4K TV és 21:9-es fullHD monitor összehangolás képernyőmegosztáskor, hogyan lehetséges?

Figyelt kérdés

Eddig 21:9-es monitorom volt 2560x1080 és egy

fullHD led TV

Filmet úgy néztem és néhány játékot úgy játszottam, h megosztottam a képernyőt.

Ilyenkor 1920x1080 felbontás volt a monitoron is és a TV-n is. Így a TV-n teljes képernyő lett, a 21:9-es monitoron meg a kép tét széle levágodott ugye, mert a 1920x1080 az 16:9-es képarány.


Venni szeretnék egy 4K tv-t.

4K-s TV-re ugyan úgy megtudok osztani képet 1920x1080-ba?

Ha igen, hogy néz ki a 4K tv, ha gépről 1920x1080-as képet küldök ki rá, nagyon csúnya, rosszabb minőségű lesz a látvány, mintha fullHD TV-re küldenék ki fullHD képet?


Az 1920x1080 az teljes képernyő lesz a 4K-s TV-n?

Azt nem fogja felajánlani megosztáskor, h 3840x2160 legyen a 21:9-es monitoron, ami azon szintén nem lenne teljes képernyő?



OLYAN ÍRJON MÁR AKI ÉRT IS HOZZÁ.

Köszi



2019. aug. 29. 12:07
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Működni fog úgy ahogy most is, a tévén teljes képernyős lesz. Viszont ha a monitor tud ennél nagyobb felbontást akár más képaránnyal, fel fogja ajánlani, hiszen már a tévé is tudni fog nagyobbat. Ilyenkor persze megjelennek a fekete csíkok, hogy ne torzuljon a képarány, ha a monitornak és a tévének se a saját képaránya, akkor mindkettőn lesz.
2019. aug. 29. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Wadmalac ***** válasza:

Csak egy kérdés, mire van kötve a két megjelenítő?


A TV HDMI gondolom, de a monitor?

VGA, DVI? Vagy az is HDMI?

Mert egyes gépeknél jelentkezik az a hiba, orvosolhatatlanul, hogy ha klón képernyőbe teszed a két megjelenítőt, akkor VGA vagy DVI + HDMI megosztás esetén a hdmi-n jó lesz a kép, de a VGA-s vagy DVI-s monitoron csak egy darabját látod a teljes képernyőnek, körülötte fekete kerettel.

Tipikusan akkor, ha a két megjelenítő felbontása eltérőre van állítva, de ha egyszer megtörtént, már az azonos felbontás-beállítás sem teszi helyre a dolgot.

Érdekes módon a képernyő-kiterjesztés módnál (amikor a két monitor képe "össze van nyitva", nincs probléma.


Némelyik videokártyán a frissítés megoldja, de némelyiknél nem.


Csak azért írom, mert lehet, hogy az új konfigurációd a tieden is ki fogja hozni a gondot, akkor meg csak DVI- vagy HDMI-kábel megosztással ,egy portról, így azonos felbontásban tudod majd használni a két képernyőt.


Ha iylen nem történik, akkor


"Az 1920x1080 az teljes képernyő lesz a 4K-s TV-n?"

HDMI-n biztosan kirakható lesz a kisebb felbontás is teljes képernyőre.

Egy nem-okos régebbi tévénél talán nem, de egy új 4K-nál tuti.

2019. aug. 29. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

"...csak egy darabját látod a teljes képernyőnek, körülötte fekete kerettel."

Az a Cinema vagy TV-mód, amikor egyes driverek 5 % fekete kerettel látják el a képet, mert TV-t érzékel DDC-infó alapján.

Hagyományosan a TV-k levágnak 5 %-ot a képből (overscan), a driver ezt akarja előzékenyen kompenzálni, eredetileg főleg a hülyék kedvéért, akik nem tudnák másképp beállítani.

Viszont az újabb TV-knél már lehet állítani, hogy legen overscan vagy ne, illetve van PC-mód is, amikor a levágás eleve nem is jön szóba.

2019. aug. 29. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Wadmalac ***** válasza:

#3: ez nem az.

Egyrészt nem 5%-ról van szó, hanem a képernyőméret harmada szélességű keretről, kb. egykilencednyi terület aktív középen.

Másrészt éppen nem a HDMI kimeneten, hanem a VGA/DVI monitor kimeneten jelentkezik.

2019. aug. 30. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Akkor az működik, h az alapból 2560x1080 (21:9) monitoron a felbontás: 1920x1080 (16:9) (ez eddig is működött, amikor duplikáltam a képet a fullHD TV-re)

De akkor, ha 1920x1080 felbontást duplikálom a 4K TV-re, az is menni fog?

Tehát a monitoron 1920x1080 lesz (16:9-ben a két szélén fekte sávval, mivel 21:9-es).

De a 4K tv-n nem fog torzulni a ráduplikált 1920x1080-as kép?

3840 x 2160 a 4K, lehet túlbonyolítom, csak nem akarom, h megveszem a 4K tv-t aztán, amikor duplikálom a képet, a monitor ugye nem tud 4K-t , nem tud 2560x1080 fölé menni, így marad az 1920x1080, csak nem tudom, mi lesz, ha egy 4K tv-re teszek ki 1920x1080-as képet, rossz lesz-e, torzul-e, szépen lekezeli-e. Talán ami fontos, ha lekezeli, h:


4K tv-n az 1920x1080-as kép csúnyább, rosszabb, mint fullHD tv-n az 1920x1080-as kép?


Köszi!

2019. szept. 24. 00:31
 6/12 Morzsi007 ***** válasza:

Először is hogy használod a két monitort? Kiterjesztés vagy másolás?

Ha másolod a képet ugyanazt fogod látni mindegyik kijelzőn, akkor marad a felbontás a 2. Kijelzőn is, szóval egyforma felbontást tudsz használni, ilyenkor van fekete sáv a nagyobb felbontásra képes kijelzőn natívban. Ha viszont az asztal kiterjesztését használod, akkor be tudod állítani a két megjelenítőt különböző felbontásra, hogy menjen natívba mindkettő. Vagy vidd át a Tv-re az egészet, szerintem az a legjobb , akkor nem terheled feleslegesen a gépet. Ha meg filmet nézel, akkor meg 24Hz képfrissítéssel nem fog annyira akadozni a film. windows gomb+p gyorsbillentyű kombinációval 1 s alatt átrakod a képet. Legalábbis én régebben így használtam régen. Ha filmet nézel minek a másik kijelző?

2019. szept. 24. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Morzsi007 ***** válasza:
Eddig azért volt fekete a két széle a monitorodnak, mert annak van nagyobb felbontása és nem tette ki a fullhd az egészet. Ha veszel 4K-s Tv-t és ugyanígy fogod használni, akkor a Tv-d közepén fog megjelenni a kis fullhd kép, körbe fekete sávval. Van olyan a Tv-n, hogy nagyítás és kihúzza a széleire, de romlik a minőség. Ezért írtam előbb, hogy csak a TV-t használd, mehet natívba a 4K-s felbontás, vagy kiterjeszted az asztalt nem pedig másolod.
2019. szept. 24. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Ettől féltem, h a 1920x1080 képet nem rakja ki teljes képernyőre a 4K TV-n.

Mert pl. a fullHD TV-n a 720p felbontást vagy bármilyen 1920x1080-nál kisebb felbontást, ami 16:9-es azt teljes képernyőre rakja ki duplikáláskor (ami nem kiterjesztés, hanem másolás).

2019. szept. 24. 12:55
 9/12 A kérdező kommentje:

1280x720

1600x900


Ezekre a felbontásokra állítva, majd duplikálva a PC képét is teljesen képernyős lesz a fullHD TV képe.


Ezért gondoltam, h a 3840x20160 -as 4K TV esetében is teljes képernyős lesz a kép, ha a PC-ről 1920x1080-as képet duplikálok.


(A többi eset, h amikor duplikálnám, akkor csak a TV-re rakjam ki a képet és az akkor 4K felbontás. Ez így van, de van olyan, h a 21:9 monitor előtt ülök és duplikálom a képet, mert valakinek mutatok, magyarázok valamit, aki pedig a kanapén ül. Engem ilyenkor nem zavar, a 21:9-es monitoron a két oldalai fekete sáv. Viszont a TV-n fontos, h teljes képernyőben jelenjen meg).



Ezért továbbra is az a kérdés, h a 4K TV-n az 1920x1080-as kép az teljes képernyős lesz-e, úgy, ahogy a fullHD TV-n teljes képernyős a 1600x900-as és a 1280x720 kép (ezek mindenféle plusz állítás nélkül, alapból teljes képernyősek a fullHD TV-n)

2019. szept. 24. 14:54
 10/12 Morzsi007 ***** válasza:
Már elôbb leírtam. Ez miatt ne aggódj. 16:9-es arány a fullHD is meg a 4K felbontás is. Ha fullHd jelet küldesz a 4K-s TV-re, akkor natívba középen jelenik meg a kép, de ezt kitudod húzni a TV széléig, hogy teljes kép legyen. Ennél jobb megoldás, ha 4k-s(3840x2160) felbontásra állítod a TV-re küldött jelet. Ezt csak úgy tudod, ha kiterjeszted az asztalt és a monitor ettől független felbontáson használhatod VAGY csak a TV-t használod, mint megjelenítő, DE az asztal másolásával, mikor mindkét kijelzőn ugyanaz a kép jelenik meg, ez bem lehetséges, mert akkor csak ugyan olyan felbontást tudsz használni mindkét kijelzőn. Remélem érthető voltam.
2019. szept. 25. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!