Igaz az, hogy egy adott erősítőre (végfokra) 30 százalékkal nagyobb hangfalat, illetve mélynyomót kell kötni, mert az azonos teljesítményű mélynyomót leégetheti?

Figyelt kérdés

Ezt olvastam már több fórumokon is, és a sal könyvében is..

Mi a véleményetek róla? igaz ez ?



2013. febr. 3. 17:46
1 2 3 4
 1/31 anonim ***** válasza:
45%
Így van, ez igaz. Ha nem is ég le azonnal, de előbb-utóbb károsodni fog.
2013. febr. 3. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/31 Osynho ***** válasza:
40%
Ez baromi nagy hülyeség. Miért égetné le? A nagyobb teljesítményű erősítőt nem kell maxra tekerni, akkor kevesebb W-ot ad le. Sőt, nem árt, ha van egy kis tartalék benne, ami jól jön pl mélynyomók esetében.
2013. febr. 3. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
Igaz! Elektronikával foglalkozom, építettem már hangfrekvenciás erősítőt - párat életemben (nemrég egy 20 Wattosat saját használatra). "Hivatalossan" a hangfalnak (mélynyomónak) legalább 25%-al kell "erősebnek lennie az erősítőnél, ha ennél erősebb az nem baj ha gyengébb akkor viszont a hangfal teljes hangerőnél károsodhat és akár tönkre is mehet. A 20 Wattos erősítőmhőz 50 wattos hangfalat készítettem. Esetleg egy 100 wattos erősítőhőz lehet átmenetileg akár 50 vagy 80 wattos hangfalt is használni ekkor viszont a hangerőt nem szabad A "negyedénél" feljebb tekerni. Az azonos teljesítményű hangfal teljes hangerőnél hamar tönkremehet.
2013. febr. 3. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 A kérdező kommentje:
Nem kell maxra tekerni.. értem :) sztem meg ez egy nagy hülyeség.. és te honnan tudod, hogy mennyire vedd vissza az erősítőt, hogy ne tegyél kárt a mélynyomóban ? nekem volt olyan mélynyomóm, ami nem torzított, még is megfőtt..
2013. febr. 3. 18:00
 5/31 A kérdező kommentje:
Az is igaz, hogy az erősítőre kisebb teljesítményű hangszórót csatlakoztatok, melegedni fog az erősítőm hosszabb használat után ?
2013. febr. 3. 18:03
 6/31 anonim ***** válasza:

Kedves második!


Ahogy az előttem szóló is, én is nem egyszer építettem már HF erősítőt, nem is egyszer javítottam. Az azonos vagy kisebb teljesítményű hangfal biztos hogy megfog halni. Ugyanis hiába bírná alacsonyabb hangerőn. Mindig lesz egy pont, amikor a tulaj nem tudja megállni, és feljebb tekeri (tisztelet a kivételnek).



Pontosan ezért kell nagyobb hangdobozokat rákötni, mint amekkora a teljesítménye. Ugyanis nem ritka, hogy valaki szeretné maximumon hallgatni a hf berendezését.

2013. febr. 3. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 Osynho ***** válasza:
54%

"az nem baj ha gyengébb akkor viszont a hangfal teljes hangerőnél károsodhat és akár tönkre is mehet."


Persze, mert túlterheled. De erről nem az erősítő tehet, hanem a júzer. :D


Kérdező: látom képben vagy. Csak akkor miért kérdezel? Az autómban 325W rms hajt egy 275W-oa mélyládát, ami kitűnő egészségnek örvend. Vajon ez hogy lehetséges? És az pl, hogy a házimozi erősítőm csatornánként 100W feletti teljesítményt tud, de a centerem, és a hátterreim ennek kb a felét viselik el. Évek óta tökéletes a rendszer. Csoda történt? És akkor az összes házimozi rendszer halálra van ítélve, hiszen azokon is általában ez a szitu?


Jóval kisebb erősítővel is ki lehet nyírni egy hangszórót, nem kell hozzá a sok 100W, jó kis loudness, mélykiemelés, kap egy jó kis négyszögjelet és mehet is a kukába.

2013. febr. 3. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:

Kisebb teljesítményű hangszórónál leég a hangszóród. Ha szerencséd van szakadásosra ég, és a végfok megússza. Rosszabb esetben rövidzár lesz a hangszóró helyén, és ha ez ellen nem védett a végfok, az is leég.


Ha alacsonyabb a hangszórók impedanciája, akkor pedig jobban melegszik a végfok, és előbb-utóbb megadja magát. Ha nincs hangszóró védelem, ilyen esetben a szerencsén múlik a hangszórók sorsa.

2013. febr. 3. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 Osynho ***** válasza:

"Mindig lesz egy pont, amikor a tulaj nem tudja megállni, és feljebb tekeri (tisztelet a kivételnek)."


Ebben igazat is adok, de ez ismét a tulaj hibája! Önmagában, hogy egy erősítő nagyobb teljesítményű, nem jelenti, hogy megöli a rákötött hangszórót. Ha valaki ráküldi izomból, esetleg mélykiemelést használ , mert a rendszámtábla rezgéstől áll fel neki, az meg rosszul jár (és akkor még nagy erősítő sem kell). A hangszóró azért van, hogy hangot sugározzon, ha ütvefúró kell, akkor azt érdemes venni. :D

2013. febr. 3. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 A kérdező kommentje:
Nekem is van házimozi rendszerem.. A házimozi rendszerekkel az a szitu, hogy nem terheled a sok basszussal, mint pl autóban a mélynyomót.. A házimoziddal hallgass erőteljesen zenét, fél órán keresztül, és fogd meg a tetejét.. nemlesz langyos azt garantálom ;) Ha filmet nézek a házimozival, üzem meleg(langyos). De ha zenét hallgatok vele, sokkal melegebb lesz..
2013. febr. 3. 18:14
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!