanikai hibás.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 73%-ban hasznos válaszokat ad.
# 5/9Időpont ápr. 10. 02:31 Privát üzenet

Ha búg a motor, szakadt már nem lehet a tekercs. Menetzárlatos lehetne, ami erős melegedéssel vagy leégéssel jár, de itt talán nem erről van szó, esélye is kisebb ebben a kategóriában.

Viszont a csapágy nem kotyoghat egyáltalán. Egyrészt zörögne is, de a légrés annyira minimális ezeknél, hogy amikor a mágneses erő összerántja, megszorul.

Hosszirányba elmozdulhat a tengely, de kotyogása nem lehet. Ezek a motorok pont erre érzékenyek és beállnak tőle.

De azt lehet érezni is, ha áram alatt forgatod, hogy rángat, beakad stb.

A válaszíró 76%-ban hasznos válaszokat ad.
# 6/9Időpont ápr. 10. 11:19 Privát üzenet
A kérdező kommentje:

Multiméterrel mértem. 230-at kap.

A lehelet tartotta oda a tekercs végeit, ha egyáltalán volt érintkezés.

Rámértem az ellenállásra 0,38 (20 k ohm tartomány), érintésnél 380-at mutatott. Ez menethiba vagy jó?

Először akadhatott hisz sérül van a forgórészen, miután szétszedtem pedig talán már nem volt érintkezés, így aztán hiába pörgettem be a ventit mielőtt bekapcsoltam a mikrót.

Megforrasztanám a tekercsvégeket. Hogyan kell leszedni a szigetelő réteget a tekercs végeiről?

[link]

# 7/9Időpont ápr. 10. 16:01 Privát üzenet

Ha elkezded forrasztani a végétől (ahol még rezet ér), visszafelé leéghető a lakkréteg, ha jól csinálja az ember, megfelelő hőmérsékletű pákával, gyantázva.

Aki nem bír vele, lehet kapirgálni, öngyújtóval megégetni stb.

A válaszíró 76%-ban hasznos válaszokat ad.
# 8/9Időpont ápr. 10. 16:21 Privát üzenet
A kérdező kommentje:

Köszönöm a hozzászólásokat.

Megforrasztottam. Működik.

# 9/9Időpont ápr. 10. 19:23 Privát üzenet

Értesítsünk róla, ha új válasz érkezik? Válasz küldése

Kapcsolódó kérdések
Hogyan lehet megállapítani, hogy egy motor forgórésze vagy állórésze rossz?
Hol találok tekercselőt Budapesten?
Makita kézi gyalu, erő nincs, alig használt, a forgórész szénkefékkel való érintkezői, amik egymás mellett vannak, egyforma ellenállásúak, ellenben az egyik szénkefénél erős...
Mosógépnek mi lehet a baja? Gyakorlatilag nem mos. Bármilyen verziónál nem mozdul meg a forgórész.
Kínai 1100w-os csö szivattyúhoz honnan lehet állórészt venni? (a régi leégett) Ja és mennyi és milyen olaj kell hozzá?
Hol tudok venni forgórész nélküli ventilátort?

Kérdések az Elektronikus eszközök rovatbólKérdések a Háztartási gépek rovatból

Minden jog fenntartva © 2019, www.gyakorikerdesek.hu | GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | WebMinute Kft. | Kapcsolat: info (kukac) gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!