Ha egy Jbl Jrx 212-t egy 150W-os erősítővel hajtok meg, akkor is ki tudok hozni nagy hangerőt?

Figyelt kérdés

A hangfal RMS teljesítménye 250W (8ohm), maximum teljesítménye 1000W (8ohm). Egy olyan erősítővel szrretném hajtani, ami 8 ohmon 2x150W-ot ad le. Ez nem lenne kevés a hangfalaknak?

Köszi előre is! :)



2019. jún. 21. 08:29
1 2 3 4 5
 11/44 anonim ***** válasza:
52%

# 10

Ostobaságot beszélsz, komplett rendszer tervezésének alapjai közé tartozik, hogy az erősítő "gyengébb" lehet a sugárzónál, de erősebb nem.

Ha nem így terveznék a (komplett) gyári készülékeket, akkor egy magadfajta laikus bármikor véletlenül felnyomná a hangerőt, vagy előállhatna egy akaratlan reccsenés, brumm, a hangszóró tönkremegy (akár csak a magas vagy bármelyik) és a magadfajta laikus vinné vissza garanciába.

De a gyártók nem hülyék, védekezni kell a magadfajta laikusok ellen.

Nem hiszem el, hogy valaki ennyire sötét legyen...

2019. jún. 24. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/44 anonim ***** válasza:
52%

"Kiváncsi lennék milyen erősítőket építettél eddig. Hm..."


Quad 405 például, valamint Sipos Gyula könyvéből hadd ne soroljak többet is, plusz amikor már magamnak is terveztem erősítőket is és még sok egyéb áramkört.

Nem tudom, mit képzelsz magadról kisöreg, de félrebeszélsz, az jól látszik.

2019. jún. 24. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/44 Morzsi007 ***** válasza:
24%

Kisöreg elgurult a gyógyszered, nagy arcod van, vegyél vissza. Mit szóllsz be mindenkinek. Te laikus pocs. Vegyél be egy xanaxot aztán olvasd el.

Egy hangfalba szerelt hangszóró terhelhetősége több dologtól függ, de ha csak a gyártó adatlapját vesszük alapul, és ott pl. egy 100/200W-os (névleges 100W, zenei 200W) terhelhetőséget látunk, az nagy vonalakban annyit jelent, hogy a gyártó egy adott szabvány szerinti mérőjellel (általában 1000Hz) megadta azt a terhelő teljesítményt, amit még a hangsugárzó, hangszóró (dobozba építve) károsodás nélkül képes elviselni. (névleges=állandó üzemben, zenei=zenei csúcsokban) egy-egy meghatározott időintervallum (pár ms) erejéig. Igen ám, de fontos paraméter az is, hogy az adott mérőjel tiszta, torzításoktól mentes szinusz formájú jelalakból álljon, hiszen ha ez a jelalak deformálódik, akkor a terhelhetőség értéke rohamosan csökken. Ez annak tudható be, hogy a hangszóró, mint mozgó eszköz a szinusz jelek csúcsánál csak egy nagyon rövid ideig tartózkodik végállásokban, de ha a jel "négyszögesedik", akkor ez az idő jelentősen megnő. Ebben az esetben a tekercsen folyó áram jobban melegíti a tekercset, amin a szigetelés a hő hatására kezd megolvadni. Ez menetzárlatokat okoz, és ebből kifolyólag a tekercs ellenállása csökkenni kezd. Ha az ellenállás csökken, akkor a fizika törvényei szerint ugyanolyan feszültség mellett nagyobb áram folyik, mely még több hőt termel, ami egy lavina effektust indít el. Egy bizonyos pont után a tekercs leég, vagy megszakad, és rosszabb esetben az erősítőben is kár keletkezik. Ezt megértve térünk vissza a kérdésre, és a válasz miértjére: Régen élt egy (téves) hifis körökben bevett mondás, miszerint úgy kell megválasztani a hangsugárzó terhelhetőségét, hogy az legalább a duplája legyen az erősítő kimenő teljesítményének. Ez azért rossz megközelítés, mert egy 100-150W terhelhetőségű hangsugárzó (főleg rosszabb érzékenységgel) igényli a nagyobb bemenő teljesítményt ahhoz, hogy egy kellő légköbmétert be tudjon sugározni, főleg forszírozott üzemben (pl. Házimozi). Az erősítők megadott kimenő teljesítménye is általában egy véges adat, de többségében a végpontokon nem érdemes üzemeltetni őket. Nagyon minimális hangerővel kevésbé van baj, (itt régen különböző nulla átmeneti, keresztezési és egyéb torzítások léptek fel, de ez már a mai készülékekre nem jellemző), viszont az erősítő kimenő teljesítményének 3/4-e körül már előfordulnak nagyobb mértékű torzítások, megváltozik a hangkarakter, “felkeményedik” a kapott hang, és “idegessé” válik az előadásmód. Nem nehéz belátni, hogy ha egy 2x50W-os erősítőre a hiedelmek miatt 100, vagy 150w terhelhető hangsugárzót csatlakoztatunk, akkor azt jó esetben is 20-35W tiszta teljesítménynél többel nem tudjuk kiszolgálni, ami még nem biztos, hogy elég az adott hangfal kellő meghajtására. Ez feletti terhelés esetén viszont a hangszórók már káros jeleket kaphatnak, ami hamar a hangsugárzó és akár az erősítő meghibásodásához vezethet!

2019. jún. 24. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/44 Morzsi007 ***** válasza:
0%
Csak finoman, igen biztos vagy magadba, gondold át mit beszélsz, Mit képzelsz magadról,?
2019. jún. 24. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/44 anonim ***** válasza:
52%

# 13

Vicces vagy, miközben egyelőre én röhögök rajtad, a Xanaxot neked kellene bevenni, szerintem.

Menetzárlatból 1 db sem engedhető meg, de ez nem is tartozik ide, felesleges mellébeszélés az egész, attól eltekintve, hogy megindokoltad, miért ne legyen erősebb az erősítő.

Meg azt sem értem, hol írtam én olyat kétszeres legyen a sugárzó?

Nem írtam nagyságrendet, csak annyit, hogy ne tudja károsítani.

Ellenkező esetben a paraszt megvenné a boltban a "Hifit", hazaviszed, elkezded bömböltetni, kinyírod a hangszórókat, utána a boltban vered az asztalt, hogy milyen szart kaptál a pénzedért.

Ilyenek ellen csak úgy lehet védekezni, eleve úgy tervezni, hogy az erősítő ne legyen "erősebb".

Aki ezt az egyszerű körülményt nem képes belátni, trollkodik, az simán hülye.

2019. jún. 24. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/44 anonim ***** válasza:
0%

Morzsikutya, lehagytad a forrást:

[link]


Leégtél, mint sschmidtpali a doktorijával.

2019. jún. 24. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/44 anonim ***** válasza:
24%

# 13

Ez mondjuk kicsit aljas is volt, ha valamit utálok, lenézek és megvetek, amikor idézőjel és forrás nélkül úgy csinál valaki, mintha maga írta volna (más tollával ékeskedik).

De még mekkora poén lett volna, ha az én valamelyik fórumos írásomból idéztél volna, vagy a Wikipédián általam szerkesztett valamelyik témából.

Hamarabb fel is tűnt volna, mert ezt azért nem gondoltam volna...

2019. jún. 24. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/44 anonim ***** válasza:
12%
Ha jól beállítod a limitereidet, kell is a nagyobb teljesítmény. Limiter nélkül meg marad az óvatosság.
2019. jún. 24. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/44 Morzsi007 ***** válasza:
0%
Te aztán nem vagy semmi barátom, ennyi energiát beletenni egy ilyen témába, keresgélted, honnan szedtem az irományt. Senk nem mondta, hogy én írtam.:)))) Csak annyit, hogy olvasd el. Találkozhatnánk személyesen, aztán megbeszélhetnénk a dolgot?!
2019. jún. 24. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/44 anonim ***** válasza:
40%

Igen,,látom ez a szakmabéli még mindig itt nyomja, nem tud elmenni nyugdíjba szegény,,él hal ezért,,lehet már a sírból ír...

Én nem szakmabéli vagyok csak tapasztalt a témában,és még sosem sikerült kinyírni másfél vagy kétszer nagyobb erősítővel egy normális minőségü hangszórót,úgy hogy az hozza is a maxot ami rá van írva.

De ahogy írták óvatosság,limiter,és impedancia illesztés.

Amúgy egy D osztályos erősítő lehet pont akkora mint a hangfal teljesítménye,de egy másfélszer nagyobb AB osztályúval jobban és szebben fog szólni...

És nem érdekelnek a szakmai beszologatások,főleg nem az elektroncső korszakból való műszerész papitól...

2019. jún. 25. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!