Igaz az, hogy egy adott erősítőre (végfokra) 30 százalékkal nagyobb hangfalat, illetve mélynyomót kell kötni, mert az azonos teljesítményű mélynyomót leégetheti?

Figyelt kérdés

Ezt olvastam már több fórumokon is, és a sal könyvében is..

Mi a véleményetek róla? igaz ez ?



2013. febr. 3. 17:46
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:
Persze hogy nem az erősítő hibája, nem is állítom ,hogy törvényszerű, Én is sokáig a két 30W-s hangfalamat használtam az akkor már újabb 2*80W-s erősítőmhöz. De a tapasztalatom az, hogy ha rá van számolva az a plusz 25-30%. Legalábbis ha teljesen új rendszert veszek, akkor úgyis mindegy. És akkor lehet bármikor max hangerőn hallgatni (nem feltétlen autós erősítőre gondolok). Aki ért hozzá az úgyis tudja, hogy szabad használni, tudja mit kockáztatna, ha odatekerné, és ezért nem teszi. De valljuk be, a legtöbben szeretik csak használni a hangcuccukat. Jobb benne hagyni a tartalékot, és biztos nem lesz baj.
2013. febr. 3. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 Osynho ***** válasza:

Én ezt úgy oldottam meg, hogy a fejegységet maxra tekertem, az erősítő gain-jét meg addig a pontig, amikor elkezdene torzítani, majd vissza egy kicsit. Szóval innentől kezdve maxra lehet tekerni a fejegységet, nem lesz gáz (a hangszínt nem szokásom elállítani, egy jó hifi szerintem alap állapotban is jól szól, nem kell színezni).


Ugyanezt a mélyet korábban 160W RMS-t 4ohm-on tudó erősítővel hajtottam és lófing volt a mostanihoz képest. Most nem az autóbontásról van szó, kisebb hangerőn is sokkal fürgébb a sub, érezni, hogy bőven van tartalék. Szerintem nem árt, ha van a tarsolyban pár W, amit nem feltétlenül ekll előbányászni, de az erősítő nem fog izzadni.

2013. febr. 3. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:
Autós erősítőnél így megoldható, abban pedig egyet értünk, hogy minden hangszín állítás nélkül is jól szól egy hangrendszer. Viszont egy otthoni sztereó erősítőnél ezt már nem lehet garantálni.
2013. febr. 3. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 Osynho ***** válasza:

Igen, veszélyes játék.

Viszont a másik véglet sem éppen ideális / veszélytelen! Ha egy jóval erősebb hangfalat kötsz egy erősítőre, ami ráadásul még érzéketlen is, sehogy se fog szólni, az erősítő meg szenvedni fog. Ilyenkor az egyszeri júzer feltnoymja a hangerőt, rátekeri a loudness-t, hogy valami történjem már és el is száll a cuccos.


Sőt, egy zárt ládába épített mélynyomó sokkal jobban "zabálja" a W-okat, mint egy reflex típusú, ezt is érdemes figyelembe venni. Sok itt a tényező. :)

2013. febr. 3. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 Osynho ***** válasza:
2013. febr. 3. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 anonim ***** válasza:
HA valós teljesítményekről van szó (pl RMS) akkor nem kell nagyobbnak lennie a hangfalnak, azonos is tökéletesen megfelel! Plusz ha betartjuk azt a szabályt, hogy nem hallgatjuk torzan, akkor SOHA nem fog tönkremenni még akkor se ,ha nagyobb a végfok. Ne felejtsétek el, hogy ezek nem ohmikus terhelések, hanem impedancia, tehát freki függő. SAL könyveb azért írnak ilyet, mert a SAL KAMU adatokat ad meg mindenre. Hangosításban is is ha egy hangfal 300W RMS akkor annak legalább 300W RMS teljesítményű erősítőt kap, de hangtechnikusi felügyelet alatt BŐVEN BÍR többet is! Nagyon jól tolerálják a nagyobb teljesítményt, de a torz jeleket nem! Torz jellel egy kis végfok is megöl egy nagy hangfalat! ezt is olvassátok el : [link]
2013. febr. 4. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 anonim ***** válasza:

Kérdező: látom képben vagy. Csak akkor miért kérdezel? Az ""autómban 325W rms hajt egy 275W-oa mélyládát, ami kitűnő egészségnek örvend. Vajon ez hogy lehetséges? És az pl, hogy a házimozi erősítőm csatornánként 100W feletti teljesítményt tud, de a centerem, és a hátterreim ennek kb a felét viselik el. Évek óta tökéletes a rendszer. Csoda történt?""


Igen csoda történt!!! Autóban 375W (RMS = jel-zaj viszony!) elhiszed? Ha valóban 375 watt lenne még a szélvédők is kiperegnének a helyéről teljes hangerőnél!

A gyártók szivesen irnak a termékeikre valótlan dolgokat poéldául elmész egy hiradástechnikai boltba és a 6 voltos tápegységről üzemelő rádiós CD lejátszóra rá van irva: 300watt ! Mindegy hogy p.m.p.o vagy rms akor is badarság (vannak akik elhiszik). Ha egy valódi 375 wattos erősítővel hajtól meg egy 275 wattos hangszórót teljes hangerőnél kb: 20 percet fog kibirni. És nem történik csoda.

Elmesélek egy sztorít.

Az egyik ismerősőm vásárolt egy orion erősítőt használtan (kb 15 évvel ezelőtt tőrtént). Az erősítő 100watt teljesítményre volt képes. Az előző erősítője csak 15 wattos volt (unitra) és 25wattos hangfalak voltak hozzá. Nos mivel egyáltalán nem értet az electronikához úgy gondolta az előző hangfal is jó lesz és ősszekőtőte őket. KB: 1 hétig nem is volt gond - nem hallgatta csak szoba hangerőn. Amikor viszont a szülei nam voltak otthon gondolta bulizik egy kicsit a hangerőt felcsavarva a hangfalak negyed óra múlva tönkrementek. (szerencsére a végfoknak nem lett baja) Mikor elmagyaráztam neki mi a gond vett használtan egy 120watt teljesítményű hangfalat. Évekig semmi gond nem volt vele.

2013. febr. 4. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 Osynho ***** válasza:

Kedves utolsó:

Fuss neki az eddigi hozzászólásoknak, főleg azoknak, amiket én írtam. :) Szövegértelmezés.

Szóval egy szó nem volt itt max hangerőről. Annyi volt az állítás (ajánlom figyelmedbe a kérdést, elég szép nagy betűkkel), hogy a nagyobb végfok ártalmas a gyengébb hangfalra. Ez nem igaz. A túlterhelés ártalmas a hangfalra. A kettő nem ugyanaz. Ha egy 100W-os hangszóróra 150W-ot engedsz rá, tönkremegy, ez természetes. Nade nem az erősítő dönti el, hogy mennyire legyen hangos.


A másik: látom tisztában vagy vele, milyen az erősítőm. :) Egyik mondatban 325W-ot írsz, következőben 375-öt ,d en e is zavarjon. Ki mondta, hogy teljese hangerőn használom? Sőt, még volt is egy kommentem, amiben leírtam, hogy állítottam be a rendszert. Hogy jönnek ide a pmpo, meg hasonló gagyi értékek. RMS 4ohm, 325W-ról van szó, hídban. Ez nem kevés, de nem is olyan eget rengető, hangnyomás versenyeken csak úgy röpködnek a kw-ok egy-egy autóban. De akkor a kedvedért: 80A-es biztosíték van benne. Az csak nem dísz... ;-)

2013. febr. 4. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 Osynho ***** válasza:
ma 13:06: teljesen igazad van! Végre valaki! :) A kis erősítő, rossz beállításokkal sokkal hamarabb nyírja ki a hangszórót, mint a nagy erősítő, ami erőlködés nélkül, tiszta jelet küld a hangszóróra. Fejegységről is meg lehet ölni hangszórókat, pedig aztán az nem valami nagy teljesítményű cucc.
2013. febr. 4. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:
13:06 vagyok, és hangtechnikus. Látom valakinek az RMS az a jel/zaj viszonyt jelenti és itt okoskodik :)
2013. febr. 4. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!