Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Mobiltelefonok » Milyen veszéllyel járhat az,...

Milyen veszéllyel járhat az, ha a telefon rootolása után a Play áruházból letöltött appokat rendszeralkalmazássá teszem?

Figyelt kérdés

Egy beragadt gomb miatt a telefon mindig biztonsági üzemmódba kapcsol. Jelenleg a vírushelyzet miatt nem akarom szervizbe vinni gombcserére, itthon kéne megoldanom, hogy használható állapotba hozzam a telefont.


Nem szeretném fizikailag szétszedni a telefont, így a gombcserét nem tudom megoldani, ezért gondoltam a kérdésben megnevezett megoldásra. Ez milyen veszélyekkel járhat? (Főleg a személyes adatok, kártyaadatok, jegyzetek, jelszavak stb. biztonsága érdekel, de minden megjegyzést szívesen fogadok.)


(Még nem rootoltam egy telefont se, az elméletet se tudom, de ha ez a megoldás jónak tűnik, akkor elég időt és energiát fogok belefektetni ahhoz, hogy ne szúrjam el. Továbbá a most letöltött alkalmazásaimat szelektálnám, egy csomó olyan le van töltve, amit hónapok óta meg se nyitottam.)



Illetve ha ez nem jó megoldás, akkor szívesen fogadok olyan ötleteket, amiket otthon meg tudok valósítani a telefon fizikai szétszedése nélkül. (Legvégső esetben nyilván meg tudom várni amíg lecseng a vírus, de nem szívesen várnék hónapokat, most pedig semmiképpen nem megyek el itthonról olyan dolog miatt, ami nem létfontosságú, mivel három fokozottan veszélyeztetett emberrel élek együtt.)



2020. ápr. 6. 11:31
 1/6 Mr. V. ***** válasza:
100%

A root a sok álhír ellenére nagyobb biztonságot ad azon felhasználóknak, akik tisztában vannak a készülék kezelésével és csak a legamatőrebbeket védi meg a root nélküli készülék attól, hogy el tudják rontani.


Fontos!!!

Több készüléknél a root-hoz ki kell nyitni a bootloader-t, ami a jelenlegi adatok teljes törlésével jár!

Emellett az update.zip típusú root a legbiztonságosabb, mert a PC-s és egyéb programok (KingRoot, KingoRoot, IRoot, ...) nem csak rootot, de vírust, reklámot is tesznek a készülékre, pont ezért nem működnek offline állapotban.


A gombcsere lehet, hogy szimpla programmal root után sem oldható meg, csak több program telepítésével.


Esetemben kell a root, kell XPosed framework és abba kell egy PBMC Keychain nevű program, amivel a gombok funkcióit át tudom írni. Az én készülékemen 7 gomb is van, így pl. Vibert indít, hívást vesz fel, vagy tesz le az épp nem haszánlt SOS vagy Fn és egyéb gomb.


A root-al lényegében nem a világ felé nyitod meg a készüléked, hanem magad felé. Root mellé szükséges egy azt kezelő program is (Pl. SuperSU), amivel te magad döntheted el, hogy melyik program kapjon root engedélyt és melyik ne, azaz nem fog minden hozzáférni a készülékhez, csak amit te magad engedélyezel.


A banki programok nem fognak működni rootolt készüléken. Noha vannak az XPosedben kiadott átverő szoftverek, nekem Gránitbank esetében 2,5 éves az utolsó program, ami elhiszi, hogy nem rootolt a készülék, az újabbak nem hajlandóak elindulni emiatt.


A play áruháznak köze nincs a roothoz, nem adsz neki engedélyt és kész. Én áruházat sem használok, minden google termék törölve van a készülékről és mindent APK fájlból telepítek megbízható forrásokból.


Ne alakítsd semmit rendszeralkalmazássá! Hibásan fognak működni!

Azzal, hogy átalakítod, átkerül a System partícióra, amit a legtöbb program nem szeret, mert ott más hozzáférési engedélyeket kap, mint amire tervezve lett, így egy Total Commander is hibásan fog működni (tapasztalat).


Root-al tudsz törölni gyári programokat is, így akár az egész google családot is, ám ez nem hozzáértőknek csak bonyodalmakat okoz, tehát inkább csak a nem használt, feleslegesen futó dolgokat érdemes törölni, mint beépített játék, zenelejátszó amit soha nem használtál, stb.


A root-al lényegében te leszel a készüléked rendszergazdája és szinte bármit tudsz rajta módosítani. Akár IMEI és MAC adatokat is, bár ezekkel vigyázni kell.

Félni nem kell tőle, mert kb. annyit tesz, hogy egy Ferráriba ültet be, amivel döngethetsz 300-al is, de tudnod kell, hogy 130 nálunk az autópályák korlátja. Ha betartod a szabályokat, autózhatsz vele, de ha nem érdekel a korlátozás, akár megbüntethet a rendőr vagy fejre is állhatsz vele a kanyarban.

Azaz nem szabad vaktában mindennek root jogot adni!


Előnye például, hogy jobban tudsz reklámot blokkkolni a készüléken (HOSTS fájl), a programok hozzáféréseit tudod módosítani (hangrögzítő ne férjen a tartózkodási helyhez, de még a nethez se, de a névjegyekhez főleg ne). Ezeket root nélkül csak részben tudod tiltani, root-al teljes mértékben.

Emellett root mellett a LuckyPatcher segítségével programokat tudsz módosítani (reklám eltávolítás, licensz emulálás, funkciók tiltása), tehát lényegében a teljes szabadságot jelenti.

2020. ápr. 6. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a választ, nagyon hasznos volt!


Biztonsági mentést rendszeresen készítek mindenről, nem probléma, ha a telefonról minden adat törlődik.


Az appokat azért akartam rendszeralkalmazássá alakítani, hogy biztonsági üzemmódban is használni tudjam őket, de akkor ezek szerint ez az ötlet kuka, és inkább arra kéne megoldást találnom, hogy a telefon NE biztonsági üzemmódban induljon el minden bekapcsoláskor annak ellenére, hogy a gomb, amivel újraindításkor ez az üzemmód bekapcsolható, folyamatosan nyomva van.


Írtad, hogy a gombokat át lehet programozni, tehát megoldható, hogy a hangerőszabályzó alsó fele ne csináljon semmit, ha lenyomom. Ez már a telefon bekapcsolásakor is működni fog, vagy csak azután, hogy teljesen bekapcsolt a telefon? Arra lenne szükségem, hogy a gomb már a telefon bekapcsolása közben se azt csinálja, amire eredetileg tervezték (halkítás, illetve újraindítás közben nyomva tartva biztonsági üzemmód bekapcsolása).

2020. ápr. 6. 12:26
 3/6 Mr. V. ***** válasza:
100%

Az említett programok csak élő rendszeren működnek, tehát betöltés után.

Bekapcsoláskor neked a Boot partíció vagy a Recovery partíció kerül olvasásra és nem a rendszer. Kb. mint számítógépnél a BIOS... de már a BIOS-nál nyomva van a gomb.


Ha nem garanciális, akkor lehet jobban jársz, ha van megfelelő csavarhúzód, akkor szétszeded a készüléket és megnézed, mi van a gombbal... lehet csak olyan erősen lett megnyomva, hogy átfordult és már nem domború, hanem homorú. Vissza kell pattintani és kész. Ha mikrokapcsolós (drágább készülékek esetében), ott mindenképp cserés lesz, de többnyire külön szalagkábelen van, ami Kínából átlag 500-2000Ft között megszerezhető.

2020. ápr. 6. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!


Samsung Galaxy A70-ről van szó. Még bőven garanciális, de a szerviz ~35 km-re van, és most nem szívesen buszoznék ennyit. Többgenerációs családi házban élek. Apukám a szíve miatt, a nagyszüleim a koruk és betegségeik miatt most fokozottan veszélyeztetettek. Nem annyira fontos a telefon, hogy az egészségükkel játsszak.


Azért még keresgélek, hátha van valami megoldás.

2020. ápr. 6. 13:38
 5/6 anonim ***** válasza:

Samsungokat sajnos nem rootolhatsz a garancia elvesztése nélkül, mert ugrik egyet emiatt a KNOX:

[link]

[link]

2020. ápr. 6. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!


Igen, sajnos tudok róla, de sokszor szükségem lenne a telefonra a munkámhoz, főleg most, hogy itthonról dolgozok. Sokkal lassabban haladok nélküle. Ha találok egy megoldást, amihez rootolnom kell a telefont, akkor megérné elveszteni a garanciát.

2020. ápr. 6. 19:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!