Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Hogyan megy lépésről lépésre...

Hogyan megy lépésről lépésre a temetés intézése?

Figyelt kérdés
Közeljövőben fog megtörténni mert kórházban van Apukám, írta, hogy haldoklik s nem nagyon bírja már, amikor elkapta a vírust már nyílt titok volt, hogy nem éli túl, tudom durva ilyet leírni még életében, de csak most tudom, később már szerintem nem tudnám. Mit kell majd intéznem? 3 éve a nagynénénk halt meg Ő halála is sokként hatott rám semmire nem emlékszem belőle csak a temetésre, de Ő otthon halt meg és nem a kórházban mint Apa fog. Látom magam előtt, hogy el fogják mondani, hogy mit csináljak, de nem fogom megérteni és csak kóvályogni fogok és ezért kérdezek most amíg valamennyire képes vagyok dolgokat felfogni.

2021. márc. 27. 07:49
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
92%

Akár már most megkereshetsz egy temetkezési vállalkozót.

Az a legegyszerűbb, utána csak fel kell hívnod, hogy most...


Halál után pár nappal kiállítja a kórház a papírokat és onnan a temetkezési vállalkozó intézi.


Sajnálom, és kitartást!

2021. márc. 27. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
ÉS a temetésre , hogyan kell értesíteni az embereket? Nem szeretnék nagy dolgot, volt munkatársait illik meghívni? Nem szeretnék, csak szűk családi körben, de utána meg lenne a sugdolózás. Utána a hagyaték? Mert van pár dolog, úgy tervezem, hogy a tesóm javára lemondok mindenről azt hogyan kell?
2021. márc. 27. 08:10
 3/12 anonim ***** válasza:
32%

Kapni fogsz a kórházban egy halotti bizonyítványt.

Ezt el kell vinni a jegyzőnek.

Az eljárás lefolytatására az a közjegyző illetékes, akinek a székhelyén az örökhagyó utolsó belföldi lakóhelye vagy utolsó belföldi tartózkodási helye volt; ezek hiányában, akinek a székhelyén az örökhagyó belföldi elhalálozásának helye található.


Az örökösnek a hagyatéki tárgyaláson módjában áll a hagyatékot vagy annak egy részét örököstársára, a hagyatéki eljárásban közvetlenül nem érdekelt örökösre, vagy hagyatéki hitelezőre átruházni. Az örökösnek érdekében áll, hogy a szerző fél a tárgyaláson megjelenjék, illetve annak nyilatkozatát becsatolják. Ennek hiányában a közjegyző az átruházást nem veszi figyelembe.

2021. márc. 27. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
23%
#3: Jaj ez a legfontosabb most..
2021. márc. 27. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
16%
#3, ez volt a kérdés, te szerencsétlen. Ott a kérdező kommentje.
2021. márc. 27. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
36%
Ja te meg kimásoltad netről szó szerint. :D Gondolom erre ő is képes. :D
2021. márc. 27. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
0%
Nem úgy néz ki, ha feltette a kérdést.
2021. márc. 27. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
75%

Remélem, nem lesz rá szükség, de... a kórházban megvizsgálják az elhunytat, kiállítanak róla egy halottvizsgálati bizonyítványt, majd a testét hűtőbe teszik, ennek van egy napi őrzési díja. A hozzátartozót értesítik, átadják az elhunyt személyes tárgyait és az iratot.

A legegyszerűbb és legkíméletesebb a hozzátartozó számára, ha megbíz egy temetkezési vállalkozót, amelyik átveszi a holttestet+kórházi jelentést és onnantól ők hűtik (ha koporsós temetés lesz) vagy elhamvasztják és a hamvakat őrzik tovább. Sok temetkezési vállalkozó vállalja azt is, hogy az adminisztratív részét elintézi, pl. a kórház igazolása alapján a helyi közjegyzőtől kikéri a halotti anyakönyvi bizonyítványt, ami mindennek az alapja, a temetésnél és a hagyatéki ügyintézésnél is, beleértve pl. a mobilelőfizetés és hasonlók felfüggesztését is. (A bankszámlát úgy egy hónapon belül a bank magától is zárolja.) Mostanában a korona miatt eléggé túlterheltek a közjegyzők, ezért a halotti anyakönyvi kivonat kiállítása is csúszhat, ezért is kényelmesebb, ha ezzel a vállalkozó nyűglődik.

A temetkezési vállalkozónak lesznek majd kínált szolgáltatásai, árlistája, kiválaszthatjátok, hogy mire tartotok igényt, miben temessék el az elhunytat. Megadjátok a temető nevét és a vállakozó leboltolja az engedélyeket a temetővel, bár ha új sírról van szó, akkor valószínűleg Nektek kell majd ezt elintézni, de a vállalkozó el fogja mondani, mit kell csinálni.

Ha egyházi szertartással szeretnétek temetni, akkor fel kell keresni az adott egyházközséget/templomot és ott felkérni a papot/lelkészt a temetésre, ennek is van egy díja, illetve ha szeretnétek éneket, akkor még egy kántort is fizetni kell mellé. Ezt is le kell egyeztetni a vállalkozóval, hogy jöjjön-e tőlük valaki, aki világi szertartás keretében sírba teszi az elhunytat vagy csak a gyászhuszárokra van szükség, akik a ravatalozót berendezik, betesznek zenét, viszik a koporsót/urnát, kiássák/betemetik a gödröt, elrendezgetik a koszorúkat/virágokat.

Vannak temetkezési vállalkozók, akik vállalják gyászjelentések legyártását is a temetés időpontjával és az elhunyt adataival, de ezt Nektek kell kiküldeni az érintetteknek. Mindazonáltal lehet kapni is ilyen előre nyomtatott gyászjelentéseket, amiket csak ki kell tölteni, illetve vannak nyomdaipari cégek, ahol vállalják egyedi gyászjelentések nyomtatását is. De Nektek kell számba venni, hogy kiket kell értesíteni róla, ez nagyban függ attól is, hogy hol élsz. Pl. ha nem Budapesten, akkor ki lehet küldeni a gyászjelentést a megyei lapnak, amiben meg szoktak jelenni ilyenek is pár szavas hírként. A fővárosban annyira nem szoktak "súgdolózni" az emberek, ha véletlenül kifelejtik őket valamiből. A gyászjelentésnek nem is kifejezetten az a funkciója, hogy ebből értesüljenek a halálesetről, inkább csak egy emlék, illetve emlékeztető, hogy hova menjen az ember a temetésre vagy hogy hová küldje a részvétnyilvánítást. Mi pl. amikor Édesanyám meghalt, akkor először a mobiljában tárolt ismerősöket végigtelefonáltuk a saját számunkról, hogy mi történt és hogy milyen formában szeretnék megkapni a gyászjelentést, sokaknak levélben, másoknak így e-mailben küldtük. Ha szűk körben szeretnétek elbúcsúztatni, akkor ezt bele kell írni a gyászjelentésbe, hogy tudatjátok a szomorú hírt, de a temetés szűk körben, a család részvételével zajlik csak - a temetkezési vállalkozónak lesz erre mintaszövege. Az újsághirdetésbe is bele lehet ezt írni, ill. a távirati címet.

Amit még Nektek kell majd intézni, az a sírkő. Praktikusan meg kell rendelni a sírkövestől. A temetkezési vállalkozó a temetés végeztével otthagy majd egy fakeresztet az elhunyt nevével, hogy amíg elkészül a sírkő, addig se legyen jelöletlen a sír.

Aztán a temetéstől függetlenül, már a halottvizsgálati igazolás birtokában is akár, de azért jobb az anyakönyvi, megkezdhető a hagyatéki ügyintézés, az önkormányzatnál, azon belül is a közjegyzőnél. Ki kell hozzá tölteni formanyomtatványokat, amin össze kell gyűjteni, milyen ingatlanjai, ingóságai, megtakarításai, hitelei voltak, kik az örökösök stb., volt-e végrendelet. Ezt kell leadni az adott önkormányzathoz és megindul az ügyintézés, ami első körben az, hogy pl. értékbecsléseket kérnek az ingatlanra, a megállapított értéket elküldik az örökösöknek, meg ilyenek, aztán ha a közjegyző mindennek felmérette az értékét, akkor meghirdeti a hagyatéki tárgyalást, amin ismerteti hogy hogyan örökölnek az örökösök, miből hányad részt, majd a végösszeg függvényében kiszámolja a hagyatéki illetéket, amit az irodájában kell befizetni a tárgyalás után. Ad egy előzetes másolatot a hagyatéki végzésről, majd a véglegeset kiküldi postán. Ez rögzíti az örökösödési részeket és ezzel a dokumentummal és a halotti anyakönyvi kivonat másolatával lehet majd felkeresni pl. a bankot, hogy kiutalják az elhunyt számláján lévő összeget az örökösöknek, meg ilyenek. Ha ingatlan is részét képezi az örökségnek, akkor a hagyatéki tárgyalás után a földhivatal megküldi az új tulajdoni lapot, amin már rögzítve van az adott tulajdoni hányad. Az örökségről lemondást a közjegyzőtől kell megkérdezni, akár már a tárgyalás előtt is.

2021. márc. 27. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Nem tudom mi vagy hogyan , de felépült, rendbe lett ha negatív lesz a teszt ki is jöhet a kórházból, 2 nap alatt úgy gyógyult fel, hogy orvos aki kezeli is meglepődött, jó mondjuk annyira nem meglepő ha remdesivirt adnak, az jobb mint a favipiravir mert azt itthon is 3 napig szedte és rosszabb lett szinte. Most én érzem magam betegnek, hogy már temettem szinte.
2021. márc. 29. 00:35
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
Szuper! Nagyon reméltem, hogy nem lesz szükség a leírásomra, én nagyon tudok hinni abban, hogy jobbra fordulnak a dolgok, de szerintem ez egyéni beállítódás, hogy az ember bízik az utolsó pillanatig vagy hajlamosabb inkább kétségbeesni. Ha valaki életéért aggódnék, akkor sem a temetési ügyintézés lenne az első gondolatom, de hát kinek hogy. (#8) A lényeg, hogy az ilyen "rezeg a léc" állapotoknak vannak pozitív hatásai is az életre, az ember elkezd olyan dolgokat értékelni, amiknek esetleg addig nem szentelt elég figyelmet, pedig sokkal fontosabbak a jó közérzethez. Pl. emberi kapcsolatok.
2021. márc. 29. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!