Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Miért utasítja el a legtöbb...

Miért utasítja el a legtöbb ember a hálapénzt, míg a borravalót nem? Mi a különbség a kettő között?

Figyelt kérdés

Miért etikátlan és pénzéhes az az orvos, aki elfogadja a betegtől UTÓLAG a pénzt/ajándékot? Miért nem szól senki semmit az ellen, ha minden egyes kávézóban/cukrászdában/kocsmában/étteremben elfogyasztott ételért/italért ad az ember +10%-ot? De a legtöbben szerintem adnak a fodrásznak, a futárnak, a taxisnak és még jó pár helyen.

Miért "alap" az egyik, és miért etikátlan a másik?


2016. jan. 12. 18:55
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

talán azért, mert az orvosoknak jóval nagyobb a fizetésük, mint mondjuk egy pincérnek

bár ilyenkor sokan megfeledkeznek arról, hogy ez a magas bér az általuk vállalt felelősségért és szakmai ismeretért jár

2016. jan. 12. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
A pincérek hivatalos bérével sajnos nem vagyok tisztában. Az orvosok -nyilván állami intézményben- egyáltalán nincsenek túlfizetve. Egy kezdő orvos fizetése jelenleg nettó 134 ezer forint, egy szakorvosé sem sokkal több.
2016. jan. 12. 19:12
 3/11 anonim ***** válasza:
Alapvetően igazad van. Én is adtam már hálapénzt, újra olyan helyzetben lennék, és megtehetném, akkor adnék. Csak az a szomorú, hogy van olyan orvos, aki elvárja, sőt akár kevesli is az összeget. Annak fényében látja el a beteget a továbbiakban. Na az gusztustalan.
2016. jan. 12. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Félreértés ne essék, egyébként én magam nem értek egyet a hálapénzzel. Véleményem szerint az lenne a normális, ha az orvosok (és természetesen a többi egészségügyi dolgozó is) a munkájához és felelősségéhez méltó fizetést kapna, a betegeknek pedig nem kellene "illemből" fizetni azért, hogy az orvos elvégzi a munkáját.

Csak elgondolkodtam, hogy igazából rengeteg helyen hagyok ott plusz pénzt "borravalóként", és az sem igazán különbözik az orvosoknak adott hálapénztől. Sokszor még akkor is adok a pincérnek vagy a pultosnak, ha egyébként nem voltam különösebben elégedett a kiszolgálással, csak azért, mert "illik" meg "alap".

Nyilván kisebb összegekről van szó, mert mondjuk a pultosnál pár száz forintot hagyok csak ott minden alkalommal, de valljuk be, életünk során lényegesen többször járunk étteremben/cukrászdában/kocsmában, mint kórházban, tehát összességében nem hinném, hogy kisebb kiadás lenne.

Mégsem hallok olyat soha, hogy ne adjunk borravalót, mert a pultos is meg a taxis is megkapja a maga fizetését, nem nekünk kell kipótolgatni...

És kíváncsi vagyok, hogy miért gondolják így az emberek. Milyen különbséget éreznek a két dolog között?

2016. jan. 12. 19:25
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Na ácsi... amikor 2 éve apámnál rákot diagnosztizáltak decemberben, mondták hogy mielőbb műteni kellene és majd csak azután kezdik a kemó- és sugárkezelést, majd közölte a kezelőorvosa, hogy májusra van legközelebb időpont. Másnap bementem egy igencsak kibélelt borítékkal, erre -mit ad isten- következő hét keddre lett időpont, hát nem érdekes? Na ezért utasítják el a hálapénzt: akinek nincs tartalék, az orvosnak odaadható pénze, az megdöglik, mert NEM SEGÍTENEK NEKI, hiába fizette a tb-t. Ehhez képest a pincérnek/futárnak/fodrásznak vagy adok pár száz/pár ezer forintot, vagy nem, semmi esetben nem tagadja meg a munkát, a kiszolgálásomat. Hol ugyanaz a kettő dolog..?
2016. jan. 12. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon elítélem a hálapénzt. A borravalót annyira nem. Ha nem akarok étterembe menni nem megyek, de ha kilóg a belem muszáj elmennem dokihoz..

Egyébként meg a gond, hogy már előre kérik az orvosok, ma már senki nem mer műtétre menni anélkül, hogy ne adjon a dokinak pénzt.

2016. jan. 12. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
A hálapénz alatt én azt értem, amit valóban jelent. UTÓLAG, önként adott pénz/ajándék köszönet jeléül. Az előre elkért pénz az nem hálapénz.
2016. jan. 12. 21:12
 8/11 anonim ***** válasza:
51%
Én könyvelek, ez is egy szolgáltatás, nem kapok senkitől pluszpénzt érte.
2016. jan. 12. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Én pont ugyanúgy baromságnak tartom a borravalót is, és akkor adok, ha ténylegesen azt érzem, hogy megérdemlik. Fodrásznál minek adnék pluszt? Taxisnak úgyszintén? Futárnak is max azért szoktam, mert felmászik a 3-ikra a pizzámmal.


De én pont ahogy hallom, a legtöbb ember pont ugyanúgy nem ad, főleg nem "mert illik" alapon a semmire.


Amúgy szerintem senki nem azon problémázik ha az orvos UTÓLAG kap ajándékot, hanem sokkal nagyobb baj az, hogy ha nem adsz ELŐRE akkor nyugodtan meg is dögölhetsz az se fogja őket zavarni. Vagy legközelebb is azt fogja nézni hogy nem adtál, és úgy is lát el.

2016. jan. 12. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:

Két 500-as közé elég 20-25 darab sima nyomtató papírt rakni.

Eddig sosem nyitották ki a borítékot.

2016. jan. 13. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!