Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Hangfal dupla kábelből egy,...

Hangfal dupla kábelből egy, avagy házi hangváltó készítése 8Ohm-ra füst nélkül?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Vettem egy dupla kábelezésű hangfalat, de a sztereo erősítőre nem köthetem így.


így volt kapcsolva:

[link]



így szeretném kapcsolni:

[link]


így az eredő impedancia 8 Ohm lesz? Mert a kondi miatt nincs ellenállása a közép és magasnak sem. Oké, de ha elkezdem terhelni nem fog változni az eredő impedancia?


A végfokomban STK ic van, amire az van írva, hogy min. 8 Ohm. Ezért lenne fontos.


Ő volna a bűnös

[link]



2020. febr. 5. 23:59
 1/8 anonim ***** válasza:

Dupla kábelezés, jó vicc...

Középsugárzó? Jó vicc.

A képen szereplő tákolmányban 2 db mélysugárzó szerepel, amit egyébként tényleg lehetne párhuzamosan kötni, ha 2x 8 ohmos lenne. Más kérdés, hogy egyformákat illik, ez így csak gányolás.

Egyébként, ha valódi középsugárzód lenne, az működne a felvázolt kondenzátoros leválasztással, magam is csináltam már ilyet.

Viszont gyakori butaság, amikor azt hiszik, hogy ilyen esetben az impedanciák párhuzamos eredőjével kell kalkulálni.

Nem kell, mert a mélysugárzó csak a saját sávjában terhel, a felsőbb frekvenciákon már túl nagy az impedanciája.

Ezért felesleges a soros ellenállás, nem csak veszteséget képez, de kártékony módon lerontja a forrásimpedanciát is, ha érted, mire gondolok.

Bármennyire hihetetlen, gyakorlatilag használható lenne ellenállás nélkül a rajzod, azaz 4 ohm mély és hozzá 8 ohm közép, 8 ohm magas, bár 20 mikro helyett 10 mikro inkább, de működik a dolog a gyakorlatban.

Csak arról ne beszéljünk, hogy egy akusztikai mérésen mit produkálna. De döngetni, bulizni jó lenne.

Ha valódi ___középsugárzó___ lenne!

2020. febr. 6. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Előbbit mondjuk úgy értettem, hogy 4 ohm terhelhetőségű erősítőre vonatkoztatva.

Ha csak 8 ohmot bír, akkor arra is tekintettel kell lenni: óvatosabban kihajtani stb.

2020. febr. 6. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Kipróbáltam, a középnek egyáltalán nincs mély hangja - de nem értek az akusztikához.


"Ha valódi ___középsugárzó___ lenne!"


Ezt mire véljem? Tegyük fel ott mély van. Miben változik a rendszer? Nem érdekel az akusztika, csupán az eredő impedancia és az erősítő védelme (amihez min. 8 Ohm kell, STK végfok...). Ha rossz lesz a hangja kicserélem a hangszórót, teszek induktivitást, még kondit, stb...

2020. febr. 6. 09:02
 4/8 anonim ***** válasza:

Azt hittem, hogy ebben gyárilag dupla mélysugárzó van, hiszen láttam már olyanokat is, ahol beraktak két egyforma hangszórót, soros vagy párhuzamos kötésben.

Gondoltam, valaki átgányolta, vagyis az eredetileg egyforma hangszórók helyett mást épített be. Azóta viszont ezt találtam:

[link]

Tehát az alsó elvileg mégis külön beköthető sub woofer, a felső kettő közép-magas, de a keresztezési frekvenciát alacsonyabban kell értelmezni, mint a szokásos szélessávú hangdobozoknál, ahol a középsugárzó arányosan kisebb átmérőjű.

Itt az alsó sugárzó tényleg csak az alsó mély hangokra értelmezendő, ahogy a szó szerinti fordítás is mutatja (sub woofer). A közép pedig lejjebb nyúlik, és a mélysáv felső részét is az adja (mélyközép, sőt szinte megfelel egy normál doboz mélysugárzójának is).

2020. febr. 6. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Van a youtuben egy "videó", ahol 20Hz-20kHz jellel jön a hang. Rákötöttem egyesével a hangszórókat. A mély mély hangokat hangosan adja, talán nem meglepő módon :) A közép az 500Hz-től elég hangosan, intenzíven szól egész 6kHz-ig kb.


Arra jutottam, hogy megveszem bele ezt a hangváltót:

[link]


De a mély elé kötök sorba egy 3.3 Ohm ellenállást (hogy meglegyen a 8 Ohm eredő), de később lehet veszek bele egy 8 Ohm mély sugárzót

2020. febr. 6. 12:47
 6/8 anonim ***** válasza:

csak át kell hidalnod a magas és mélyközép csatlakozókat, a pirosat a pirossal, a feketét a feketével és a mélyközép csatlakozójához kösd az erősítőt. Így, mint ahogy az alábbi képen:

[link]

2020. febr. 6. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Ez így nem túl szerencsés. Először is nincs hangváltó, minden hangszóró megkap minden frekvenciát. Másodszor pedig az eredő impedancia olyan 2,6 Ohm környékén lesz. Az STK végfokot hamar megizzasztja, majd kinyírja akár fél hangerőn is.
2020. febr. 7. 12:48
 8/8 anonim ***** válasza:
Jaa, bocsi, akkor félreértettem a kérdést, azt hittem, hogy van hangváltó, csak dupla csatlakozós.
2020. febr. 13. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!