Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Diszkriminálnak, vagy szakmail...

Diszkriminálnak, vagy szakmailag alkalmatlan vagyok?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


26 éves vagyok, és utolsó éves, alapszakos egyetemista.

Autista hallgató vagyok (hivatalos diagnózissal, amit 10 évesen kaptam), amit egyrészt a tanárok tudnak (pl. mert igénybe szoktam venni az időtöbbletet a ZH-kon, néha haladékot is kérek (max. egy hetet), mert nehezebben megy az összpontosítás mind az órákon, mind tanuláskor, mind a ZH/vizsgaírás közben), másrészt látszik is rajtam - főleg, mikor eltérek a szokásaimtól, vagy éhes vagyok.


Rengeteg negatív megkülönböztetést kapok, terjedhet a hírem a tanárok között, hogy mennyire gáz az, ahogy viselkedem. Olyan tanárok ellenségesen viselkednek velem, akikkel addig soha nem találkoztam. Ha e-mailt, újabban Teamsen üzenetet írok nekik, a legtöbbször nem válaszolnak (pedig csakis a tananyaggal kapcsolatban írok nekik). Az egészséges szaktársaimnak mindig válaszolnak, és segítenek. Szakdolgozathoz témavezetőt nagyon nehéz volt találnom (mert nem vállaltak el), és ő sem szívesen foglalkozik velem.

Ez iszonyatosan rosszul esik... Aláássa az önértékelésem, és sokszor nincs is kedvem tanulni már.


Pedig nem vagyok rosszabb képességű és teljesítményű a többieknél, mert amúgy gyors a felfogásom és hamar meglátom a lényeget, valamint ugyanolyan jó jegyeim vannak, mint nekik (négyes/ötös tanuló voltam már a távoktatás előtt is). Valamelyest az is körvonalazódott már, hogy mi érdekelne azon belül, amit tanulok.


De lehet, valójában nem az autizmusommal van bajuk, hanem azzal, hogy nem látom jól magam, és szakmailag is inkompetens vagyok. Mondjuk erre már nem egy tanárnál rákérdeztem, és azt mondták, hogy nem ez a helyzet, sőt, nem is utál senki, valójában nagyon jó, amit csinálok...

Én arra tippelek, hogy csak szánalomból.


Honnan tudhatom biztosan, hogy valóban az autizmusommal van-e bajuk, vagy azzal, hogy szánalmasan kevés az, amit nyújtani tudok?



2020. dec. 18. 23:36
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
87%
Ugyan, kérdező! Szerintem ez nem a személyednek szól. Egyszerűen csak tele van az egyetem degeneráltakkal és lehet, pont te vagy köztük a legnormálisabb!
2020. dec. 18. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
92%
Sok "átlagos" ismerősömet is hallottam már panaszkodni tanárokra és én is láttam/tapasztaltam már ezt-azt, szóval nem benned van a hiba!
2020. dec. 18. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
97%
Ennek semmi koze az autizmusodhoz. Nalunk a tanarok az ilyenekkel meg kiveteleztek is boven, hogy jajj szegény lany/fiu, bruhuhu. Azokat akiknek maga a szemelyisege volt xar, na azokat ki nem allhattak. Nem hiszem hogy ez a betegsegednek szol. Vagy a szemelyisegednek, vagy csak siman tulreagalod es nem ugy van a valosag ahogy te most itt eloadod, ahogy te erzekeled.
2020. dec. 19. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
33%
A tanulság: Menekülj el ebből az országból. A magyar társadalom nagy része már évek óta rohad és ennek tökéletes indikátora a tanári karok színvonaltalansága.
2020. dec. 19. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
89%

Sok dolog kavarog bennem ezzel kapcsolatban. Egyrészt én is meg tudom erősíteni, hogy a felsőoktatásban iszonyú merevek a tanárok és mindenkit szivatnak, mindenkivel bunkóznak, ehhez nem kell autistának lenni.


Másrészt a mester végzése alatt nálunk is volt egy valószínűleg autista srác és az utánunk következő évfolyamban is és valamilyen szinten meg voltak különböztetve. Nálunk a srác amúgy normális volt, csak nagyon furcsa gondolkodású, viselkedésű, ő egyébként jó jegyeket kapott de róla is pletykáltak a tanáriban, próbálták terelgetni, mert ki tudta néha akasztani az embereket maga körül a viselkedésével, pl azzal, hogy levette a cipőjét a szemináriumon és szinte kifüstőlt mindenkit a lábszagával vagy ha unta az órát akkor ennek hangot is adott a tanár felé és egy veszekedés után kiment.


Az utánunk következő évfolyamban viszont kritikán aluli volt a hallgató viselkedése, a felvételin is olyan alacsony pontszámot adtak neki, hogy érezze, hogy nem szeretnék a szakon de a kevés jelentkező miatt nála lett meghúzva a határ. Neki mindenki a lehető legrosszabb jegyet adták, mindenből megbuktatták, amiből csak lehetett, hogy ne rontsa a képzés színvonalát. Szóval lehet téged is terelgetni szeretnének picit, de nem hiszem, hogy diszkriminálnának, mert akkor nem adnának jó jegyeket.

2020. dec. 19. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
77%

Nem vagyok autista de a tanarok tobbsege nem valaszol nekem, altalaban nem ernek ra egyesevel mindenkinek valaszolni, meg lustak is.


Bennem az merult fel hogy ha 4-5os tanulo vagy miert hasznalod ki az ido tobletet? A munkaero piacon ugyan azt a munkat kell elvegezd, ha egyen erteku szakember szeretnel lenni a szaktarsaiddal akkor ugyan azokkal a feltetel rendszerrel jatsz szerintem, bizonyisd beagadnak es nekik is h vagy olyan jo. Elhiszem hogy nehezebb az eleted de ezt a munkaadok nem feltetlen fogjak szeretni hacsak nem kapnak plusz tamogatast utanad.


Nem rossz indulatbol mondom de az elet nem erdem es kepessegek szerint banik az emberekkel, igyhat te is a kepessegeidhez merten probalj helyezkedni, optimalisan beloni a helyed, ertelmesnek tunsz, csak valahogy nagyon ugy erzem h a helyzetedre fogsz olyan dolgokat amik nem abbol fakadnak, es ez gatolni fog szerintem.

2020. dec. 19. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
96%

A munka világában csak az fog számítani, hogy kitermeled-e a fizetésedet + hasznot a cégnek, lehetőleg minél kevesebb idő alatt, de legalább annyi alatt, mint a kollégáid.

A munkaerőpiac nem jótékonysági szervezet, ha a versenyszférát nézzük.


Nekem is több tucat emailem van, amire nem válaszolnak az oktatók, és mindenki másnak is.

Konzulenst is rendkívül nehéz volt találom, pedig leírtam, hogy totál egyedül is megírom, csak adminisztráljanak néha.


Az ellenséges viselkedés is megszokott, elég sokat lehet róla panaszkodni, néhány kiskirály milyen vérengzéseket művel, amikor egy több száz fős kurzus 89%-át meghúzza.


Ennek nincs köze az autizmusodhoz, szerintem ne próbáld meg erre ráhúzni.

2020. dec. 19. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
81%

Ez Off, de:


7 - A munka világában marhára nem csak a teljesítmény fontos mikor azért is építenek le embereket, ha úgy látják, hogy nem fognak beilleszkedni a csapatba. Ha van két ugyanolyan jól teljesítő embered de a korona miatt egyet el kell küldeni akkor a vezető mire alapozza a döntést? Lehet szociális döntést hozni, hogy A-nak mondjuk most született gyereke, vagy arra, hogy B szimpatikusabb. Másrészt viszont sokkal kevésbé merevek a munkahelyek, életszerűbbek sok dologgal kapcsolatban ha a munka amúgy el van végezve és normálisabb multiknál már megy az érzékenyítés is. De tény, hogy nagy projektekkel nem lehet ott sem elúszni.

2020. dec. 19. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
42%

Szerintem sincs közé az autizmusodhoz. Viszont mint autistaként diagnosztizált ember rokona, azt tudom mondani, hogy minden "különlegességed" ellenére meg kell tanulnod létezni ebben a világban. Az írásodban nagyon sokszor említetted, hogy fura vagy és az egésznek olyan volt a hangvétele, hogy "én ilyen vagyok és kész". Ez persze részben igaz, én sem azt akarom sugallni, hogy "csak ne legyél ilyen", mert tudom, hogy ez nem így működik. De nagyon sokat fejlődhetsz, ha megtanulsz bizonyos szabályokat a társas interakciókban.


Az említett rokonom is nagyon sokáig nem járt fejlesztésekre, diagnosztizált volt, de inkább kapaszkodott a diagnózisba, minthogy arra használta volna, hogy a problémái tudatában fejlessze magát. Például nem értette sokáig, hogy mi a baj azzal, amit mi már zaklatásnak hívunk, nem volt neki evidens, hogy ha valakivel aznap egyeztetett időpontot valamire, nem kell zaklatni hívásban, hogy ugye tényleg áll az adott időpont. Vagy például az érkezéssel mindig bajban volt, ha késett valahonnan, iszonyatosan bepánikolt és megint elkezdett hívogatni mindenkit meg utólag tépni magát az 5 perc miatt is. Erről is nagyon sokat kellett vele például beszélni. Na, az ilyenek nagyon kínosak tudnak lenni a másik félnek és nagyon irritálóak is.


Természetesen ti ahányan vagytok, olyan sokszínűek tudtok lenni, így neked lehet, hogy nincs ilyen problémád, de azért az is benne lehet a pakliban, hogy nem tanultad még nem veszel észre olyan dolgokat, amik egy átlagembernek evidensnek tűnnek és értelemszerűen furcsának tartja, ha más nem követi ezeket.


Nekem relatíve pozitívak a tapasztalataim az oktatók válaszadási hajlandóságával, így azt nem mondanám azért, hogy biztosan csak ők a bunkók. Persze, lehet ilyen, de mennyi rá a valószínűség, hogy egy egyetem legtöbb oktatója az legyen?


A másik, hogy lehetséges, hogy csak szimplán túlreagálod a helyzetet. Nem volt esetleg korábban olyan tapasztalat az életedben, ami miatt erre mostanra túlérzékeny lettél és valójában egyáltalán nem vészes a helyzet, csak akaratlanul is belelátod a korábbi negatív dolgokat? Az kvázi természetes, ha valaki nem, vagy csak pár nappal később válaszol. De ettől még nem olyan zord hely a világ és nem zárkózik el tőled mindenki. :)

2020. dec. 19. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 A kérdező kommentje:

Na, tartottam egy kis önelemzést, és jobb lenne, ha ott hagynám az egyetemet. Csak szenvedek minden nap, és hiába érdekel a dolog, ha nem megy. Nagyon lassú vagyok, és maximalista, szó szerint mindent tudni akarok, és szó szerint mindent leírni - ez az egyik hibám. Közben a szaktársaim röhögve végigcsinálják az egészet, sokkal jobban, mint én.

Korábban is felmerült az, hogy ott hagyjam, igazából már másfél év után. Nem engedték a szüleim, mondván alkalmas vagyok a pályára. Most sem, és sehogy sem tudom őket meggyőzni, hogy nem tudok úgy teljesíteni, mint egy egészséges, akármennyire akarom... Nem tudják elfogadni ezt a tényt. Közben nekem meg ég a pofám, én vagyok a szakom szégyene...

2020. dec. 20. 05:48
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!