Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Ha valakinek odaadsz valamit...

Ha valakinek odaadsz valamit örökbe utána azt már nem kéred vissza, nem?

Figyelt kérdés

Először nem akarok konkrétumokat írni, kíváncsi vagyok így mi a vélemény meg úgy.

Szóval általánosságban, ha valakinek odaadsz egy dolgot örökbe, de ő azt nem használja éppen, de amúgy kell majd még neki, akkor illik visszakérni, lényegében azzal a szöveggel, hogy "ha te nem használod akkor majd nekem még jó lesz"?


2019. okt. 29. 09:29
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
87%
Dehogy illik visszakérni! De vannak ilyen kulturálatlanok, nekem a nagynéném ilyen… bár ő akkor is visszakéri, ha használom, sőt, mintha akkor válna csak igazán értékessé számára. Pont mint a homokozóban a kisgyerekek, akiknek mindig az a lapát kell, ami a másiknál van. :)
2019. okt. 29. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Az már az övé, max kölcsön kérheted.
2019. okt. 29. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Ha örökbe vagy ajándékba adod, az az övé.

Csak nem árt elmondani, hogy örökbe adod.


Járhatsz úgy, hogy kölcsönkérnek tőled valamit, aztán nem akarják visszaadni. Ha meg visszakéred(természetesen, hisz kölcsönbe adtad), akkor vérig van sértődve az illető. Én jártam már így, és az egyik kollégám is.

2019. okt. 29. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
87%
Amit odaadnak örökbe vagy ajándékba,azt nem illik visszakérni.
2019. okt. 29. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Nem bizony. Odaadtad, az övé. Onnantól fogva azt tesz vele, amit akar. Jogilag úgy mondják, hogy nincs a tárgy fölött többé birtokosi hatalmad. Ha visszakéred, akkor az csak kölcsönbe megy, mert az ajándékozás (ez volt az, hogy odaadtad neki ingyen a tárgyat) megszünteti a tulajdonjogot - mármint a tiédet.


Ha pl. az engedélye nélkül elveszed a korábban neki ajándékozott tárgyat és magadnál tartod, az lopás.

2019. okt. 29. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ. Unikatesómnak adtam egyszer egy bőrkabátom, nagyon szerettem, de kihíztam. Aztán lefogytam, és 3 év után hiányzott a jó kis bőrkabátom. Ő sose hordta, a szekrénybe volt mindig, ráadásul külföldre költözött. Mikor egyszer hazajött rákérdeztem, hogy használja-e, mert szeretném visszakérni, mert szükségem lenne rá és megbántam, hogy odaadtam.

Minden rosszallás nélkül visszaadta.


Viszont olyan dolgot sose kérnék vissza, amit a másiknak szükséges, használ. Akkor veszek magamnak másikat, de ez így szerintem nem volt annyira gáz, ráadásul közeli családtagom, együtt nőttünk fel.

2019. okt. 29. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Nem csak nem illik, de ha jogi értelemben nézzük, nem is lehet visszakérni. Amit ajándékba adsz, azzal a tulajdonjogát átruházod, így onnantól ha azt önkényesen visszaveszed, lopást követsz el.
2019. okt. 29. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Leírom konkrétan is, hogy miről van szó.

Anyukáméktól még év elején megkaptam a régi autójukat, ők meg vettek újabbat. Régi Suzuki swift, max 300 000 Ft-ot ér, tehát nem valami fullos kocsira kell gondolni, persze én ezért is hálás vagyok, meg szeretem, csak azért írom így le, hogy mindenki képben legyen.

Szóval elvileg mindenével együtt odaadták, pedig én nem kértem. Egy kicsivel utána rájöttek, hogy hát abban jobb a rádió, mint az övükében. Oké, ez nem is volt gond, amúgyis akartam új rádiót venni bele.

Aztán ugye téligumival adták oda, de amikor le kellett cserélni a nyárira akkor szó nélkül odaadták a nyárit is (pedig én nem kértem), hogy cseréljük le. Fel is raktuk barátoméknál.

Pár hónappal utána vettem rá alufelnit nyárigumistól. Nem volt valami jó rajta a nyárigumi, de gondoltam, most még egy szezont elmegy aztán jövőre átrakatom rá az anyukáméktól kapottat.

Na most eszükbe jutott így kerékcserénél, hogy nekik kéne a lemezfelnis nyárigumi, ha én úgyis vettem újat. A vicc, hogy most így télre mégis minek nekik a nyári, de mindegy...

Visszaadom nekik aztán veszek új gumit, tehát különösebben nem izgat, csak akkor nem tudom mégis minek adják oda, ha aztán meg visszakérik.

2019. okt. 29. 10:32
 9/11 anonim ***** válasza:
Hát, elvileg nem illik visszakérni, ha örökbe adtál vmit. Visszakérheted, de a másik fél nem köteles visszaadni.
2019. okt. 29. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Így nem lehet szerintem erre válaszolni, ez emberi kapcsolat függő is, van akitől lehet, van akitől nem...

Pl

Volt egy akváriumom, kipusztultak a halak, haverom keresett egy terráriumot a hörcsögeinek, nekiadtam "örökbe", majd par ev, neki már nincsenek hörcsögei, baratnőm akart halakat, hát haverom előtt elpedzegettem, nincs e egy felesleges akvariuma, akkor visszakaptam, lettek halak, par évig voltak halak, aztan csajom lelépett egy lovásszal, a halak mit ad isten hirtelen természetesen természetes halált haltak, par hét múlva haverom megszólalt előttem: te, szerintem megint fogok hörcsögöt tartani... Úgyhogy most nála van az akvárium.

2019. okt. 29. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!