Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Mikrohullámú sütő ventilátora...

Mikrohullámú sütő ventilátora nem forog, az állórész tekercse kap 230V feszültséget. A forgórész lehet rossz?

Figyelt kérdés

forgórész:

[link]



2019. ápr. 9. 20:25
 1/9 A kérdező kommentje:

forgórész:

[link]


Működik de venti nélkül nem akarom járatni. Búgó hangot ad.

2019. ápr. 9. 20:28
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Az kizárt dolog, a rövidrezárt forgórészű (kalickás) motoroknak az a része soha nem romlik el, ahhoz túl egyszerű felépítése.

Csapágy szorulhat, vagy elmozdulás miatt hozzáérhet az állórészhez például.

Az állórész vasmagjában látható réz rövidzár gondoskodik a fázistolásról, hogy a forgás létrejöhessen.

A mikrosütők kisteljesítményű motorjánál ez a szokásos megoldás, nem a segédfázis-kondenzátor.

Van viszont olyan is, aminek megcsapolt tekercséről működik a tányérforgató motor, lehet zárlat arrafelé is, vagy maga az állórésztekercs, ha erősen melegszik.

Az a forgórész, ami bonyolultsága folytán is hajlamosabb tönkremenni, a kommutátoros motorokban található.

2019. ápr. 9. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként a lemezelés a vasmagban létrejövő örvényáramú veszteségek csökkentését szolgálja, mint a trafóknál is, vagy a motor állórészénél.

Hogy a szigetelt felületű lemezek a szélén néhány helyen összeérnek, annak nincs különösebb jelentősége.

2019. ápr. 9. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Az lehet hogy hozzáérT mert laza a csapágy, de bekapcsoltam megpörgettem és úgy se indult be a venti.

Akkor mi lehet még? :O

2019. ápr. 10. 00:08
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

"az állórész tekercse kap 230V feszültséget. "

Fázisceruzával nézted?

Mérj rá a tekercsre.

Ha nem szakadt, akkor mechanikai hibás.

2019. ápr. 10. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Ha búg a motor, szakadt már nem lehet a tekercs. Menetzárlatos lehetne, ami erős melegedéssel vagy leégéssel jár, de itt talán nem erről van szó, esélye is kisebb ebben a kategóriában.

Viszont a csapágy nem kotyoghat egyáltalán. Egyrészt zörögne is, de a légrés annyira minimális ezeknél, hogy amikor a mágneses erő összerántja, megszorul.

Hosszirányba elmozdulhat a tengely, de kotyogása nem lehet. Ezek a motorok pont erre érzékenyek és beállnak tőle.

De azt lehet érezni is, ha áram alatt forgatod, hogy rángat, beakad stb.

2019. ápr. 10. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Multiméterrel mértem. 230-at kap.

A lehelet tartotta oda a tekercs végeit, ha egyáltalán volt érintkezés.

Rámértem az ellenállásra 0,38 (20 k ohm tartomány), érintésnél 380-at mutatott. Ez menethiba vagy jó?


Először akadhatott hisz sérül van a forgórészen, miután szétszedtem pedig talán már nem volt érintkezés, így aztán hiába pörgettem be a ventit mielőtt bekapcsoltam a mikrót.


Megforrasztanám a tekercsvégeket. Hogyan kell leszedni a szigetelő réteget a tekercs végeiről?


[link]

2019. ápr. 10. 16:01
 8/9 anonim ***** válasza:

Ha elkezded forrasztani a végétől (ahol még rezet ér), visszafelé leéghető a lakkréteg, ha jól csinálja az ember, megfelelő hőmérsékletű pákával, gyantázva.

Aki nem bír vele, lehet kapirgálni, öngyújtóval megégetni stb.

2019. ápr. 10. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hozzászólásokat.


Megforrasztottam. Működik.

2019. ápr. 10. 19:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!