Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » NYÁK-on lévő rézfólia sínek...

NYÁK-on lévő rézfólia sínek miért nem olvadnak meg terhelés alatt?

Figyelt kérdés
Üdv skacok. Van egy gondolat, amiről nem találtam semmit, bár lehet én keresem rosszul. Nos az jutott eszembe, hogy például ott vannak ugye az autós erősítők, amelyekre kisujj-vastagságú kábelek mennek az akksiról, de az erősítő NYÁK-ján ultravékony rézfólia síneken továbbítódik az áram. Namost ha ilyen bitang kábelek kellenek hozzá, hogy a hatalmas áramerősségtől ne olvadjanak meg, vagy ne égjenek szét, akkor a NYÁK-on lévő vékony sín miért nem olvad el? Hisz sokkal kisebb az átmérőjük. Némelyik erősítő akár többszáz ampert is fel kell hogy vegyen a működéshez, ilyenkor hüvelykujj-vastagságú kábelt kell kötni rá, de a NYÁK vezetői nem sokkal vastagabbak, nos akkor hogy is van ez? Bocsesz hogy könyvet írtam, nehezen szoktam kifejezni magam :3 Válaszokat előre is köszi szépen!
2019. aug. 6. 17:19
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
25%
Nem tudom, hogy mihez értesz, mit tudsz, hogy a válaszban mit tételezhetek fel nálad alapnak? "Némelyik erősítő akár többszáz ampert is fel kell hogy vegyen a működéshez"-böl azért arra következtetek, hogy elég keveset.
2019. aug. 6. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Ha pl egy 5000W RMS el megáldott "játékszerről" van szó, 12V feszültségen 400 feletti amperről beszélünk, már amennyiben az erősítő D osztályú. Merthogy ezek többnyire AB osztályúak szoktak lenni (aminek a hatékonysága 60-70%), így mégtöbbet kell felvegyenek. Azért köszi a választ, kár hogy nem érek vele semmit.
2019. aug. 6. 18:03
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Inkább azt nézd meg, hány A-os olvadóbiztosítékkal van ellátva az erősítő!

Egyébként a rézfólián a nagyáramú részek szélesebbre vannak tervezve és ónnal is befuttatva általában, ami "erősíti".

Továbbá ezek rövidebb szakaszok, amin azért nem esik akkora feszültség, mint egy hosszú vezetéken, nyilván ellenállástól függően.

A vezeték hosszúságát viszont a keresztmetszet nagyobb arányú növelésével szükséges kompenzálni, a nagy áramok miatt. Az a vezeték nem csak azért olyan vastag, mintha másképp nem bírná el az adott áramot, de a járműben a feszültségesést is minimalizálni kell, miután az akkufeszültség eleve nem sok, így abból a kevésből kell gazdálkodni, lehetőleg nem pazarolni.

2019. aug. 6. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
78%

Így van..

A jobb erősítőknél be van futtatva ónnal a táp résznél a fólia,plusz amennyire lehet ki van szélesítve a rézfólia.

A mégjobb erősítőknél már réz áramsin is van,ami több forrasztási ponton rácsatlakozik a panelon lévő táp fóliára.

A mégnagyobb erősítőknél meg már több betáp csatlakozó is van..

Aztán jöhetnek a 3-400 Amperek...

2019. aug. 6. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
14%

Az egyes kommenter lehet már megint a nyagyképű tv szerelő...

Rá se ránts..

2019. aug. 6. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
68%

#5

Ezt már tisztáztuk, hogy beteg volt az észjárásod világéletedben. Most csak ismét bebizonyítottad.

#3 hozzászólást írtam én (neked csak Szervizvezető Úr). Ha tudtad volna, akkor nem helyeselsz? Ezt már elszúrtad... Még a százalékot is képtelen voltál beazonosítani, tényleg szánalmas.

Kötekedést fejezd be!

2019. aug. 6. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
65%

Kedves kérdező,

ha belegondolsz (nagyon leegyszerűsítve):

P = U^2 / Z,

ahol

* U: az erősítő által leadott feszültség

* Z: a hangszóró impedanciája

* P: a hangszórón jelentkező teljesítmény


ebből következik, hogy:

U = sqrt(P * Z)

szóval, ha:

P = 5000 W

Z = 4 Ohm

akkor sqrt(5000 W * 4 Ohm) = sqrt (20000) = 141 V


Forrás:

* [link]

* [link]


Illetve: nézd meg egy nagy teljesítményű erősítő kapcsolsi rajzát:

* [link]

* [link]

ezen utóbbi kapcsolás nyáklemeze:

* [link] - látszik középen a vastag csík

láthatod, hogy:

* magasabb tápfeszültségről üzemel

* a terhelés több tranzisztoron oszlik el

2019. aug. 7. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Az, hogy egy kábelt milyen keresztmetszetűre választunk alapvetően két számítás alapján történik. Az egyik számítás, hogy az üzemi áram az adott telepítési környzeteben, milyen hőmérséklet emelkedést fog eredményezni. Jellemzően rövid kábelek/vezetékek esetén ez a számítás lesz a "szigorúbb". Itt számít a szigetelő anyaga (mennyi a maximális üzemi hőmérséklet stb.). Itt van egy kis eltérés a törpefeszültségű, kisfeszültségű (<1000V) és a közép- és nagyfeszültségű (>1500V) rendszerek esetén, illetve az alkalmazott kábel szigetelések esetén is pl. PVC szigetelésű kábel esetén max. 70 fok engedhető meg. De ha ez egy kábel/vezetékkötegben van akkor a kábelek egymást melegítik így egy-egy vezeték terhelhetősége csökken (pl. normál villanyszerelésnél a 1,5-es vezeték egymagában 16A-ig használható, ha egy védőcsőben több kábel megy egymás mellett már csak 13A stb.). Szintén számít az üzemi környezeti hőmérséklet pl. normál szobai használat esetén 25 fokkal számolunk, egy gépjármű motor terében lévő kábel esetén 45-50 fokkal. Megint más a keresztmetszet igény ugyanarra az áramerősségre.

A másik számítás a feszültség esés. Ismert egy kábel/vezeték fajlagos ellenállása, tudjuk milyen hosszú, ebből kiszámítható az ellenállása, a feszültség esés U=I*Rv az Rv egyenesen arányos a hosszal, és fordítottan arányos a kereszmetszettel. Minden alkalmazás esetén tudjuk, hogy mennyi a "tolerálható feszültség esés". Minnél kisebb feszültségű rendszert használunk pl. 12V-os tápellátás esetén már 1-2V feszültség esés is zavaró lehet, míg pl. egy 230V rendszer esetén az 1-2V feszültség esés "senkit nem érdekel".

Maga a méretezés (ki, hogy szokta meg) vagy úgy történik, hogy kiszámoljuk mindkét "feltételt" és a nagyobbat választjuk, vagy kiszámoljuk az egyikkel és ellenőrizzük a másikkal. Egy idő után az ember "érzi", hogy egy adott rendszer esetén melyik a gyorsabb, pl. 230V hálózaton kb. 50-70m a határ, amikor már a feszültség esésre számítás ad nagyobb keresztmetsztet, 12V rendszer esetén ez kb. 3-4m. Pl. egy autó esetén ez a helyzet, és hiába nem melegedne túl egy kábel a feszültség esés miatt növelni kell a keresztmetszetet. (Mst ezt itt nagyon leegyszerűsítve írtam le, mert ennél bonyolultabb de abba most nem mennék bele, ha lepontoznál egészítsd ki, és keress meg privátban köszi).

A NYÁK esetén eleve nagyobb hőlépcső engedhető meg (vannak már egészen magashőmérsékletű NYÁK-ok láttam olyat amire 105 fok volt megadva max. üzemi vezetőhőmérsékletnek, ami jóval nagyobb hőlépcsőt enged meg, így ugyan arra az áramra kisebb keresztmetszet is elég). Jellemzően a NYÁK-on rövidebb szakaszok vannak a feszültség esés gyakorlatilag 0, így "csak" a terhelhetőség számít. Erre vannak táblázatok meg a NYÁK tervező programokban vannak kalkulátorok amelyek kiszámítják egy adott vezető várható hőmérséklet emelkedését. Pl. egy NYÁK-on külső rétegben, 30 fok hőlépcsővel (ez azt jelenti, hogy kb. 55 fokos lesz a NYÁK felülete ami egészen tolerálható még) 1A átviteléhez 0,2mm széles vezetősáv elég, 30A-hez 16mm széles vezető sáv elég. 30A-hez PVC szigetelésű kábel esetén már legalább 4mm2 keresztmetszetű vezeték kell (DC-n), ennek kb. 5mm a külső átmérője.

2019. aug. 7. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
0%

6#


Ismét bebizonyítottad,hogy annyira tudsz kötekedni,hogy ha már nem is neked írnak,te még akkor is bele tudsz kötni..

Az ha magadra veszed más ingét az nem véletlen,,szerintem akkor más modorában magadra ismertél,,és ez szánalmas,ahogy te szoktad mondani..

Belőled azt is kinézem,hogy van vagy 4-5 profilod...

Milyen szerviz ?

Toy-Toy bodega ?

2019. aug. 7. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Kösz szépen mindenkinek a gyors válaszokat, az off kategóriás kommenteken kívül mindent hasznosnak találtam. A 6# osnak (90% os), a kimeneti jel okés, azt tudom hogy ott más a szitu, én az erősítő tápellátásáról írtam, ami ugye max 15V, így amperből kell temérdek mennyiséget felvennie az erősítőnek. Szóval, köszi szépen mindenkinek :)
2019. aug. 7. 14:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!