Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Miért rettegnek annyira az...

Miért rettegnek annyira az emberek a diákhiteltől, hogy inkább el sem kezdik az egyetemet emiatt?

Figyelt kérdés

Félre ne értsetek, én sem vagyok hitelpárti... Ha az ember aközött választ, hogy legyen hitele vagy sem, akkor nyilván ne. Viszont ha aközött, hogy legyen egy jó végzettsége vagy inkább ne legyen hitele, akkor nem értem, mit kell pánikolni és feladni mindent, mert jaj, hitelt semmiképp.


Más hiteleket elő sem törlesztheti az ember, főleg nem kamatmentesek/2% éves kamatosak, hanem ennél sokkal bizarrabb.


Nekem be kellett vállalnom a hitelt és nem bántam meg. A képzésem 2 millió forint volt, ebből 3 és fél év alatt előtörlesztettem, tehát alapból egymillióról indultam. A végzettségemnek és a megszerzett tudásomnak hála, normális állással (mert ugye azért tanul egyetemen az ember többek között, hogy normálisan éljen utána) 2 év alatt visszafizettem az egészet. És alig vertek rá kamatot. Nekem megérte. Mégis voltak emberek, akik rohadtul sajnáltak és sápítoztak, hogy miért lovallom magam *ekkora* adósságba és rajtam élősködik a bank.


Ez nem Amerika, ahol ösztöndíj nélkül egy ház ára a tandíj. Nem értem ezt a pánikot. Nyilván ha valaki havi 10-et fizet, akkor 40 éves koráig törleszti. De nem akarom elhinni, hogy egy normális végzettséggel (amibe befektette ezt a pénzt), a képzési idővel együtt 5 éven belül ne tudna megszabadulni tőle.


2020. jún. 29. 10:30
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
98%

Diákhitelt nyilván nem éri meg büfé-ruhatár szakpárra felvenni, de ha olyan szakmát tanulsz vele amivel keresni is lehet (pl műszaki terület) akkor sokkal jobb hitellel diplomásnak lenni, mint hitel nélkül nem.


Az utóbbi 20 évben - tehát kb mióta diákhitel van - még senkivel nem találkoztam aki azt mondta, hogy az anyagiak miatt nem diplomázott. Úgyhogy szerintem inkább az van, hogy aki emiatt panaszkodik az eleve nem szerzett volna diplomát, de könnyű ráfogni arra, hogy nem volt pénze a hitel meg szörnyű csapás.

2020. jún. 29. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
38%

Szerintem teljesen józan gondolkodásra vall, hogy az emberek óvatosak a hitellel.

AMúgy, elvégzed az egyetemet, párra találsz, lakást kerestek, hitelt kéne fölvenni - és akkor baromi rossz lesz azt látni, hogy a fizetésedből már eleve megy a diákhitel (nem havi 10e, hogy ne 40 éves korodig törleszd), és azon kívül kéne még mondjuk kettőtöknek havi 80-100e Ft-os hitelt fizetni. És, mint fiatalok, szeretnétek kicsit élni, kicsit utazgatni, belátható időn belül gyereket szeretnétek stb. stb. nemcsak 20 éven át aszkéta módjára élni, hogy a diák+lakáshitel törlesztőjét mindig ki tudjátok izzadni.

2020. jún. 29. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
77%

#2 Akkor nézzünk egy nagyon egyszerű példát.


Szalagos Józsi nem vette fel a diákhitelt cserébe elment dolgozni a gyárba nettó 150-ért. Hiteles Gyuri felvett havi 150eFt-ot igényelt, vagyis 7 szemeszter alatt összesen 150*7*5 = 5.250.000Ft hitele keletkezett.


Ezután Hiteles Gyuri munkába áll 300eFt-os fizetésért, a hitelét pedig visszatörleszti 7 félév alatt.


Vagyis 2 * 3.5 évig Szalagos Józsi és Hiteles Gyuri is havi 150.000Ft-ból él, nincs különbség az életszinvonaluk között, viszont hét év után Gyuri visszatörlesztette a hitelét és onnantól havi 300-ból él élete végéig míg Józsi 150-ből.


Kérdés: ki fog tudni többet utazni és ki fog aszkéta módon élni.


(A történet értelemszerűen le van egyszerűsítve. Valóságban Gyuri valószínűleg nem fogja felélni a 150eFt-ot esetleg a főiskola mellett dolgozik is szóval talán nem is ennyit vesz fel hanem jóval kevesebbet. Ha normális szakmát tanult akkor az ő reálbére az első 5-10 évben folyamatosan emelkedik míg Józsié éppen követi az inflációt vagyis hiába keres összegszerűen többet ha a pénze ugyanannyit ér.


A példa lényege, hogy ha többet keresel akkor a hitel törlesztése után egész életedben profitálsz abból, hogy tanultál.)

2020. jún. 29. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
84%

Második példa:

Zoli és Tibi mindketten festőnek tanultak. Végzés után mindkettő elgondolkodott azon, hogy vállalkozó legyen, de egyiküknek sem volt pénze felszerelésre, autóra stb.


Zoli így okoskodott: "nem veszek fel hitelt, mert az rabszolgaságba taszít" és elment egy brigádba mázolni feketén minimálbérre


Tibi így okoskodott: "felveszem a hitelt, veszek autót és felszerelést, mert így több munkát tudok elvégezni és a magam ura lehetek".


Namost az a kérdés, hogy a kettő közül végülis az lett-e rabszolga aki felvette a hitelt és vállalkozóként mindenfelé munkát vállalhatott vagy az, aki hajnal 4-kor beül a lefingott VW kisbuszba és megy a brigáddal kenni a 200km-re lévő épületet?


Én sem vagyok hitelpárt, nekem szerencsére nem volt rá eddig szükségem. Viszont ésszel használva a hitel nagyonis jó dolog.


(bónusz: ha nem kell a diákhitel akkor is fel kell venni a lehető legmagasabb összeggel és berakni állampapírba. Hat év után kiveszed a pénzt előtörleszted a hitelt a különbözetet meg zsebreteszed)

2020. jún. 29. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
97%
Én vettem fel, mondjuk az a szak, ahova jártam szánalmas volt és utólag biztos nem azt végezném. Nekem annyiból szerencsém volt, hogy rögtön jó munkahelyem lett, de az nem a diplomámnak volt köszönhető, hanem kapcsolatnak, onnan meg már a munkámnak, hogy tovább tudtam menni mindig jó helyekre. Amúgy ha normális szakot végzel, akkor szerintem sincs vele gond. Barátnőm mindig azzal jön, hogy azért nem jelentkezik felsőoktatásba, mert drága, de szerintem amúgy se végezné el, szóval nem igazán ezen múlik.
2020. jún. 29. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%
Nem mondom, hogy soha egyáltalán nem is gondolkoznék a diákhitelen, viszont alapvetően biztosan nem pozitív lépésként élném meg. Ha egyáltalán nem lenne más lehetőségem (pl. én a képzés tandíjára nem valószínű, hogy vennék fel hitelt, ha még van lehetőségem állami támogatással tanulni és van esélyem a bekerülésre, de pl. megélhetési költségek miatt el tudom képzelni), akkor lehetséges, hogy szóba jönne, de alapvetően próbálnám elkerülni. Nekem ez túl kockázatos. Az ember nem tudja 100% biztosan előre, hogy mi fog történni a jövőben és pl. el tudja-e végezni az adott képzést, ténylegesen el akarja-e végezni az adott képzés, helyileg hol tud elhelyezkedni, el tud-e/akar-e helyezkedni a végzettségének megfelelő munkahelyen, ott mennyi pénzt fog keresni és az mire lesz elég stb. Szerintem ez annál bonyolultabb minthogy az ember elvégez egy piacképesnek mondott szakot és akkor hawaii, dizsi, napfény... Mindenkinek mások a képességei, sok múlik az egyéni készségeken, a tapasztalaton, a helyi lehetőségeken, elég nagy különbségek vannak a munkaerőpiacon is (pl. vidék vs. főváros, hogy mondjak egy példát), közbejöhetnek személyes/családi/egészségügyi problémák stb. Nem azt mondom, hogy kifejezetten pesszimistának kell lenni, de a valóság szerintem az, hogy jobb a lehető legrosszabb számításokat is figyelembe venni és nem csak abban gondolkozni, hogy lesz egy diplomám, jó munkahelyem, jó fizetésem és gond nélkül visszafizetem.
2020. jún. 29. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
18%
Már a kérdést sem értem. Úgy kell tanulni, hogy gond nélkül felvegyenek állami képzésre és nem kell felvenni diákhitelt. A 2 dolog egyáltalán nem kéz a kézben jár.
2020. júl. 3. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

7

Kivéve, ha valaki nem akar itthon lehúzni annyi időt munkával, amit elfogad azzal a bizonyos szerződéssel.

És ha esetleg szeretne harmadik diplomát, amit az állami keret már nem biztosít.

2020. júl. 3. 09:56
 9/20 anonim ***** válasza:
39%
Nézd, 20 év alatt kell annyi időt eltöltened magyarországi munkahelyen, amennyi a képzési időd. Nem egy nagy történet. De ezt sem muszáj. Ha utána kimégy dolgozni külföldre, pár havi fizetésből visszatolhatod azt a pénzt és ismétlem, 20 év alatt."És ha esetleg szeretne harmadik diplomát"...erre csak azt tudom mondani, hogy akkor viszont logikus lenne az utolsókat fizetni, nem rögtön fizetősre menni. A fiamnak 7 félév volt az alapszak, 4 félév a mester. Aki idáig eljut, az már inkább dolgozni szeretne a szakmájában, nem elvégezni még 1 képzést.
2020. júl. 3. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
44%

Látom, szorgalmasan lepontozod azokat a hozzászólásokat, amik kicsit is hitelellenesek. Miért nem azt írtad ki a kérdésedhez, hogy csak azok írhatnak ide, akik egyetértenek veled?

Utolsónak például tökre igaza van, egyáltalán nem kell, hogy az egyetem hitellel párosuljon. Te is itthon helyezkedtél el, tehát nyugodtan vállalhattad volna a sima képzést, persze valószínűleg sántít a mondandód és nem ezért nem vállaltad, meg azért, hogy mi van ha te 3 diplomát akarsz( jó duma :D ), hanem mert nem volt annyi pontod, hogy felvegyenek államira. Szóval nem kell a rizsa. Azt meg végképp nem értem, hogy ha már az egésznek utána vagy (ha így van egyáltalán, vagy csak megerősítést akarsz, hogy jól csinálod), miért is foglalkozol ezzel még mindig, ahelyett hogy élnéd a jól kereső fiatal diplomás életedet.

Egyre inkább azt hiszem, hogy ez neked még csak álom. ; )

2020. júl. 3. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!