Kezdőoldal » Emberek » Barátok, barátságok » A becézgetésnek mi a jelentése?

A becézgetésnek mi a jelentése?

Figyelt kérdés

Szóval gondolom mindenkit szoktak becézgetni, vannak jól és kevésbé jól becézhető nevek az enyém pl Peti ami elég jól becézhető és szokták is több féle képen.

Érdekelne hogy szerintetek milyen jelentése van a becézéseknek persze ez helyzettől,társaságtól nagyban függ.


Példának a saját nevem vesszük(Peti)

Amit lehet Péter-Peti-Petike,Petya ..

A Petit azt ugye mindenki használja,

a Péter ritkább megszólítás főleg rokon vagy akivel kevésbé vagyok jóbba .

A Petya megint csak főleg családi.

Végül a Petike nagyon elterjedt sokan használják a gondom vele csak az hogy a -ke az kicsinyítő képző szóval nem feltétlenül pozitív


Ti az egyes megszólításokat milyen helyzetbe használnátok?



#becenév #becézés #becézgetés #becézgetés jelentése
2016. jún. 6. 13:12
 1/4 anonim ***** válasza:
a kicsinyítő képző nem feltétlenül rossz. Nálunk a családban/rokonságban a lassan középkorú, családos unokatesóimat is mindenki így hívja. Lacika,Zolika...stb. Szerintem aranyos :).
2016. jún. 6. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Nekem a -ka, -ke vagy öreges vagy idióta.


Tesóm mesélt egy sztorit, Györgyike volt benne, nekem rögtön egy idős nő jutott eszembe, pedig huszonéves.


Vagy ha azt mondják, felhívom a Zolikát, az vagy 8 éves, vagy sokan úgy kezelik, mintha 8 éves szinten lenne, sokszor pedig tényleg azon a szinten van.

2016. jún. 6. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Nekem a -ke képzőt csak a nagyanyám teszi hozzá a nevemhez.

A családom a teljes nevemen hív, pedig a legtöbb rokonomat mind becézik. Ez azért jelenhet valamit gondolom. Bár az én családom nem volt olyan, mint a rokonságom, mi már korán megtapasztaltuk, hogy felnőttként kell viselkednünk, valszeg ezért nem becéznek.


Én jobb szeretem a semleges beceneveket, pl Kata, Kriszta... most nem jut eszembe több. De az ilyesmit, az i-re végződő már személyesebb.

Nem tudom miért, én fura vagyok. :\

2016. jún. 6. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A becézés nagyon változó. Néha azt jelenti, hogy a másik közel áll hozzánk lelkileg. Énén is becézem, ő is becéz és ez így van rendjén.

Ahogy van csendőrpertu úgy van olyan, hogy téged becéznek, de te nem becézheted vissza a másikat (pl. tanár-diák viszonylatban). Itt már azt is kifejezi, hogy Te vagy az alárendelt.

A -ka -ke azért "aranyos" ahogy az 1. írta, mert "aranyossá" teszi azt, akinek mondják. A 30-40-50 éves dolgozó, esetleg családot eltartó férfinak a -ka -ke azt jelenti, hogy valamiben nem nőtt fel. Ezt még ha egy olyan anyuka engedi meg magának aki azt gondolja, hogy lehet, külön családja attól még az én kicsi fiam akkor éppenhogy elfogadható.

Amíg tanulsz, szüleid tartanak el addig a -ka -ke annyit jelent, hogy nem nőttél fel, nem önállósodtál. Utána viszont azt jelenti, hogy hiába lettél önálló valami mégsem stimmel.. pl. ahogy a 2. írta: nem nőttél fel lelkileg. Egy férfi ne legyen aranyos, édibédi és cukimuki, mert akkor nem férfi, hanem pasi, hapi, hímnemű vagy ezek megfelelői, de semmiképpen sem nagybetűs Férfi.


A párom Péter volt Nekem. Soha semmi más.

Anyukájának Petike vagy Petikém (régimódi néni volt aki egyedül nevelte, ezért elfogadható volt tőle).

Peti/Petya volt a haveroknak.

Peti volt 1-2 olyan embernek akikkel üzletelt és ezer éve ismerték egymást.

Péter volt a távoli rokonságnak és az összes többi embernek.

2016. jún. 6. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!