Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Hogyan zajlik egy temetés? Mi...

Hogyan zajlik egy temetés? Mi a menete? Ki hol ül? Mindenféle tapasztalat jöhet.

Figyelt kérdés
2021. jún. 15. 19:04
 1/5 anonim ***** válasza:

En mar eleg regen voltam, nem sokra emlekszem, de azert leirom.

Eloszor megerkezunk, a kozeli csaladtagok a koporso kozeleben foglalnak helyet, az ismerosok hatul allnak(nalunk legalabbis igy volt). A pap mond beszedet, aztan eltemetik az elhunytat.

2021. jún. 15. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Én legutóbb a nagypapám temetésén voltam. Anyukámék bent voltak a ravatalozóba és aki akarta az bemehetett megnézni a halottat. Én nem mentem be, addig kint várakoztam. Mikor megérkezett mindenki akkor lecsukták a koporsót és kitolták. A búcsúztató hölgy ( sajnos nem emlékszem a pontos megnevezésére) beszédet mondott amiben röviden elmesélte az elhunyt életútját. Utána halottas kocsira tették a koporsót és a koszorúkat, elvitték a sírhoz és eltemették. Mi oda gyalog mentünk a kocsi után. Majd a szertartás végén a gyászolók odajöttek részvétet nyílvánítani hozzánk.

De például a nagymamám hamvasztva volt. Az ő temetése annyiból állt, hogy odamentünk a sírhoz, szólt a zene és csak álltunk. Nem mondott senki beszédet vagy ilyesmi. Aztán lezárták az urnát, betették a sírba és kész.

2021. jún. 15. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Én ministránsfiúként több temetésen is részt vettem már, azontúl pedig meghalt már a két nagyapám, két nagyanyám, két nagybátyám, apám, feleségem nagymamája, természetesen mindegyik temetésen ott voltam.

Ezek többsége római katolikus temetés volt (kivéve kettőt, ami polgári), más felekezetek, vallások esetén többé-kevésbé más a szertartás.


Ha van mise, az általában a búcsúztatás előtt van. A búcsúztatás úgy néz ki, hogy a ravatalozóban ott az elhunyt, nyitott vagy zárt koporsóban. Néhány szék szokott lenni, általában az öregek ülnek le, akik már nehezen bírják az állást. A búcsúztató szertartást pap, vagy polgári temetés esetén a megbízott, hivatásos búcsúztató, esetleg családtag mondja. Egyházi temetésnél vallási beszédet mondanak, és általában énekelnek is (a pap és a kántor - reformátusoknál tudtommal nincs kántor), polgári esetén az elhunytról beszélnek (én ezt sokkal jobban szeretem, sokkal személyesebb). A beszéd után a pap megszenteli a koporsót (egyházi temetés esetén), majd elindulnak vele a sír/urnafal/urnahely felé, gyalog, vagy kocsival. Ez a végső nyughely, ahol a földbe/urnafalba/stb. helyezik az elhunytat. Ilyenkor a pap még elmond egy szöveget, miközben bezárják a sírt, aztán jönnek rá a koszorúk és vége.

2021. jún. 15. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Nagyon sokféle temetés van már. Hamvasztásos temetés lehet temetőben, vagy máshol (erdőben, vízparton), akárhol. Lehet szórásos, vagy sírhelyes, urnafalas.

Ha temetőben van a temetés, akkor kezdődhet a ravatalozóban, vagy a sírhelynél. (Ha koporsós temetés van, akkor szinte mindig a ravatalozónál.)

Koporsós temetésnél lehet zárt vagy nyitott koporsós. Utóbbinál általában a temetés előtt lehet megnézni a halottat. Aki nem akar, az nem megy közelebb. A temetés kezdetekor rá szokták tenni a koporsóra a tetejét, aki addig távol maradt, közelebb mehet.

A halott közelében a közvetlen család, közeli barátok szoktak állni/ülni. Nyilván ha sok az idős, akkor inkább ők ülnek.

Ha pap temet, akkor egy szertartást tart (ha voltál már misén, kb. ugyanaz) nagyjából 20 percben. Ha temetési szónok temet, akkor ő mond beszédet. Verseket, pár emléket, infót az elhunytról. Ezután a koporsót/hamvakat az utolsó útján kísérik a gyászolók a sírhelyig. Ott még pár szó, vagy zene és elhelyezik a sírban. Elföldelik, lefedik, vagy felteszik az urnafalra a fedelet. A temetkezési vállalkozó megköszöni a jelenlétet a család nevében, részvétet nyilvánít és vége.


Vagyis nehéz egy menetrendet momdani. Én idén sajnos már 4 temetésen voltam és mind a négy teljesen más típusú volt.

2021. jún. 15. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
16%

A halottat kezelesbe veszi egy temetkezesi cegecske. A legolcsobb,ha a hamvait elvitelre kered a sajat urnadban. Kb 5 kg porra szamits.

Szepen hazamesz a csaladtagoddal,aztan igeny szerint rendezel egy halotti vacsit a kedves rokonokkal.

Esetleg kioszthatsz belole mindenkinek 10 grammot kis patentos zacsiban,h kovetkezo evben ne zaklassanak halottak napjan miatta.

2021. jún. 16. 04:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!