Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Ha egy X teljesítményű erősítő...

Ha egy X teljesítményű erősítőre jóval nagyobb W-os hangfalakat teszek, akkor tönkre mehet, leéghet?

Figyelt kérdés

Van egy erősítőm, amely már 10 éve működik, nem egy rossz darab, de attól félek mindig, hogy túlterhelem. Alapjában 200 W-os és 8 hangszórót lehet rá kötni. Na most én vagy 15-öt kötöttem kb 400 W értékben összesen (párhuzamos kötéssel). Ez tönkreteheti akár a W akár az Ohm miatt az erősítőt ??

Mire vigyázzak? Köszönöm a választ!


2009. jún. 17. 10:07
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Az ellenállással lehetnek gondok, ha túl kicsi lesz a végeredmény, akkor az hazavághatja az erösítőt.

A teljesítménnyel nincs gond, a hangszóróra írt teljesítmény a maximális terhelhetőség, de az nem fog magából teljesítményt kiadni. Azt az erösítővel hajtod meg. És pont az a lényeg, hogy az erösítő se tegye tömkre a hangszórót. 100W-os erösítő egy 75W terhelhetőségű hangszórót szétvihet, míg egy 200W-osat nem.

2009. jún. 17. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

értem, nagyon köszi !

és az ellenállással mi a helyzet?

hog yjárok jobban? Ha párhuzamosan vagy ha sorban kötöm őket? (azaz most úgy van párhuzamosan, hogy az erősítő egy kivezetéásére egyszerűen kettő hangszóró van kötve).

melyik esetben lesz olyan kicsi az ellenállás amit mondtál, h veszélyes lehet?

Köszi ismét!!

2009. jún. 17. 11:11
 3/15 anonim ***** válasza:

A hangszórónál megadott teljesítmény azt jelenti, hogy maximum ekkorát köthetsz rá. Ez alatt akármennyit. Gondolj bele, hogy ha egy 100W-os erősítőre 100W-os hangfalat kötsz, mert ez a névleges mindkettőnek, de csak 10W-nyi hangerőn hallgatod mert amúgy lebontanád a szobát, akkor se megy tönkre egyik sem.


Az esetedben viszont az Ohm miatt előfordulhat, hogy tönkremegy az erősítő.

2009. jún. 17. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Okés köszi, csak pont ezt szeretném elkerülni. Esetleg meg tudod mon dani, hogy ha a W számmal nincs gond, akkor az Ohm-nál mire figyeljek? Azaz amit előbb is kérdeztem, mi a jobb megoldás ahhoz h ne menjen tönkre az erősítő?

-kisebb vagy nagyobb ellenállás

-és ezt hogy érem el? párhuzamos vagy soros rákötéssel?


Köszönöm megint !!!

2009. jún. 17. 11:33
 5/15 ToXeN válasza:
Úgy kellene bekötnöd a hangszórókat hogy a végső elleneállás 4 vagy 8 Ohm legyen, szóval mondjuk 3-at, 3-at sorba kötsz majd ezeket párhuzamosan, de persze ha tudod a hangszórók impedanciáját akkor ki tudod kalkulálni, ha nagyobb az Ohm az az erősítőnek sosem baj (szóval ha pl. 10 Ohmot tudsz csak csinálni nem gond) de ha kisebb, esetedben 1 OHM alatt (!!) az nagyon nem tesz jót neki hosszabb távon.
2009. jún. 17. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 ToXeN válasza:
Utolsó vagyok, egyébként mi az hogy "15-öt kötöttem"? Azt hittem hogy 1 csatornára 15 hangszóró, de most már látom hogy csatornánként 2-2, az teljesen rendben van, nem lesz baja tőle...
2009. jún. 17. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Igen, csatornánként kettőt kb, de változó teljesítményűeket, és csatornánként a kettőt párhuzamosan. Akkor most csökkent vagy nőtt ilyen formában az egy csatornára jutó ellenállás? Ez az amit nem tudok sajnos. Mert ha jobbat tesz neki a sorba kötés a nagyobb Ohm miatt, ahogy mondtad, akkor átkötöm.

köszi!

2009. jún. 17. 13:05
 8/15 ToXeN válasza:

Párhuzamosan csökken (két ugyanolyan impedancia esetén fele leszí), sorosan összeadódik, 4 Ohmot az összes erősítő tud alatta, szóval ha 2db 8 ohmos hangszórót kötsz össze akkor 4 Ohm lesz ami még jó (az nem baj ha más a W értékük), ha esetleg 4 Ohmosak a hangszóróid akkor ha azokat összekötöd 2 Ohm lesz, ami már ritka hogy egy erősítő tud (autóerősítők tudják azt), ilyenkor sorba kell őket kötni és akkor a 2db 4 Ohmos-ból 8 Ohm lesz...

Hangzásbeli különbséget nem nagyon lehet észre venni, amúgy ha egy hangszóróról beszélünk akkor minél nagyobb az Ohm annál jobb a hangja, és annál nehezebb meghajtani is...

2009. jún. 17. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 ToXeN válasza:
az "alatta" az nem kell oda... bocsi
2009. jún. 17. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

ne hari, ezt most nem értem ... milyen "alatta" ?


Röviden akkor a kiszámoláshoz azt szeretném csak tudni, hogy párhuzamos vagy soros kötésnél lesz nagyobb az ellenállás?

köszi, ennyi a lényeg, és akkor menni fog ahogy mondtad.

2009. jún. 17. 20:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!