Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mindenkinek más étel ízlik...

Mindenkinek más étel ízlik pedig ugyanazt az ízt izleljük egy adott ételben. Vagy vajon mindenki másképp ízlel egy adott ételt? Ez mitől lehet?

Figyelt kérdés
2016. máj. 2. 23:09
 1/6 anonim ***** válasza:

Mondok egy ugyanilyet, de mégis könnyebben érthetőt.

Ugye a szinek a fény frekvenciái. Ezt az agyunk a szemünkben lévő RGB szerű (csak szerű) receptorokkal érzékeli majd az agyunk állítja elő. Ezen kívül is vannak színek, például az infravörös sugár. Ezt mi már nem látjuk. De arra sincs garancia hogy a látott színeket mindenkinek az agya ugyanolyan formában vetíti elénk. Lehet hogy én a kéket olyannak látom mint te a sárgát. Viszont mivel megegyeztünk mindegyik nevéről így pontosan tudjuk mit akar a másik. De hogy ő milyennek látja azt amit mi zöldnek hívunk nem tudjuk. Ő is zöldet fog rá mondani mert neki az a zöld, de lehet hogy az ő szeme előtt az a szín van amit mi lilaként ismerünk.

Az ízekkel is ugyan ez a helyzet. Ha azt mondom hogy valami csoki ízű azt tudod milyen mert ettél már csokit. De abba nem vagyunk biztosak hogy 100%-ban ugyanazt az ízt érzi a másik ember is.

Ezek érdekes gondolatok, de sajnos ennél több elmélkedést nem nagyon érnek mert nem tudjuk kideríteni. És ha ki is tudnánk akkor se haladnánk azzal az információval semmit...

2016. máj. 2. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Biztosan nem érezzük ugyanolyannak az ételeket. Én igen érzékeny vagyok a keserű ízre s nem is szeretem. Bámulatosan sokféle helyen vagyok képes fellelni, nekem az is keserű tud lenni, ami másnak nem. Bár hogy ebben mennyi szerepe van az ízlelőbimbóimnak s mennyit tesz hozzá az egyéni preferenciám, az agyam vagy mit tudom én... Biztos összetett dolog ez, de érdekes kérdés. Poénos lenne néha egy másik ember bőrébe bújni, tuti szélesítené a horizontunkat...


Azért én abban hiszek, hogy általában hasonlónak érezzük az ételeket, nem az eltérő érzékelés miatt ízlik más. Ezt pl. a gesztenyével való kapcsolatomra alapozom. Ez a legszürreálisabb érzésem ételek terén, mivel jól elkészítve érzem, hogy finom - de attól én még egyáltalán nem szeretem, nekem nem jó, de valahogy külön tudom kezelni az ízt és annak a saját ízlésem szerinti negatív megítélését. Ha ez érthető. Nem csodálom, ha nem. Mindenesetre itt érzem azt, hogy rárakódik az amúgy normális ízre egy másik réteg.

S gondolom, mindenki tapasztalta már azt is, hogy ugyanaz az étel ugyanazzal az ízzel nem mindig jött be neki ugyanúgy. A saját ízlésünk sem fix.

2016. máj. 3. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Szerintem is hasonlónak érezzük. Azért gondolom így, mert van jó pár olyan étel, amit régebben szerettem, most már nem, illetve fordítva. Nem érzem más ízűnek őket, csak a már kedvelem/nem kedvelem azt az ízt.
2016. máj. 3. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Gesztenyés válaszoló: Ezzel én is dettó így vagyok. :D
2016. máj. 3. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Első te milyen nemű vagy hogy ilyen frappànsan vàlaszoltàl?
2016. máj. 4. 16:04
 6/6 anonim ***** válasza:
Lehet hogy nem érezzük ugyanazt az ízt, de az is közre játszik hogy gyerekkorában ki milyenételhez szokott hozzá. Ha minden reggel pudingot kaptál akkor valoszínübb h szereted a pudingot pl
2016. jún. 19. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!