Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Ha kizárólag a genetikailag...

Ha kizárólag a genetikailag jó adottságokkal bíró embereket engednénk szaporodni, akkor kialakulhatna egy genetikai hibáktól mentes állomány?

Figyelt kérdés
Tudom talán ez egy kissé morbid, etikátlan kérdés, de érdekelne erről mások véleménye. Annyi betegség van, amit átörökítünk. Persze mindenkiben benne van a vágy az utódnemzésre, és ez alapvető jog is, de ha a betegségre hajlamos, vagy túlsúlyos, vagy szimplán alkati problémákkal küzdő embereket nem engednénk szaporodni, hanem csak a jó adottságú és szép arcvonásokkal megáldottakat, akkor kialakulhatna-e idővel egy genetikailag "tökéletes" állomány? Azaz senki nem lenne túlsúlyos, betegségre hajlamos és mindenkinek szép arcvonásai lennének. Mit gondoltok erről?

2015. máj. 27. 12:01
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
95%

Nem. A genetikai hibák lspontán egnagyobb része mutáció és nem öröklés útján keletkezik.

Jó példa erre pl a kutyatenyésztés, ahol mindenféle genetikai szűrés ellenére egyre "betegebb" állomány keletkezik

2015. máj. 27. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
90%
* legnagyobb része spontán mutáció
2015. máj. 27. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:

Nem mindent a genetika határoz meg. Nagy szerepe van a környezetnek és az életmódnak is.

Egyébként meg így is kevés gyerek születik, akkor ezt még korlátozni . . .

2015. máj. 27. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:
És az sem jöhetne össze, hogy legalább mindenki széparcú legyen?
2015. máj. 27. 12:09
 5/19 anonim ***** válasza:
95%
Nem. Nézd meg hány szép párnak van nem annyira szép gyereke és fordítva. Meg definiáljuk mi a szép....
2015. máj. 27. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
És mitől lenne jobb a világ ha egyre több lenne a "széparcú"?
2015. máj. 27. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim válasza:
100%

Talán, ha nem létezne spontán mutáció. Illetve azt sem biztos, hogyha a ma ismert betegségektől mentes fajtát túltenyésztenénk, nem erősödne-e fel egy másfajta genetikai hiba. Ennek ellenére szerintem gondos kutatással létre lehetne hozni egy kellően változatos, nem tökéletes, de jobb adottságú, nemesített fajtát.

Persze csak elméletileg :)

2015. máj. 27. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

7. Szerintem ez nem lehetséges. Méghozzá az előzőekben leírt spontán mutáció miatt. Ha minden génnek ismernék a szerepét, ha tudnák, hogy a szép arcot (valóban, mi a szép? Kísérletek szerint azok a szépek (azokat nézik hosszabban a kísérleti alanyok), akiknek nem túlzottan eltérő a két arcfele, de nem biztos, hogy csak azok a szépek..) melyiktől örökítjük, stb. akkor lehetne, de az már egy külön beavatkozás lenne, amit az egyébként "tökéletes" szülők gyerekeinél is el kellene végezni.


Valószínű újra kialakulnának öröklődő betegségek. Elvileg a Down kór egyedi, nem szokott ismétlődni (illetve két fajtája van, az egyik nem öröklődő) mégis előfordult már, hogy ebből a fajtából egy anyának több Down-os gyermeke fogant. Genetikusok szerint lehetséges, hogy az egyébként egészséges nő petesejtjei mozaicizmus miatt voltak Down-osak.


Kérdező: amúgy ez miért is lenne jó vagy miért merült fel benned?

2015. máj. 27. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:
Nos, hogy milyen a szép arc azt szerintem nem olyan nehéz meghatározni. Szabályos orr, nem hegyes, nem karvaly, szimmetrikus arcvonások. Akiben ez megvan, az nem lehet csúnya arcú alapvetően. Másik kérdés a túlsúly problémája. Még nem láttam olyan arányos testalkatú párt akinek túlsúlyos lenne a gyereke, max meghízik, ha nem egészségesen eszik. Viszont túlsúlyos embernek gyakran születik genetikailag súlyos gyereke, akinek eleve a csontozata, felépítése ilyen és akárhogy próbálkozik lefogyni, sosem lesz normális alkata. Ilyen módon én úgy gondolom lehetne szabályozni, mind az arcot, mind a testalkatot, ha a betegségeket nem is. Gondoljunk bele, ennyit szenved egy kevésbé szép vagy túlsúlyos ember élete során. Drasztikus lépés lenne, de hosszútávon mégis jó, ha egyszerűen nem szaporodnának a túlsúlyos vagy ronda arcú emberek. Ez persze sok etikai kérdést sért és gyakorlatban nem is lehetne megvalósítani. Attól még beszélni lehet róla. Engem régóta foglalkoztat a kérdés. Van egy ismerős házaspár. Az anyuka nagyon kövér, arcán is látszik az a tipikus kövéres arcvonás. Ismerem amióta csak megszülte a 2 lányát. Mindkettő úgy néz ki, mint ő. Mindkettőt csúfolják az iskolában, mindkettő boldogtalan és már sokat szenvedtek eddig is, fiatal koruk ellenére. Persze megértem az anyát, hogy gyereket akart, de úgy gondolom inkább fogadott volna akkor örökbe valakit. Most jobb az, hogy szült 2 saját gyereket, akik egész életükben szenvedni fognak a kinézetük miatt?
2015. máj. 27. 12:27
 10/19 anonim ***** válasza:
100%
Nincs "genetikailag" túlsúlyos ember. A dagi szülőktől átveszi a rosdz mintát a gyerek, azért lesz elhízott. Ő maga is sokatt zabál, filmezni csak mázsa nasival ül le, kirándulni max. autóval járnak, közös sport kimerül a cukrászdába járásban... nincs olyan ember, aki kövérnek született. Nézd meg a Tóth Verát, meg a Gabi húgát, ég és föld a különbség, csak mert az egyik zabálásba fojtja a stresszt, a másik meg nem.
2015. máj. 27. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!