Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mi alapján határolják be...

Mi alapján határolják be szociológusok a generációkat?

Figyelt kérdés

Ugye két adott évszám intervallum között tartanak számon generációkat.

Pl. Az Y generáció 1980-1994 közt

A Z generáció 1995-2009-ig

Az Alfa generáció pedig 2010-től.


Na most nyilván valamit muszáj volt megadni, de ha kicsit komolyabban belemegyünk, akkor generáción belül is vannak óriási szakadékok sokszor, míg van, hogy két generáció közt is akadnak hasonlóságok.


Pl. az én esetem is jó példa erre. Én 1994 december 30-án születtem. Most a szociológusok nagy része szerint én Y generációs vagyok, miközben ugye ha 2 nappal később születek, akkor már Z generációs. Felnőni is Z generációsok közt nőttem, velük jártam egy osztályba évvesztesként, szóval én igazából mondhatnám magam Z generációsnak is a gyakorlatban, mivel társadalmilag hozzájuk sokkak közelebb állok, mint pl egy 1980-ban születetthez.


Viszont Z generáción belül is nagy a társadalmi szakadék szerintem. Aki 1995-ben született, az még nem számítógépen és okostelefonon kezdett szocializálódni, mert úgy kb 6-7 éves korában kezdett csak megjelenni egyáltalán széleskörben itthon is a számítógép, okostelefon meg kb 15 éves korára kezdett elterjedni. Míg egy 2000 után született gyerek már sokkal jobban ebbe a számítógépes világba érkezett, 10 éves korára facebook is volt és okostelefon, az ezt követő, kb 2005-ben születettek, akik mára elmultak 18, már óvodás korukban okostelefonnal kezdték, ha a szüleik odaadták nekik, és ők már ebbe a világba kezdték teljesen. Mindent gépen megnéznek, youtube tutorialokból tájékozódnak, követik a trendeket napi szinten stb.


Szóval ha jó az elméletem, és más szerint is jogos felvetés, akkor tulajdonképpen nem nagyon lehet csak évszámokkal lefedni a generációkat mert a technológiai, társadalmi változások is sokat számítanak akár generáción belül is. Mit gondoltok erről?



2023. okt. 29. 10:58
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Az Y-Z generáció váltásnál a '90-es évek közepe' helytálló, de nem lehet napra pontosan meghatározni. Megnézve több forrást még az évszámok is 1-1 évvel oda-vissza tolódhatnak. Van ahol '94, '95 vagy épp '96 a határév az egyik vagy másik generációnál, de ez nem konkrétan 1995. január 1-et jelent, hanem hogy erre az évre jellemzőbb a változás.

Hacsak nincs olyan technológiai mérföldkő - ami meghatározza a szocializáció jellemzőit is -, amihez jobban lehet kötni (pl. okostelefonok megjelenése).

2023. okt. 29. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
53%
Igen, az evszamok csak kozelitest adnak. Ezt mindig le is irjak a szociologusok a kategoriak melle, de a laikusok tulegyszerusitenek es elsikkadnak emellett. Az absztrakt gondolkodas meg sajnos nem tanulhato, hiaba az iskola. Keves ember kepes ra.
2023. okt. 29. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

#2 Ennyire mélyen nem mentem bele, hogy minden részletet tanulmányoztam volna, de nyilván ezzel én is tisztában vagyok, és írtam is, hogy valamit muszáj volt megadni nekik.


Viszont az akkor is érdekes, hogy Z generáción belül is óriási a szakadék. Pl. ha egy 1998-ban születettet nézünk, aki már minden számítás szerint Z generációhoz kell, hogy tartozzon, meg egy 2006-ost, akkor hiába csak 8 év van köztük, a 2006-os valszeg teljesen másképp nőtt fel, más ütemben tapasztalt meg más dolgokat, és sokkal több inger érte napi szinten kiskorától kezdve, míg mondjuk egy 1960 és egy 1970-ban született közt nincs sok különbség, akkoriban még nem volt akkora technológiai, társadalmi változás szerintem évről évre, hogy szakadék keletkezzen pár év korkülönbség közt is.

2023. okt. 29. 11:25
 4/5 A kérdező kommentje:
*1970-ben
2023. okt. 29. 11:26
 5/5 A kérdező kommentje:

"Az Y-Z generáció váltásnál a '90-es évek közepe' helytálló, de nem lehet napra pontosan meghatározni. Megnézve több forrást még az évszámok is 1-1 évvel oda-vissza tolódhatnak. Van ahol '94, '95 vagy épp '96 a határév az egyik vagy másik generációnál, de ez nem konkrétan 1995. január 1-et jelent, hanem hogy erre az évre jellemzőbb a változás."


Magyarul, ha én pl. jobban megértetem magam és azonosulok a Z generációval, mint pl. egy 1980-as években született, mára 30-40- közti személlyel, és a szokásaim is inkább közelebb állnak egy mai 18-25 éveséhez, akkor én mondhatom magamról azt, hogy én is Z generációsnak tartom magam?



(Egyébként a szociológusok nagy része ezt az elhatárolást fogadja el, amit én is írtam, kevesebben vannak, akik +- 1 évvel másképp veszik.)

2023. okt. 29. 11:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!