Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Rádiótechnikai kérdések...

Rádiótechnikai kérdések jöhetnek? Az 1kHz-es négyszögjelet egy URH rádióval lehet érzékelni az URH sávban ? OFDM = a digitális moduláció

Figyelt kérdés

2023. ápr. 2. 23:37
A kérdező szavazást indított:
nem, mert az 1kHz az nem rádiójel eztet mindenki tudhassa aki halhassa
URH rádió minden 1kHz-nél jelet vesz, ez 88-108 között 20.000 darab "vivő"
2 szavazat
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%

"Az 1kHz-es négyszögjelet egy URH rádióval lehet érzékelni az URH sávban ?"

Nem.

Az 1 KHz-es négyszög jel elektromágneses hullámként ultra alacsony frekvenciás:

[link]

nem vehető URH - 30-300 MHz-es - sávban működő vevőeszközzel.


Ahhoz hogy az 1 kHz-es négyszög jelet URH sávban vehetővé tedd, valahogy modulálni kell. Hogy milyen digitális modulációt alkalmazol, az rajtad áll.

2023. ápr. 3. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
a tisztán színusz-ra áll amit az 1-es mond, de itt négyszögjelről van szó és ez már egy egészen más játék, amiről az 1-es a wiki-ben utánanézett, az meg egy harmadik dolog, amikor az 1kHz-es rádiójelet(!) próbálják terjedésre bírni.
2023. ápr. 3. 00:29
 3/19 anonim ***** válasza:
100%

"a tisztán színusz-ra áll amit az 1-es mond, de itt négyszögjelről van szó"

Lényegtelen. Úgy is - felharmonikusokkal együtt - ultra alacsony frekvenciás marad, moduláció nélkül nem fogható URH-rádióval.


"amiről az 1-es a wiki-ben utánanézett, az meg egy harmadik dolog, amikor az 1kHz-es rádiójelet(!) próbálják terjedésre bírni."

Nem, nem teljesen más, ne írj baromságokat. Hogy az 1 kHz-es jel URH sávon terjedjen, modulálni kell.

2023. ápr. 3. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:
Valaki döntse el a kérdést, szerintem a négyszögjel végtelen felharmonikust termel, a jel energia csökken felfelé haladva, de szerintem mindegy hogy 1MHz-es négyszögjelből lesznek az 1MHz-es vivő raszterek vagy 1kHz-es négyszögjelből az 1kHz-es raszterek. Természetesen itt modulációról még nincs szó. De lehetne modulálni is az alapjelet és akkor nemcsak megjelennek a vivők hanem szépen szólni is fog, de FM-nél felszorzódik a löket tehát 100MHz-en 100.000X-es FM löket lesz, tehát 1Hz-es lökettel kell modulálni az 1kHz-es négyszögjelet és szépen fog szólni, amíg a moduláló jel frekvenciája kisebb az alapjel frekvenciánál...
2023. ápr. 3. 10:43
 5/19 anonim ***** válasza:
100%

"Valaki döntse el a kérdést, szerintem a négyszögjel végtelen felharmonikust termel,"

Lényegtelen. Egy ultra alacsony frekvencián dolgozó adót te nem fogsz URH vevővel venni. Ez tény.


"Természetesen itt modulációról még nincs szó. "

Ha egy 1 kHz-es jelet URH sávban akarsz adni, azt márpediglen modulálnod kell - nincs mese.

2023. ápr. 3. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 Szervizmérnök úr ***** válasza:
100%

"szerintem a négyszögjel végtelen felharmonikust termel"


Az ideális, avagy tökéletesen szabályos négyszögjel, ami a gyakorlatban nem is létezik. De ha megvalósítanád, ilyen életszerűtlen agyrémet én még az életben nem hallottam, amit a kérdésben megfogalmaztál.

Pedig nem tegnap kezdtem, rádiós dolgokat is építettem valamikor.

Nem értem, mi a célod ezekkel a haszontalan kérdésekkel, amiket szoktam itt látni mostanában.

Amatőr / rádióamatőr / házibarkács szempontból értelmetlen ezekkel foglalkozni már manapság.

Szakmai okból (ha a munkádhoz tartozna), annak meg nem ez a helye, mármint a Gyakori Kérdések.

2023. ápr. 3. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

Szerintem ez egy jó kérdés, kíváncsi voltam milyen válaszok jönnek, és mennyi érdeklődő van egyáltalán ebben a témakörben jelen.


Továbbá szerintem a négyszögjel az nem egy elméleti dolog, hanem egy nagyon érdekes gyakorlati kérdés, főleg napjainkban amikor másodpercenként 20Mbit(TV) 100Mbit(wifi) 1Gbit, illetve már 5Gbit(GSM 5G) adatot olvas ki a bedigitalizált jelalakból egy olcsó célprocesszor. Például a TV adás 8MHz-es jelalakját 6000 darab 1kHz-es(!) "vivőre" bontja fel az FFT, és egy ilyen 1kHz-es érték fázisa és értéke ad 1Byte-ot. Itt van egy óriási "trükk" ami az ortogonális elhelyezése ezeknek az 1kHz-es vivőknek, a valós és képzetes részt külön digitalizálják mert ebből tud gyorsan számolni az FFK, ez nem teljesen világos, ez lesz a következő kérdésem majd holnap....

2023. ápr. 3. 22:42
 8/19 anonim ***** válasza:
100%

"Például a TV adás 8MHz-es jelalakját 6000 darab 1kHz-es(!) "vivőre" bontja fel az FFT,"

Csak azok az 1 kHz-es sávszélességű - már modulált - jelek nem négyszögjelek, hanem különböző fázisú és amplitúdójú szinuszjelek


" és egy ilyen 1kHz-es érték fázisa és értéke ad 1Byte-ot. "

256-QAM-nél

2023. ápr. 3. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:

Végülis akkor az 1kHz-es négyszögjel az a valóságban leadja az URH rádiósávban a 20.000 darab rádió vivő jelet?


igen/nem ???


Köszi !!!

2023. ápr. 12. 22:23
 10/19 anonim ***** válasza:
100%

#9: Nem.

Nem 1kHz-es négyszögjelet ad le, hanem 1 kHz sávszélességű, 256-QAM modulált színuszjelek összességét modulálják az URH-sávban elhelyezkedő vivőhullámra.

2023. ápr. 12. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!