Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » A határon túli magyarok...

A határon túli magyarok anyanyelvi szinten beszélik az adott ország nyelvét, ahol élnek, vagy pont csak annyira, h "meg tudjanak élni valahogy"?

Figyelt kérdés
Felvidéki, erdélyi, stb magyarokra gondolok .

2014. okt. 26. 11:22
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
57%
Általában mindkét nyelvet anyanyelvi szinten beszélik.
2014. okt. 26. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez területenként függő. Ahol nagyobb, összefüggő területeken van döntő többségben magyar anyanyelvű lakosság, mint Székelyföldön, ott sokan csak éppen hogy beszélnek románul, hiszem nincs igazán szükségük rá, sokan az egész életüket leélik úgy (mondjuk egy faluban), hogy évekig nem hallanak egy román szót sem.

Ahol kisebb a magyar szórvány, és többségben vannak az adott ország lakói, és nincs kellően kiépített magyar nyelvű intézényrendszer, ott nyilván muszáj magas szinten tudni a másik nyelvet is a boldoguláshoz.

2014. okt. 26. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2014. okt. 26. 13:12
 4/11 anonim ***** válasza:
76%
én felvidéki vagyok és szlovákul inkább értek, mint beszélek. alapokat tudom, nkm ennyi elég
2014. okt. 26. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
80%

Csak a felvidékről vannak személyes tapasztalataim. Egyénfüggő a dolog. Sokan beszélik a szlovákot anyanyelvi vagy ahhoz közeli szinten, sokan annyira, hogy "meg tudjanak élni valahogy" és olyanok is vannak akik még annyira sem.


Amellett, hogy a #2-essel egyetértek, a mai fiataloknak általában már nem perspektíva, hogy a szülőfalujukban éljék le az egész életüket. Az az réteg, aki kicsit is ambiciózusabb, el akar végezni pl. egy egyetemet, annak nincs más választása, mint minimum felsőfokon megtanulni szlovákul.

2014. okt. 27. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
78%
5# ez attól függ szerintem, simán jönnek Magyarországra egyetemet végezni, szóval ha nem beszéli magas szinten a a román/szlovák/ukrán nyelvet, akkor is végezhet el egyetemet, csak épp Magyarországon. A mi 22 fős csoportunkban volt egy ukrajnai magyar, egy romániai magyar és egy szlovákiai magyar is.
2014. nov. 5. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:
100%
Attól függ,kit mennyire érdekel....nálunk Erdélyben ha magyarul beszélsz is,a legtöbb helyen megertenek...de azért jó tudni a román nyelvet is minél folyekonyabban,mert másképp ha netán elkerulsz valahová....nem lesz mit tenned...
2014. nov. 7. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Én Vajdasági vagyok, magyar általánosba jártam, a falum 50% magyar, de mivel a községben az egyetlen magyar nyelvű falu, a szerbet nem elég megélhetési szinten tudni, hisz a munkahelyemen is szerbül kell beszélnem. Habár mindenki azt mondja, hogy nagyon hallatszik az akcentusomon, hogy "magyarica" vagyok :) az északon fekvő helységekben azonban az a tapasztalatom, hogy nem nagyon beszélik a szerb nyelvet.
2015. szept. 21. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:
Bihar megyei vagyok(Románia), románul elboldogulok valahogy. Példa akad mindenre: van aki tud perfekt, van aki ugy mint én, meg van aki sehogy. Nagyon sokan telepednek át a csonkaországba a nyelvismeret hiánya miatt...
2015. okt. 30. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:

Csak a felvidékiek nevében beszélhetek, de nekem az a tapasztalatom, hogy az államnyelv úgy általában nem a határon túli magyarok szíve csücske (nekem sem). Valószínűleg azért, mert bennünk van az a tüske, hogy itt élt az összes ősünk, itt születtünk, és akkor jönnek ezek, és arra kényszerítenek, hogy betolakodóként meghunyászkodjunk...?

Persze hülyeség lenne dacból nem megtanulni az adott nyelvet, hisz nem vesztünk vele semmit. De az biztos, hogy nehéz valami olyat tanulni, amit nem akarunk. Plusz még nehéz is... Az itteniek tudják, mi az a "rod, číslo, pád a vzor", és nem hiszem, hogy szép emlékeik vannak velük kapcsolatban :D

2016. jan. 8. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!