Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Egy társasházban a kémények...

Egy társasházban a kémények kinek a tulajdonát képezik? Kötelezhet-e a közös képviselő, hogy tulajdonos állja a helyrehozást?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Az alábbi problémával fordulok hozzátok,szeretném a véleményeteket kikérni:


A minap a társasházunk közös képviselője bekopogott hozzánk, hogy a kéményseprő megállapította, hogy szükséges a kéményeket újra kibélelni, de nem mindet, hanem 2-3-at, előzetes állapotfelmérés alapján. Közölte, hogy mivel a kémény minden lakónak a saját tulajdona, így 3 családnak kell megtérítenie a költségeket, és köztük vagyunk mi is a párommal. Konkrétat még nem mondott, hanem, hogy majd lesz egy lakógyűlés, ahol úgyis téma lesz a dolog, majd ott bővebben megtudunk mindent, mert nincs még semmi infó, hogy mégis mennyibe fog kerülni, de nem lesz olcsó mulatság.

Viszont nem egészen értem, hogy mégis hogyan lenne saját tulajdonom a társasház kéménye? 16 lakás van, és nem hinném,hogy mind a 16 lakáshoz tartozik 1 kémény. Valamint mégis hogyan lehetett azt leszűrni, hogy "kinek a kéménye" szorul felújításra? A tetőfelújítás is közös költségből ment annó, nem csak azok fizették akik a tetőtérben laknak, még ha a földszintnek és a többi emeletnek nem is volt vele problémája, nem áztunk be stb. Van olyan lakás a házban ahol van valami szellőző lyuk a kéményeknek, nálunk még ez sincs. (Bocsi, ha nem tudom rendesen leírni, nem értek hozzá. :D)

Tehát én úgy tudom, hogy a kémény a társasház tulajdona, minden lakó közös tulajdona. Nem hiszem, hogy úgy műküdik, hogy bekopog az ember 2-3 lakásba, hogy akkor 2 hét múlva készüljenek, mert fizetniük kell. Ha jól tudom, akkor a társasház közös költségéből kellene fizetni a karbantartást, felújítást, ha pedig nincs erre elég pénze a háznak, akkor a tulajdonosoknak lehet javasolni a közös költség megemelését, hogy összejöjjön a pénz. Mit gondoltok? Szerintem valami nem stimmel ezzel, és szeretnék kicsit felkészülten érkezni a lakógyűlésre, nehogy olyanra kötelezzenek amihez nincs is közöm/közünk.

Köszönöm a segítséget és a véleményeket.



2014. jún. 27. 07:28
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:

Minden lakáshoz külön tartozik egy vagy több kémény. Nálam 2 konvektor van egy kéményre kötve, de ez a legtöbb esetben nem szabályos: konvektoronként van egy-egy kémény, tehát egy lakáshoz általában több kémény tartozik.

A bélelés ára a hossztól függ, tehát ha magas emeleten laktok, közel a tetőhöz, akkor olcsóbb, ha lentebb laktok, akkor drágább.

Lehet kötelező a béleltetés, igen.

2014. jún. 27. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
... és amikor lakást nézel, kell(ett volna) kérdezni a kémény állapotát is, mert attól is függ a vételár, az is a lakás műszaki állapota, a fűtésrendszer része.
2014. jún. 27. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
Nincsen gázkonvektorunk, egyik lakásban sem. A kémény a társasház közös tulajdona, a kémény része, alkotó eleme a bélés is. Azt értem, hogy kötelező az újrabélelés és a javítás, csak azt nem, hogy ha elvileg közös tulajdon, ahogyan a tető is, akkor mondjuk miért nem csak azok állták a tető javítását, akik a tetőtérben laknak? Mert akkor valójában ugyanaz a helyzet a kéményekkel is. Lehet, hogy csak 2-3 lakásnál van gond, de ahogyan a tetőnél sem az volt, hogy 4 lakást érintett a probléma akkor ők 4-en fizessenek, mert csak ők áznak be, hogy itt miért lenne másképp a helyzet. Valamint nekünk nincs most arra százezreink, hogy kifizessük a kémény helyreállítását, ami ráadásul vitás, hogy kinek a kötelezettsége kifizetni.
2014. jún. 27. 07:41
 4/19 A kérdező kommentje:
Az ingatlant nem most vásároltuk, hanem 3 éve. Akkor semmiféle probléma nem volt, de aztán kiderült, hogy az előző közös képviselő nem volt a helyzet magaslatán, és évek óta nem nézette meg rendesen a kéményeket. A gond most derült ki, amikor közös képviselő váltás volt, tehát szerintem nem tudni mióta áll fent a probléma valójában. És mint ahogy írtam, nem fél éve van szó a dologról, hanem kb. 2 napja közölték ezt velünk.
2014. jún. 27. 07:44
 5/19 anonim ***** válasza:
De nem közös tulajdon. Használtok kéményt a lakásban?
2014. jún. 27. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:
1 bojler van, a fürdőszobához tartozik, annak a végterméke megy a kéménye. Addig rendben van, de az alattunk és felettünk lévő bojlerének a végterméke hova megy? Nem 1 kéményen megy keresztül? (Lehet, hogy nem, ezért kérdezem :D )
2014. jún. 27. 07:47
 7/19 anonim ***** válasza:

Nem a közös képviselő dolga ezt megnézni és tudni, hanem az eladóé és a vevőé (és ha volt ingatlanközvetítő, az övé).

Ahogy felméred az egész lakás állapotát, hogy milyen állapotban van a parketta, az ablaktokok, stb.

Amikor lakást néztetek és alkudtatok, és kérdeztétek, mi mikor volt felújítva, akkor ezt nem kérdeztétek a tulajtól? Azt Te Magad tudod megállapítani, hogy ki van-e bélelve és mivel, ha a lakásban belenézel a lyukba vagy kitapintod. Nem kell ehhez semmilyen képviselő vagy kéményseprő. Mit látsz?

2014. jún. 27. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
6: Nem. Minden lakásba külön van. Csak ilyen pici átmérőjű a kémény, kb. 10 centi maximum. Ha nézed a háztetőt felülről, az a sok kicsi fém cső a kémény.
2014. jún. 27. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:
De nincs lyuk! Semmiféle nyílás nincs nálunk. Ahogy írtam, van olyan lakás, pl. a szomszédé, ahol van, de nálunk nincs a lakásban. Egyedüli gázforrás a bojlernél van.
2014. jún. 27. 07:50
 10/19 anonim ***** válasza:

Akkor nincs kémény a lakásban, ha nincs lyuk!

Akkor nincs mit bélelni, iylen egyszerű!


Amúgy térdmagasságban vannak a kéménylyukak a lakásban, egy elmozdíthatő lapos téglával van takarva, és évente kétszer jön a kéményseprő ellenőrizni.

Ti be szoktátok engedni a kéményseprőt? És mit szokott csinálni?

2014. jún. 27. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!