Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Valaki el tudja magyarázni...

Valaki el tudja magyarázni miért kell külön input és output gain?

Figyelt kérdés

Mikrofon erősítőről van szó. Miért kell külön input és output gain, ha mindkettő ugyanazt csinálja? Állítja a mikrofon hangerejét.


Egyáltalán hogyan kell helyesen beállítani a két különböző gaint?



2021. jan. 31. 18:54
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Input a mikrofont illeszti a mikrofonelőerősítőhöz,,az output meg a mikrofonelőerősítőt illeszti a keverő,vagy végfokhoz..
2021. jan. 31. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Képzelj el egy nem egy csatornás mikrofonerősítőt, hanem mondjuk egy kis mikrofonkeverőt, talán jobban érthető lesz.

A bemeneti gain a mikrofon szintillesztéséhez kell. Más jelszint jön ki egy nagymembrános kondenzátormikrofonból, más egy hattyúnyakú nagyon kicsi membrános kondimikiből, és más egy dinamikus mikrofonból. A gain ezeknek a jelszinteknek a beállítására szolgál. Úgy kell beállítani, hogy az elképzelhető legnagyobb jelszintnél se villanjon ki a "CLIP" jelzés a keverőn (nem tudom, az erősítódön van-e ilyen), azt jelenti, hogy "vágás", a jel "beveri a fejét" az előfok tápfeszültségébe, torz lesz. Azért kell a legelső fokozatnál a lehető legnagyobbra állítani a jelszintet, mert a további fokozatok saját alapzaja ehhez fog hozzáadódni. Minél kisebb a jelszint, arányaiban annál nagyobb hozzá képest a zaj, és valamelyik későbbi fokozatnál kell majd nagyobb erősítést beállítani, ami már ezt a zajt is erősíteni fogja.

Másrészt, ha nem lenne ez a bemeneti gain állítási lehetőség, a kimeneti gainnel bajban lennél a fent vázolt különböző típusú mikrofonok esetén: Mivel logaritmikus potiról van szó, nagy jelszintű mikinél az szabályzási tartomány alsó 20%-a lenne csak használható, felette torzítana, miközben egy dinamikus mikrofonnak lehet hogy a maximális állás is kevés lenne. Ha jól be van állítva a bemeneti gain, akkor a kimeneti gain-el már értelmes módon lehet szabályozni a hangerőt.

2021. jan. 31. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, így már világos! Ha jól értem, akkor az input gain-t úgy állítom be, hogy a jel 0dB környékén mozogjon beszéd közben (így a +6 +12 szint megmarad pl. egy hangosabb ordításnak és még pont nem fog klippelni)? Ezután az output gain-t pedig aszerint állítom be, hogy a kommunikációs szoftverben is jó legyen a jelszint (pl. Skype-ban)? Így helyes?


Itt lenne is egy kérdésem közbevetésnek: Mi van akkor, hogy ha a mikrofon gagyi kínai és alapból nagy a zaja? Ha direkt lehúzom az input gain-t az ideálisnál alacsonyabbra, majd az output gainnel kompenzálom, akkor a zaj ezek szerint csak rosszabb lesz, mintha normál módon állítottam volna be?

2021. jan. 31. 22:33
 4/9 anonim ***** válasza:

Sajnos a gagyi mikrofonnal nincs mit tenni. A gaint bárhova tekered, a zaj a hasznos jellel együtt fog változni. Itt is a legelső fokozatnál (input) kell beállítani az optimális szintet. Akármilyen nagy a zaja, ha itt kisebbre állítod, a további fokozatok zaja ehhez a kisebb jelhez fog hozzáadódni.

Nem véletlen, hogy a legfontosabb egy jó mikrofon.

2021. jan. 31. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

"Mi van akkor, hogy ha a mikrofon gagyi kínai és alapból nagy a zaja?"


Típusa? Mire kötve zajos? Lehet ám, hogy mégse rossz.

2021. febr. 1. 03:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Mikrofon: Renkforce AT-100.

Erősítő: Behringer Tube Ultragain MIC100.

2021. febr. 1. 16:18
 7/9 anonim ***** válasza:

Ejj, hát igen, annak a mikrofonnak az alapzajával nem sokat tudsz kezdeni. Legjobb, ha amennyire csak lehet, melegbe hajtasz minden fokozatot, persze minél kényelmesebb tartalékkal, ha digitalizáció a vége. Vagy ízlés/feladat szerint limiter, aztán tényleg beállítani a hangkártyán clippelőstől kicsit visszább. Ezzel a mikrofonnal persze nagyot nem lehet tévedni ennek az előfoknak a betekerésével: a mikrofonelektronika alapzaja marad a legnagyobb hiba elég tág beállítástartományban.


Ami ebben a helyzetben csodákat művel: valami "tanítható" FFT noise gate plugin, ami zajprofilt készít gombnyomásra, aztán beállításaid szerint kivonja a jelből (rendszerint kicsit feljebb tolod a küszöbértéket vagy a zajgörbét magát). Ingyenesen asszem csak a ReaPlugs csomagban a ReaFIR vst effekt fogja megoldani Subtract módba váltva, 512 vagy 1024 fft size beállításával, Automatic build noise profile pipálva tartásával, míg be nem áll (közben persze síri csend), aztán pipa ki, a görbét ctrl+balegérrel fölfelé mozgatva kicsit eltűnik a zaj. Tudsz VST plugint pakolni valahova ott, ahol használod a mikrofont?

2021. febr. 1. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Equalizer APO-t használok, az úgy tudom tud mikrofont is manipulálni. Megnézem az említett programokat, de ha nagyon macerás, akkor lehet hagyom így, végül is nem stúdió szintű felvételekhez használom. :)
2021. febr. 1. 17:53
 9/9 anonim ***** válasza:
Nem túl régi verziójú EqualizerAPO-ban lehet VST plugineket használni, csak valamiért a GUI animációk meg újrarajzolások nem működnek. Workaround: valami olyan vst effekt plugin, ami annyit tud, hogy vst effekt host (általában vagy rack, vagy kötözős moduláris). Ezzel én is szívok, még a Kushview Element is lerohasztja a config editort.
2021. febr. 1. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!