Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » A székelyek tájszólása mért...

A székelyek tájszólása mért annyira nagyrabecsült?

Figyelt kérdés
Utálom amikor azt mondják, hogy azért "olyan" mert ök 2 hanggal ejtik az e- t... Csak szerintem közönséges paraszt beszéd, ami semmivel sem külömb a fejletlen vidékeken felnöt emberekénél?

2016. aug. 28. 18:26
 1/8 anonim ***** válasza:
36%
Szerintem sem különösen nagyrabecsült. Engem személy szerint kifejezetten idegesít is, hogy úgymond "tájszavakat" magyartalan módon ragoznak, vagy romános kiejtéssel beszélnek. Ezt az érvet még nem hallottam, hogy azért lennének különlegesek, mert 2 külön hangjuk van az e-re, de elhiszem, hogy utálod, ezektől a belemagyarázásoktól engem is kiráz a hideg.
2016. aug. 28. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
52%

A tájszólás nem parasztbeszéd és nem is a műveletlen emberek szóhasználata. A magyar nyelv sokszínűségét mutatja. Sokszor szebb, mint a pestiek erőltetett műbeszéde. Ami a műveletlen emberek beszéde, az a suk,sük, türcsi és hasonlók.

Ma divat isteníteni a székelyeket és ezért a beszédüket is egyes körökben. Pedig nem csak a szóhasználatuk, de az ételeik és egyéb szokásaik is eléggé eltérnek a

magyarokétól. Nem tájszólás, mint pl. a palócoké, hanem egészen más, sokszor egy anyaországi nem is érti a szavaikat és a mentalitásuk is. A történelem során nem is tartozott Magyarországhoz, hanem önálló fejedelemség volt Erdély., Néha még a törökökkel tartottak, a magyar király ellenében.

Miért nem ajnározza Orbán a vajdasági vagy a felvidéki magyarokat, amikor ők mindig is Magyarországhoz tartoztak és azt a nyelvet beszélik, amit mi. Igaz, ők nem jelentenek olyan nagy szavazótábort, mint a székelyek.

Semmi bajom velük, ha nem avatkoznak bele a mi életünkbe.

2016. aug. 28. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
41%
Nem csak szerinted parasztbeszéd, meg túlértékelt, sok hozzád hasonló van sajnos. Szerintem a székely nyelvjárás a legszebb magyar nyelvjárás a moldvai csángó után.
2016. aug. 28. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
29%
Te nyomorult! Provokálsz, uszítasz a székelyek ellen, közben még írni sem tudsz tisztességesen magyarul!
2016. aug. 30. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
:) az hosszú ékezetek szánt szándékkal való hanyagolása nem feltétlen nemtudásra utal. Ha ez esetben nem érted a mondandom, úgy érzem veled van valami baj
2016. szept. 2. 08:16
 6/8 A kérdező kommentje:
*a
2016. szept. 2. 08:16
 7/8 anonim ***** válasza:
35%

Azt a mamut formádat... :-) Két hozzászólásban, amiből egy javítás, mert a névelők sem mennek, leírtad, hogy te szándékosan hagytad el a hosszú magánhangzókat :-) Ezek szerint a "különb" és a "felnőtt" általad használt változata már biztosan rendben is van ugye?


Tanulatlan, tudatlan ökör fejjel ne az legyen a legnagyobb bajod, hogy tájegységenként ki hogyan beszéli a magyar nyelvet! És főleg ne hazudozzál! Senki által nincsen nagyra becsülve, egyszerűen csak van ilyen tájszólása is a magyar nyelvnek! Akik beszélik, azokat pedig úgysem fogja érdekelni, hogy egy írástudatlan mit gondol róla!

2016. szept. 2. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
A fejlett vidékeken felnőtt emberektől elvárnám, hogy két t-vel írják a felnőtt szót, de még belefér, mert benne van a pakliban, hogy csak figyelmetlenség, viszont A hosszú ékezetek szánt szándékkal való hanyagolása már más helyzet.
2022. ápr. 25. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!