Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » A szüleinknek annó könnyebb...

A szüleinknek annó könnyebb volt anyagilag, mint most nekünk?

Figyelt kérdés
Ma otthon szerintem nagyon nehéz elörrébb jutni.A barátaimon azt látom, hogy hiába keresnek viszonylag jól, nem jutnak elörrébb.Sokat dolgoznak, hogy legyen egy nem túl drága kocsijuk, aztán azzal ki is fújt.Így sosem érik el, hogy legyen egy saját házuk, vagy lakásuk.A másik véglet pedig, hogy sok barátom otthonról kap 10-15 milliót, ez az utóbbi 2 évben többel megtörtént.A szüleink annak idején házat építettek, állatokat tartottak, volt autójuk, és eljutottak a balatonhoz is.Ennyire jobb volt ilyen tekintetben régen?
2019. aug. 2. 13:04
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Milyen idősek vagytok ti és a szüleitek?
2019. aug. 2. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
30 körüliek mi.szüleink 50-60 között
2019. aug. 2. 13:17
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Alacsonyabbak voltak az igenyek, de igen konnyyebb volt.
2019. aug. 2. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Metionin ***** válasza:
100%
Nézőpont kérdése. Lakáshoz/házhoz jutni könnyebb volt de egyéb tekintetben ugyanúgy megvoltak a nehézségek mint ma. Pl. az apám kvázi kapott egy házat mert a régi vályogot amiben még a tesóival laktak, elvitte az árvíz. Enélkül sosem lett volna saját normális háza, szerencséje volt a szerencsétlenségben. Viszont arra már nem volt pénzük anyámmal hogy a ház minden szobáját fűtsék vagy hogy egy gyereket el tudjanak rendesen látni. Autó, nyaralás, csak álom volt. Persze egy olyan ember aki jól keresett, akkoriban is jobban boldogult. A velem egykorú gyerekeik alá ők is oda tudták tenni a lakást, autót, tudták taníttatni, kisebb korában menő játékokat venni nekik csakúgy mint mostanság.
2019. aug. 2. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

azert nem jutnak sokan elore, mert nem tudnak banni a penzzel. persze van akinek tenyleg minimálbér kornyeki a fizetese, abbol nehez boldogulni, de vannak olyanok is akik tobb szazezres fizetesert helyezkednek el az egyetemrol kikerulve, es sehol sincsenek, mert nem tudnak takarekoskodni, elszorjak a penz5 stb. erdekes egyébkent megfigyelni, hogy az ilyen emberek általában mindig kiraly helyekre jarnak nyaralni, a legujabb iphonennal jarnak kelnek, es mégis mindig panaszkodnak... prioritas, emberek!


ugyanakkor konnyebb volt elindulni az eletben regen, pl. voltak a munkahelyeknek munkasszalloik, normálisabb helyeken eleg korrekt kis lakasok voltak. nyaralni is olcson el lehetett jutni "ceges" nyaralokba. kevesbe voltak igenyek a munkavállalás teren, rengeteg munka volt, kevesbe valogattak. ma mar ha valamilyen igénynek nem tesz eleget a munkaado, el is koszonunk es keressuk az ujabb helyet. az igenyek persze tul magasan vannak.

tamogatasok ugyanugy voltak régen is, most is, ezeknek is nyilvan utana kell jarni.


nagy problema meg a fiatal felnott generacioval a "desszert eloszor mentalitas". huszonevesen azt akarjuk, ami a szuleinknek 20 évukbe telt: hitelmentes otthon, nyaralasok, stb.

2019. aug. 2. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Nekik volt fizetesuk, semmi egyeb. A maiak fizetesen felul cafeteria, meg ilyen tamogatas, meg olyan segely. A szuleink be tudtak osztani a penzt, meg ok maguk epitettek a hazat a nagyszuleinkkel karoltve, igy sporoltak a munkasokon. Manapsag a sok eletkeptelen egy kapat nem tud megfogni helyesen, nemhogy felhuzni egy falat... Pedig ezerszer konnyebb az elet. Meg a "balatoni" penzt hulyesegekre kolti a legtobb korombeli. Nekem fizeteskor elso dolog 10-20 ezret a toros malacperselybe tenni, meg egy 10 ezrest egy olyanba, ami nyithato. Ketto even belfold, harmadikban kulfold. Ja, mindezt ugy, hogy dohanyzok, es minimalber. Nehez volt kialakitani, de ma mar olyan rutinosan megy peldaul a megmaradt elelmiszer ujrahasznositasa, vagy hasonlok, hogy mar eszre sem veszem. Raadasul amikor beremeles van, par honapig nem emelkednek az arak, meg tobbet tudok felretenni. Erre barki kepes, meg a gyerekesek is, hiszen ok annyival tobbet kapnak, tankonyvert nem kell fizetni, a szemfulesek pedig hasznalt ruhakat vesznek (VAGY kapnak), es igy tovabb. Roviden: nekunk sokkal konnyebb, mint a szuleinknek volt, csupan meg kell ragadnunk a torvenyek es az internet adta lehetosegeket, segitsegeket.
2019. aug. 2. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Mindig nagyon sok múlott azon, ahogy az egyénnek milyenek a kapcsolatteremtő képességei, milyen az ismeretségi köre, általában milyen szakmai és egyéb képességei vannak, mennyire tudja kihasználni a társadalom és a politika által nyújtott lehetőségeket. Mi negyven X évvel ezelőtt csak azért tudtunk valahogy megélni éveken át, mert ismeretségi körben szereztek nekem idegen nyelvi fordítási lehetőséget, mert a más irányú felsőfokú végzettségemmel a hideg vízre valót sem kerestem meg. Aztán egy véletlen során lehetőségem nyílt arra, hogy mellékfoglalkozásban még magánvállalkozásba is kezdjek (a szocializmus korában), tulajdonképpen akkor tudtuk behozni mindazt a lemaradást, amit annak idején az állami szektorban dolgozás alatt "elszenvedtünk". Persze a dolgokban közrejátszott az is, hogy nem megfelelő vallási származásom és a piros párttagsági könyv hiánya miatt nem kerültem a kedveltek közé, akik már annak idején nyugati többéves tanulmányutakat, ösztöndíjakat nyertek el.
2019. aug. 2. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Ahogy a 4. hozzászóló írja, a lakáskérdés azért lehetett könnyebb, mert a kommunizmus alatt sokan laktak bérlakásban, amit a rendszerváltás környékén meg tudtak venni „potom pénzért”. No meg aki fifikás volt, a rendszerváltás előtti-utáni években szép pénzeket tudott összeszedni akár kárpótlási jegyekből, akár ügyeskedéssel (pl. fusizázzal vagy jó időben felismert piaci résekre épített vállalkozással).

De érdemes talán nagyobb távlatba helyezni a kérdést, mert a szüleitek előtti generáció viszont megint másképp élt, bár mindenkinek kötelezően volt munkája, sokat csak a kiváltságosak kerestek, és nem igazán volt mit venni, hova utazni, egy autóra vagy telefonra sok évet kellett várni, és igen gyakran a szülők lakásában éltek a fiatalok, ott nevelték a gyereküket, csak a szülők halála után lett saját lakásuk.

A mostani 40 körüli generáció pedig szintén nehezen tudott előbbre jutni, hiába voltak alacsonyabbak a lakásárak, venni csak szülői segítséggel tudtak, vagy még jó sokáig nyögik a hiteleket.

Most, hogy ezt leírtam, azt gondolom, a lakásvétel a legkritikusabb pont minden generációnál, és sokszor akkor oldódik csak meg, ha az előző generáció „kihal”.

Egyéb téren nekem nem tűnik úgy, hogy hátrányban lennének a mai fiatalok, ahogy az 5. hozzászóló is írja, tán az igényeiket teszik túl magasra (pl. miért nem elég egy „legyen egy nem túl drága kocsi”?), aki nem születik gazdag családba (vagy nem lop/csal/hazudik), annak meg kell dolgoznia a dolgokért – szerintem ez régen is így volt.

2019. aug. 2. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Más volt. Olcsóbbak is voltak a dolgok, könnyebben lehetett ehhez-ahhoz jutni, jobban is bántak a pénzzel, viszont cserébe nem álltak rendelkezésre olyan dolgok, mint amilyenek ma (légzsákos autó, mobiltelefon, rengeteg, eltérő kínálatú áruház...), nem mehettek külföldre, ha rosszat szóltak az elvtársak előtt, másnap jött a fekete Volga, és hasonló dolgok. Épp ezért nem mondanám azt, hogy könnyebb volt, vagy hogy nehezebb. Egyszerűen csak más.
2019. aug. 2. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
49%

Valamilyen szinten igen.

De igények sem voltak,volt sör,cigi,Lada aztán csend.

MEg gagyi silány cuccok,nem volt normálisan marhahúsi,csirke sem,nem volt a napi hús hússal kajálás, házat is amit építettek az is silány minőségű volt.


Lehet könnyebb volt de minden gagyi volt, kocsi is a klíma nélküli büdös Zaporozsec meg LADA.


hát nem tudom én megőrültem volna akkoriban,utazni se mehettél annyit.


Jah meg mérnökként annyit kaptam volna mint Gazsi aki már reggel be volt b_szva másodszor(elkerülje a másnaposságot).


Hát nem tudom én inkább kútba ugrottam volna.

2019. aug. 2. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!