Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » Hogy beszéljek le valakit az...

Hogy beszéljek le valakit az öngyilkosságról?

Figyelt kérdés
A barátnőm 16 éves és öngyilkos akar lenni.. Kérlek ne azt mondjátok, hogy nem normális, mert az nem segít. Tényleg komoly gondjai vannak, nem csak egy szakítás vagy hasonló "hülyeségek", teljesen más problémák, sok éve, amikre nem igazán van megoldás, csak ha egyszerűn túllép a múlton, de nem tud (nem is akar szerintem). De nem bírja tovább és véget akar vetni az életének. Nem tudom már mit mondjak neki, mit tegyek. Kérlek segítsetek. Neki is segítség kéne, de fel se vetek pl. egy pszichológust, úgyis nem lenne a válasza. Ti mit mondanátok neki? Mivel próbálnátok rávenni, hogy túltegye magát a történteken és meggyőzni, hogy neki élnie kell?
2013. nov. 16. 21:18
 1/7 anonim ***** válasza:
34%
1-2 év és kinövi, mint minden kamasz. Ha öngyilkos akarna lenni, már megtette volna. Nem lesz az. Csak sajnáltatja magát, te meg belemész a játékba.
2013. nov. 16. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Nem, sajnos nem, ez nem az a tipikus kamaszkori "mi értelme az életnek? Inkább vessünk véget neki, úgysem ért meg senki" dolog, amin pár éve én is túlestem néhányszor, ő is volt így 2-3 éve, de az teljesen más volt. Másfél éve is (ugyanazok a problémák miatt, mint most) öngyilkos akart lenni, nem szólt senkinek, de megpróbálta. Hála a jó égnek nem sikerült, de nem sokon múlt. Kórházba került meg minden, a szülei megtudták mi történt, hát rendesen leb*szták és kész, utána nem törődtek vele. A problémák azóta is tartanak, egyre csak több lesz és egyre nehezebben viseli. Ahelyett hogy az idővel javulna és feldolgozná a múltját, csak egyre rosszabb lesz. Most sem hangoztatja, hogy megöli magát, de tudom, hogy nagyon közel van hozzá és olyan, mintha már "búcsúzkodna". Mivan ha másodszorra sikerül neki?! Kérlek mondjatok valamit, mit tegyek.
2013. nov. 16. 21:52
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

De mégis mi történt vele, hogy ennyire meg akar halni?

Szavakkal nem hiszem, hogy le tudnád beszélni őt erről a dologról az ilyen embereknél a szavak semmit sem érnek, mintha ki sem mondtad volna. Azt javaslom, hogy próbálj vele minél több időt tölteni, megmutatni neki az élet apró szépségeit amit nap mint átél az ember. Szervezz programokat, amiken tudtok szórakozni, eltereli a figyelmét és kicsit ki tud kapcsolni. A szüleinek is szólj, nem árt ha tudják, hogy megint ezzel fenyegetőzik a lányuk.

2013. nov. 16. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
43%
Ilyenen nem lehet segíteni.
2013. nov. 17. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
A szülei konkrétan lesz*rják, mi van vele. Elég sok minden történt, hosszú lenne ezt most leírni, meg ide nem is akarom, esetleg privátban, ha írsz. Az a baj, hogy elég messze lakunk egymástól, mert mindketten elköltöztünk máshová meg egyébként se akar elmenni sehová, ha valaki el is rángatja magával, akkor sem tereli el semmi és senki a figyelmét, sosem tud másra gondolni, csak a pocsék életére. De azért tudnál javasolni valami programot? Mivel lehetne egy kicsit kikapcsolódni vagy szórakozni? Én komolyan semmit nem tudok, nem vagyok egy nagy társasági lény.
2013. nov. 17. 11:22
 6/7 anonim válasza:
53%
Mondd meg neki hogy aki öngyilkos lesz, az egy utolsó beszari alak. Az emberek általában azért lesznek öngyilkosok, mert valami problémájuk. És ha öngyilkos leszel, akkor ezt a problémát nem megoldod, hanem elfutsz elöle, ami gyáva dolog. Tudom hogy könnyü ezt mondani, de ez igy van, mindenre van megoldás! Talán érdemes lenne pszichologusgoz fordulni!
2013. nov. 18. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

Tudom, hogy a kérdés 10 éves, de leírom a véleményem, mert lehet valakinek segít. A hármas válaszolón kívűl egyik se igen volt értelmes megszólalás. Az öngyilkosságot komolyan kell venni. Rengeteg olyan jel utalhat rá, amiről a magatok fajta emberek azt hiszik, hogy csak figyelemhiányos és nem törődnek az adott személlyel. Ilyen pl, ha valaki a halálával viccelődik, eltávolodik olyan dolgoktól, amiket ezelőtt szívesebben csinált, vagy a barátaitól, közösségi médiától, függőségei lesznek, stb. De az alvásrend felborulása is ilyen lehet. Persze a legjobb megoldás lenne, ha pszichológushoz menne az adott ember, de rengeteg esetben nem lehet rábeszélni, mert vagy abban a tudatban van, hogy úgysem segít neki (ilyen esetben próbáljuk meg meggyőzni és megcáfolni ezt a gondolatot), vagy rosszabb helyzetben nem akar elfogadni segítséget és olykor még a barátaitól is elzárkózik. Ez lehet amiatt, mert úgy érzi csak terhel másokat a problémáival, illetve nem kap elég odafigyelést, vagy akár azért is, mert nem akarja, hogy mások így lássák. Először is mindenképp mutatnunk kell felé, hogy törődünk vele, hogy komolyan vesszük és, hogy számíthat ránk. Ezek apró dolgok, de nagyon sokat segítenek.

Mutassuk ki az együttérzést, de ne mondjuk, hogy "tudom mit érzel", vagy ne próbáljuk meggyőzni, hogy miért ne ölje meg magát. Meg kell győződni arról, hogy képes e az öngyilkosságra. Intő jelek lehetnek, ha valakinek (mint jelen esetben a barátodnak) voltak már kísérletei, aztán, hogy mekkora a halálfélelme, stb.

Igyekezzük mutatni felé, hogy nincs egyedül (nem a problémájával, hanem emberileg) és töltsünk vele sok időt.

A többi pedig a problémától függ.

De a legjobb lenne rávenni, hogy menjen el egy pszichológushoz, aki ért is ezekhez. És lehetőleg ne próbáljunk magunk tanácsot adni. Vannak anoním segélyszolgálatok is (pl.: Kékvonal), amik ingyen vannak és meghallgatják itt az embert. Nem csak hívni, hanem chatelni is lehet velük. Persze nem teljesen olyanok, mint egy pszichológus, de nagyon sokat segíthet, ha kiírhatják az emberek a problémáikat.

2023. jan. 22. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!