Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mégis mi jogon mondják ki a...

Mégis mi jogon mondják ki a közvélemény kutatók hogy adott dolog a lakosság pl 70%-ának nem tetszik?

Figyelt kérdés

Úgy értem vannak ezek a dolgok hogy a népesség ennyi meg ennyi százalékának ez meg ez nem tetszik meeert megkérdeztünk 100 vagy 1000 embert és ebből 70 vagy 700 negatív véleménnyel van erről meg erről... De csak én gondolom hogy ezekre a kijelentések nem nem lehet adni, és alapozni? úgy értem ha pl nem 100 vagy 1000 embert kérdeztek volna meg hanem a többszörösét akkor lehet hogy pont más eredmény jönne ki, bár az is lehet hogy legtöbb ilyennél nem is kérdeztek meg senkit, csak mondják...


Szóval nektek mi a véleményetek erről az egészről?



2014. júl. 26. 08:50
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Elég szkeptikus vagyok az eredményeikkel szemben, mert elméletileg statisztikailag megfelelő módszert használnak, az más kérdés, hogy valóban ezt használják-e.
2014. júl. 26. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Ha egy úgynevezett reprezentatív felmérést végeznek, akkor abból hibahatáron belül le lehet vonni következtetéseket az egész társadalomra nézve.

A reprezentatív azt jelenti, hogy mindenféle kor- és társadalmi osztályból kérdeznek meg embereket.

2014. júl. 26. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

Nem, mert tudományos módszer van rá, hogyan kell kiválasztani azt a mintát (pl. 1000 embert), aki megfelelően reprezentálja a teljes népességet, tehát tulajdonképpen pont azt az eredményt fogja adni az a megfelelően kiválaszotott 1000 ember megkérdezése, mintha mindenkit megkérdeztek volna.


5 évig tanulják ezt az egyetemen, hogy hogyan kell.

2014. júl. 26. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Ja, és én is csináltam már ilyenhez ún. kutatási tervet.

Ezt olvasd el hozzá:

Earl Babbie: A társadalomtudományi kutatás gyakorlata

2014. júl. 26. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Szia!


Igen az előző jól mondja, hogy az az 1000 ember reprezentatív a teljes lakosságra nézve, úgy állítják össze.

A leghitelesebb az lenne, ha mindenkit megkérdeznének, de gondolj bele mennyi pénzbe és időbe kerülne. Tehát olyan mintaszámot kell választani, ami reprezentatív lesz, és meg is fizethető a közvélemény kutató cégek számára.

2014. júl. 26. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

4-es, a könyv borzalmasan buta, de a kérdezőnek épp megfelel:D


a többszörösen rétegzett mintavétel itt a megoldás:) szóval: öreg, néni, rendszerváltáskor a férje katona volt, és stb. és ebből kijön az eredmény:)

2014. júl. 26. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Egyetértek minden válaszolóval, de elmondom hogy érhető is legyen, hogy miről is van szó. A lényeg az, hogy a megkérdezettek lefedik általában a teljes lakosságot. Szóval bekerül minden rétegből, csoportból valaki vagy többen is, ez a mintavételen múlik. Na most adott kérdésekben egy adott társadalmi rétegből származó emberek hasonló válaszokat adnak. Ez azért van, mert hasonló az értékviláguk, kultúra- és teremékfogyasztás szokásaik, lakhelyük, környezetük, fizetésük. Ezért nem kell mindenkit megkérdezni. Elég ha egy csoportból, rétegből megkérdezel pár embert, úgy már elég jól meg lehet tippelni, egy adott kérdésre érkező válaszok többségét és ezáltal az adott rétegre jellemző válaszokat.
2014. júl. 26. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
nem kőbe vésett igazság ezek a felmérések.
2014. aug. 31. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
de nem értitek a lényegét annak amit mondok vagy kérdezek, az odáig oké hogy lefedik az egész lakosságot meg minden de én arra mondom hogy sokszor általában két egykorú személynek sem ugyan az a véleménye ugyan arról, nem hogy egy fiatalabbnak meg egy idősebbnek... mi van ha pl pont olyanokat kérdeznek pl ezer emberből amiből pl 700 helyesel valamit, de ha már két ezer embert kérdeznének abból már lehet hogy több mint ezer ember ( az előző 700-al együtt kétezer ) nem helyeselné ugyan azt... szóval értitek mire akarok kilyukadni..
2014. aug. 31. 07:31
 10/15 anonim ***** válasza:
Mi értjük a te problémádat, de azt kell megértened, hogy ennek az esetnek (amit most is említettél) annyira kicsit a valószínűsége, hogy nem is érdemes vele foglalkozni, mert úgysem történik meg.
2014. aug. 31. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!