Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Van valami TÉNYLEGES bizonyíté...

Van valami TÉNYLEGES bizonyíték hogy a sportolók tovább élnek?

Figyelt kérdés
Csak mert én nagyon azt látom, hogy hiába nem sportol és nem mozog valaki, kb ugyanannyi ideig él, betegek pedig ugyanúgy ugyanolyan mennyiségben fordulnak elő. A plusz kilók pedig inkább esztétikailag hathatnak az emberekre, de már amúgy sem a kocka hasú üres fejű nyeszlett girnyókra vagy tiniribikre buknak az emberek.
2021. jan. 21. 15:35
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:
94%

A hivatasos sportolok speciel tele vannak kopassal, serulesekkel, karosodassal, es elofordul, hogy varatlanul halnak. De az egy nem normalis uzem.

A testmozgas, a teljesitmenykenyszer nelkul uzott sport az egeszseges.

2021. jan. 21. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:
80%

"Ebben a felgyorsult világban nem normális hogy olyan ódivatú dolgokkal kellene a mindennapjainkat még terhelni, mint az izzadás a termekben vagy a szabadban."


tévedésben élsz. a világ lehet felgyorsult, de az ember csak egy csúcsragadozó az állatvilágban. évmilliók alatt alakult ki az emberi szervezet és mindössze párszáz, esetleg pár ezer év alatt alakult ki az a felgyorsult világ, amire hivatkozol. az emberi szervezet számára az ódivatú dolgok normálisak, mint az izzadás, meg a természetes ételek.

ami nem normális az emberi szervezet számára az a tévézés, lazsálás, tétlenség, lustálkodás, közlekedési eszközök séta helyett, a mesterséges fények, mesterséges zajok, mesterséges élelmiszer adalékok - röviden a modern életkörülmények.


"valami olyan módszer kell a fogyásra, ami nem sportot és étel lemondást igényel. Nyilván nem fog egy 40 körüli férfi úgy enni, mint valami nyúl"


a képlet rémesen egyszerű. beviszel a szervezetedbe X kalóriát, felhasznál belőle a szervezeted Y kalóriát. a kettő közti különbséget elraktározza.

ha fogyni akarsz, akkor vagy csökkented a bevitt kalóriát, vagy növeled az elégetett kalóriákat, vagy mindkettőn módosítasz és így közelíted a kettőt egymáshoz. (ennél egy kicsit bonyolultabb a képlet, mert vannak gyorsabb és lassabb felszívódású tápanyagok és ezek eltérő hatásai a szervezetre, de alapvetően ez a lényeg).


az alapvető gond az, hogy az általános étrend (különösen a hagyományos magyar ételek) kemény fizikai, első sorban mezőgazdasági munkára lettek kitalálva. ha egész nap kapálsz, kaszálsz, zsákokat rakodsz a földeken, meg gyalog közlekedsz a falvak között, mert nincs pénzed más közlekedési eszközre, akkor szükséged van arra a rengeteg kalória, ami a töltött káposztában, pörköltekben, hamburgerekben és egyebekben van. az olcsó cukorral feldúsított egyéb marha modern élelmiszerekről nem is beszélve.

viszont, ha csak a tévé előtt tespedsz, meg autóval és tömegközlekedéssel hurcoltatod a hátsód mindenhova, ráadásul egész nap ülő munkát végzel, nehogy véletlenül elfáradjon a lábad az ácsorgásban, akkor a szervezeted töredék annyi energiát éget el, mintha komoly fizikai munkát végeznél. viszont, ha ugyanúgy bele tömöd a rengeteg kalóriát, akkor az le fog rakódni, mert az évmilliók alatt így alakult ki az emberi szervezet.


ha ezt nem tudod felfogni, akkor messze nem sikerült annyit fejlődnöd az ősember óta, mint azt hiszed magadról. de ha nekem nem hiszed és olyan marha modernnek tartod magad, akkor talán olvass utána az emésztő rendszer és a táplálkozás működésének, mint az egy fejlett, informatikát használó embertől elvárható volna!

2021. jan. 21. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:
86%
Az élsport teljesen más kategória, mint a hobbisport, ne keverjük a kettőt. Persze, meghalhatok fiatalon úgy is, hogy egy idióta elüt a járdán, mert meg akarja előzni a dugót. De azért Keleti Ágnes olimpikonunk 100 éves, és jobb formában van, mint a nála majdnem 20 évvel fiatalabb nagyanyám.
2021. jan. 21. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:
100%
Igen.
2021. jan. 22. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:

az egészség nem egy bináris dolog, hogy vagy van, vagy nincs. a sportolás fontossága nem közvetlenül arról szól, hogy sokáig élsz, vagy sem. az egészséges életmód arról szól, hogy megpróbálod a szervezeted működésének optimákis körülményeit folyamatosan fenntartani. ideális esetben az autód, vagy egyéb műszaki eszközt sem hajtasz ész nélkül a működési feltételeit figyelmen kívül hagyva és nem csak akkor törődsz a karbantartásával, amikor már széthullik az egész, hanem legalább megpróbálsz figyelni rá, hogy ne rozsdásodjon a szükségesnél jobban, figyelsz az olajozásra, kisebb nagyobb hibákra, furcsa hangokra. ha valami nem normálisan működik rajta, akkor nem hajtod addig, amíg szét nem esik, hanem megpróbálod még a komoly baj beállta előtt kijavítani a kisebb hibát - mert így általában olcsóbb is a javítás, meg tartósabban lehet használni az egész szerkezetet.


az emberi szervezettel is ugyanez a helyzet. lehet egy darabig túlterhelni, de a terhelésnek mindig lesznek hatásai. sok egészségtelen dologgal meg tud küzdeni a szerzvet, de mindnek következményei lesznek. a méreg anyagok lerakódnak, a kiszűrésükért felelős szervek egy idő után túlterhelődnek, tönkremennek, a terheléstől deformálódhatnak szervek, alkatrészek. kis mértékben ezek a változások mind túlélhetők. hosszú távon azonban összeadódnak a káros hatások és minél tovább használod a tested, annál súlyosabban érzed a káros hatásokat, ha nem vigyázol a testedre. vagyis igyekszel úgy használni, hogy a terhelése a legoptimálisabb legyen.

a sportnak rengeteg féle előnyös hatása van (ezt elég sok tudományos tény igazolja). javítja az izmok és a szervezet egészének kondiját, a vérkeringés működését, a tápanyagok elégetését, kedvező felhasználását, olyan hormonok és egyéb vegyületek termelődését, amik elősegítik a szervezet jobb működését.

persze az sem mindegy, hogy mennyit, mit és hogyan sportol az ember. nem mindenkinek egyformán előnyös minden sport. nem minden sport terhelés egyformán jó a szervezetnek. az élsport és sok hobbiként űzött sport is hajlamos lehet egyoldalú, eltúlzott terhelésként hatni a szervezetre, ami akár több és rosszabb sérülést, illetve megbetekgetést is okozhat, mintha nem sportolnál - bár valószínűleg ezek mellett is lehet sok hasznuk, amik akár a hosszabb élethez is hozzájárulhatnak.


a szervezet karbantartása fiatalon, középkorúan és idősen sem mindegy. minden életszakaszban igaz, hogy befolyásolja az életed hosszát is, hogyan tartod karban a tested, mit és mennyit fogyasztasz, stb.

fiatalon, középkorúan azért fontos, hogy mennyire rontod le hamar a szervezeted, mennyire gyorsan használod el annyira, hogy már ne lehessen rajta javítani. idősen azért kérdés, hogy amennyire addig leromlott, azt mennyire rongálod tovább.


az élet hosszúsága azonban csak egy kérdés. az élet minősége egy másik kérdés. a rendszeres sportolás, a testedzés, a szervezeted karbantartása nagyban hozzájárulhat egy kiegyensúlyozottabb, jobb közérzetű, kedvezőbb energiaszintű, boldogabb élethez - ami mellesleg akár tovább is tarthat.

a kondíciód, fittséged, hogy mennyire vagy kényelmes, lusta, vagy elhízott, azok nem csak az esztétikai értéked befolyásolják, de tény, hogy azt is. azt is befolyásolják, hogyan reagálsz dolgokra, milyen a hangulatod, hogy viseled a terhelést, stresszt, mennyire vagy fáradékony, stb.


sokan jönnek olyanokkal, hogy "őseink is dohányoztak, ittak, nehéz ételeket ettek, stb. mégse volt semmi bajuk". egyrészt az őseink nem is ilyen környezetben, nem ilyen hatások és ingerek közepette éltek. nem volt körülöttük gépesített forgalom, jó levegőn jártak, nap hosszat a mezőn dolgoztak. ha nem dolgoztak is kint ültek a faluban a ház előtt, az erdőket járták. nem ültek otthon a tévé előtt, nem ittak mesterséges anyagokkal ízesített cukros löttyöket, stb. ráadásul nem is érte őket annyi inger. nem figyeltek egyszerre öt felé, hogy mikor mit kell csinálni, nem voltak állandó rohanásban. ennek a stressznek, figyelem megosztásnak is nagyon komoly egészség károsító hatása van.

továbbá folyamatosan hosszabbodik az emberek természetes élettartama. őseink élete jóval rövidebb volt, így sok betegség kialakulására idő sem volt annyi, mint ma.


"már amúgy sem a kocka hasú üres fejű nyeszlett girnyókra vagy tiniribikre buknak az emberek."


egyrészt attól, hogy kocka hasa van valakinek, vagy akár vékony, még lehet okos. ismerek jópár diplomás testépítőt és egyéb sportolót is.

másrészt attól, hogy valaki hájas, még nem feltétlenül lesz okos. a két dolognak leginkább semmi köze nincs hozzá. attól, hogy valaki nem sportol, még nem törvényszerűen a könyvtárban, vagy más módon tanulással tölti az idejét. és még ha így van, akkor sem feltétlenül nagyobb érték az ész az egészséggel szemben. az okos emberek nem végletekben gondolkodnak, hanem egyensúlyban és középutat találni a végletek közt. legyen az ember ideálisan jó kondiban, de se túlságosan kigyúrt, se túl kirnyó ne legyen. tök hülye se legyen, de akadémikusnak lennie sem szükséges.


hogy ki mire bukik, az meg egy totál másik történet. attól, hogy valami népszerű, még nem feltétlenül képvisel értéket. gondolom tudod, mire mondják, hogy sok milliárd légy nem tévedhet...


egyébként ki kell ábrándítsalak, a szépségideál alakulásában is tévedsz. lapozgasd egy kicsit figyelmesebben a művészettörténetet és nézd meg, hogyan változott a szépség ideál. nézd meg Rembrandt akt modelleit. mikor is volt ez? de akár lapozgasd végig a Playboy képeit, hogyan változott, mikor milyen alkatú lányokat válogattak a címlapokra. pont, hogy egyre vékonyabb az idealizált szépség - ami nem teljesen független attól, hogy az amerikai és európai társadalmak is egyre elhízottabbak. mindig az a vonzó, kívánatos ideálkép, ami ritka a társadalomban. amikor éhezés volt, nem jutott elég étel, akkor a teltebb idomok jelezték a gazdagságot, különlegességet, ezért az volt vonzó az emberek számára. ma meg jómódban élnek az emberek. sok esetben még a szegények is túltápláltak, elhízottak, mert valójában nem keveset, csak rosszul táplálkoznak. ebben a társadaloomban a vékony alkat az elérhetetlennek tűnő szép, ritkaság, mert nem csak luxus, hanem egyenesen elérhetetlen is azok számára, akik inkább megmagyarázzák, hogy miért nem tudnak lefogyni, minthogy sportoljanak, tudatosan táplálkozzanak és lefogyjanak (mielőtt valaki felvetné: igen, vannak olyan betegségek, amik rontják a fogyási esélyeket, de azért messze nem annyira sokan súlyosan betegek, mint ahányan csak kifogásokat keresnek rá, hogy ne kelljen tenniük a fogyásért).

2021. jan. 22. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!