Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Egy csövesnek mit kell mondani...

Egy csövesnek mit kell mondani a legrövidebben, hogy a legnagyobb eséllyel hagyjon békén és felfogja nem adok pénzt? Pont most volt néhány ilyen élményem.

Figyelt kérdés

Tegnap ülök a belvárosban és odajön hozzám előbb egy 50-es nő, majd húsz perccel később egy huszonéves férfi. Mindkettő pénzt akart lejmolni. Mindkettőnek azt mondtam, amit szoktam is mindig:

"Nem szeretnék segíteni" vagy "Bocs, nem szeretnék segíteni"

A nő valami olyasmit mondott, hogy "azta, de őszinte vagyok", persze nem jó értelemben, aztán még magában beszélt ahogy távolodott tőlem. (Fél órával később láttam, hogy két rendőr igazoltatja, mikor arra sétáltunk). A srácnak is ugyanezt mondtam, erre ő elkezdett velem ordibálni, szitkozódni, hogy reméli én is hajléktalan leszek, stb. Már nyúltam a zsebemben lévő gázspray-ért, hogyha csak egy ujjal is hozzám ér, pofán fújjam.


Most voltam délelőtt a boltban, kijövet sétált két alacsony, öreg cigány csávó. Ugyanúgy 10-20 forintot kértek hogy segítsem ki őket. Ugyanezt mondtam nekik, erre elkezdték ők is (rossz értelemben), hogy milyen őszinte vagyok, más legalább azt mondja hogy akar segíteni, de nem tud, stb.

Ti mit mondtok a csöveseknek, hogy ne piszkáljanak titeket, ha elutasítjátok őket? Vagy ez kikerülhetetlen?


22/F



2016. ápr. 22. 12:11
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
100%
Locsolhatsz mást is ha neked úgy jobban tetszik, ők úgysem fogják érteni. :D
2016. ápr. 22. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 A kérdező kommentje:

11:

Nem vagy hülye, mert adsz nekik pénzt. Azért vagy kva hülye, mert lenézed azokat az embereket, akik nem úgy reagálnak és gondolkodnak mint ahogy te.


---


A leghasznosabb válaszoknak, amiket alkalmazni is fogok az 1-esét találtam ("Bocs, épp most ittam el minden pénzem") és a 8-as "Sorry, I dont speak Hungarian"-je sem rossz. De köszi a többieknek is a válaszokat!

2016. ápr. 22. 14:02
 23/29 anonim ***** válasza:
88%
# 11 13:03 - Nem hülye vagy, hanem naiv. Én ha úgy vagyok pl. hogy éppen karitatív kedvemben találnak, nem véletlenül kérdezek vissza, hogy ha veszek neki ételt, elfogadja-e. Ha nem, akkor vagy alkoholra vagy cigire kellene, amit nem fogok támogatni még 5 forinttal sem.
2016. ápr. 22. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 anonim ***** válasza:
90%
NEM. Ennyit, szép nyugodtan, de nagyon határozottan. Soha életemben nem adtam kéregetőknek és ezután sem fogok. De vettem már télen takarót és ételt olyannak, aki nem kéregetett, csak elvolt. A kéregetők idegesítenek, ráadásul gyakran látni videókat, ahol a "munkanap" végén autóba ülnek és hazamennek.. csakis olyannak segítek, aki nem kér, nem követel semmit. De önszántamból szívesen adok.
2016. ápr. 22. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 anonim ***** válasza:
43%

Ha olyan lennék, aki ad, akkor azért adom, hogy úgy használja fel, ahogy akarja. Nem vagyok óvónéni, hogy kövessem, hogy tényleg kajára költi-e. Ha úgy döntök, van felesleges 200 forintom, akkor az felesleges.


Kaját meg amúgy is szoktak osztogatni, lehet, hogy gyűjt valamire.

2016. ápr. 22. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:
100%

25.: Egy átlagosan érett, felelősen gondolkodó emberrel szemben ez működik is. Például a munkahelyi kolléga valamilyen céges bulira vagy valakinek a szülinapi ajándékára gyűjt, gondolkodás nélkül beszállok a magam 1000 vagy 2000 forintjával, és kétségeim sincsenek, hogy nem elissza, vagy elqrvázza.



Viszont az utcai kéregetők 99 százaléka (a kétségtelenül objektív okok, a sanyarú sorsa és a szülei korai halála, a szomszéd hibájából leégett házikója meg stb egyéb családi tragédiák mellett) nagyrészt annak köszönheti ahol van, mert nem érzi a felelősség súlyát és nem is próbál küzdeni.


Miközben volt olyan ismerősöm, aki egy batyuval hagyta el a szülői házat, éjszakai műszakban gyártósoron robotolt, a felesége mellékállást vállalt és úgy fizették az albérletet meg a rezsit, hogy százforintonként rakták össze. Az ő helyében én már feladtam volna, és lehet hogy mentem volna az utcára, de ő összeszorított fogakkal megteremtette azt az egzisztenciát, amit nekem pölö az anyám a seggem alá tolt, -- de hát ilyen ember is van.


A lejmolók esetében MAJDNEM BIZTOS, hogy ha adsz is nekik pénzt, igazából nem segítesz nekik, csak az alkoholizmusukat, a további lecsúszásukat támogatod.


Segíteni akarsz nekik? Adj nekik munkát, koszt-kvártélyért, és képezd őket tovább. Én a környékbeli gyerekeknek ingyen tanítok angolt. Azt tuti nem tudják elinni...

2016. ápr. 22. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 anonim ***** válasza:
11%

#23 Az alkohol nekik fűtőanyagként is szolgál! Persze ezt a fűtőtt szobából elhiszem hogy nehéz megérteni, de azért próbálom elmagyarázni: Télen mikor röpködnek a minuszok kíváncsi lennék te hogyan vészelnéd át egy szál rongy takaróban vagy még azzal se, mert bizony nem könnyű. Ha be vannak piálva nem érzik úgy a hideget, belülről "fűti" őket. Ezt egy hajléktalantól hallottam.


Amúgy manapság nem nehéz utcára kerülni, elég egy rossz válás, egy elfuserált munkahely, vagy egy nagyobb hitel és könnyedén oda kerülhet az ember. Aki annyira biztos a dolgában, az ilyenekbe nem hiszem hogy belegondol. Nem mindig lesznek a szüleitek se, akik kihúznak a bajból.

Ezt talán még huszonegynehány évesen nehéz felfogni, de ha idősebbek lesztek, rá fogtok jönni, hogy igazam van..

2016. ápr. 23. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 A kérdező kommentje:

27:

Ezt én is hallottam, hogyha utcára kerülsz, akkor reménykedj hogy az tavasszal vagy nyáron történik. Mert akkor még van néhány hónapod valahogy visszakapaszkodni, mielőtt beköszönt a késő őszi és téli időjárás és "muszáj" innod, alkoholistává válnod, hogy testileg-lelkileg el bírd viselni a hideg szabad ég alatti létet.

Persze mind tudjuk, hogy az alkohol nemhogy nem fűt a valóságban, hanem csak még több hő leadására kényszeríti a szervezetet, de olyankor nem ez a tudományoskodás számít amikor az utcán van valaki, hanem az érzet.


Amúgy az utcára kerülés főleg az idősebbeknél fordulhat elő (40-50-60+ éves emberek), mert nekik nincsenek szociális kapcsolataik szinte a családjukon kívül.

A fiatalok már más generációban, más körülmények között nőttek fel. Persze sokszor vannak fiatalok, akik szintén szociális háló (barátok, ismerősök) nélkül vannak és annak hiányában ők is lehetnek csövesek.

Én sokszor közelebb érzem magam nem rokon emberekhez, családon kívüli emberekhez, akik a barátaim, mint a családtagjaimhoz. Kb fél tucat embert tudok mondani, akik biztos vagyok benne, hogy befogadnának engem akár hetekre is, ha arról lenne szó hogy az utcára kerülök. És én is tudnék mondani vagy fél tucat embert, aki nem családtagom, de befogadnám ennyi időre legalább. Miért? Mert a mai fiatalok szociális kapcsolatai máshogy működnek, mint az idősebbeké és az idősek főleg a családra támaszkodnak, a fiataloknak ahogy mondtam már sokkal több a családtagokon kívüli lévő közeli emberi kapcsolata.

2016. ápr. 23. 09:33
 29/29 legion ***** válasza:
Remelem elolvasod!Bocsi,sajnos csak papirom van!Ja,dehat az is jo,meg az lenne az igazi...Erre is van:sajnos mar nincs papir szazas,igy nem tudok segiteni,meg van kotve a kezem!Hidd el,eltakarodnak a parazitak.Jol teszed,ha sprayzel,az jar nekik,nem a mi penzunk.
2016. aug. 13. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!