Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Miért lett divat manapság a...

Miért lett divat manapság a kapcsolatfüggőség?

Figyelt kérdés

Két részre szedném a kérdésem: Az első, hogy nagyon kevesek merik felvállalni, hogy függnek a párjuktól - ki anyagilag, ki érzelmileg. Amikor bedől egy kapcsolat, akkor úgy vészelik át az emberek a krízishelyzetet, hogy összejönnek mással. Talán még bele is szeret az emberbe, de nyilván ez csak ideig-óráig megy...


Mivel a munkám során rengeteg esküvőben fordultam meg azt is tapasztalom, hogy totál össze nem illő emberek állnak oltár elé, borítékolva, hogy ezek bizony válni fognak. Ráadásul a mai korunk mellékterméke lett a válás, ami totál divattá nőtte ki magát. 10 éves házasok már "öregnek" számítanak, csak azért, mert képtelenek a kompromisszumra, kommunikációra és a kontrollra. Ez nemtől független, mert ugyanúgy lelép a férj (mondván: elhanyagolja a neje, vagy meghízott, esetleg megcsalta), mint a feleség (aki érzelmileg, testileg nem kapja meg a törődést és megkeresi mindezt másnál).


Csernus doki estjén hallottam egy mondatot, hogy az öregek régen megjavították ami elromlott, nem kidobták. Ezután megszólított a közönség soraiban ülő lányt, aki 20 éves, két éve tartós kapcsolatban él. (aztán 10 percnyi foghúzás után kinyögte, hogy egy 41 éves pasija van).


Ennyire számítana az anyagi része? A 20 évesnek a kényelem számít, az öregebb és biztos háttérrel rendelkező pasinak meg a friss pipihusi? De megfordíthatom úgy is, hogy egy huszonéves hapsi érzelmileg támogatja (és döntögeti), az elhagyott, elhanyagolt 30-40-es családanyát... Ennyire képtelenek az emberek rendet tenni a fejükbe és ugrálni egyik kapcsolatból a másikba? Tudom, hogy én vagyok naiv, de felteszem a kérdést, mint Ábel: DE MIÉRT?


2017. jan. 23. 09:31
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
56%

Nem divat, de létezik. Persze saját magán ezt szinte senki sem veszi észre. Nem manapság, hanem mindig is. Csak manapság már sokkal több mindenről beszélünk. Régen csak annyit mondtak, hogy nem illik elválni, együtt kell maradni, akkor is, ha rossz.

Miért gond, ha egy 20 évesnek 40 éves párja van? Azért mert nem csak pár év van köztük még lehet jó kapcsolatuk. Nem ez az egyetlen szempontja egy kapcsolatban. Ha több van köztük, mint pl. 5 év, akkor már biztosan valami érdek miatt vannak együtt??? Minden 40 éves férfi gazdag? Ja persze.

És mi köze a korkülönbségnek a kapcsolatfüggőséghez? Ez két külön téma. Rengeteg hasonlókorú pár is van, akik függőségi viszonyban vannak.

2017. jan. 23. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
66%

Nem hiszem, hogy divat vagy döntés kérdése lenne, az általad vázoltak pedig nagyon összetettek.


Első részére annyit tudok mondani, hogy egy idő után teljesen normális, ha új kapcsolatra van igénye valakinek, az a nem mindegy, hogy sikerült-e lezárni az előzőt. Ez mindenkinél más időpontban jön el, sőt egy ember is lezárhat kapcsolatot egyszer napok alatt, egyszer pedig hónapokkal később sem képes rá. Nem tudhatod külső személőként, hogy mit érez, mit gondol.


Esküvők: van, hogy két ember úgy találkozik, hogy komoly kapcsolatot akarnak, házassággal és gyerekkel. És mivel mindketten ezt akarják, úgy gondolják, hogy ez tökéletes alap arra, hogy ezt egymástól akarják. Ez tipikusan az a jelenség, mikor sok nő rettenően férjhez akar menni, csak az számít, hogy találjon valakit, aki elveszi.

Az, hogy együtt tud-e élni vele minden szürke hétköznapon a következő 50 évben: nem szempont.


A válások divatja máshol ered, egyébként összeillő párok is válnak idővel, pont a megcsalások miatt. Egy generáció nőtt már fel úgy, hogy válás után anyuka eteti a gyerekeit, hogy nem szabad apura haragudni, joga van új kapcsolatra, és boldognak lenni másnak, igaz, hogy mi elváltunk, de ez nem baj, őt még szeresd.

Egyszerűen nincs meg az erkölcsi gát az emberekben, hogy ne lépjenek félre.

Írj ki egy kérdést, hogy "Ha választanod kell, hogy beleszerettél valakibe, és vele legyél, vagy a házastársaddal, akivel 10 éve együtt vagytok, van két gyerek, szereted, de nincs már szerelem, kit választasz?" A 99% azt fogja mondani, hogy válaszd az újat.

Nagyon sok kapcsolat már nem is tart tovább, csak a "rózsaszín köd" idejére, és aztán dobják el egymást, mert "már nincs meg a tűz". Ebben az esetben pont, hogy semmilyen kapcsolatfüggőségről nem lehet beszélni, sőt sikerült átesni a ló túloldalára. Azt is el kell dobni, ami jól működik. Mint amikor valaki vesz egy cukimuki tündibündi kiskutyát, és kidobja, mikor két éves lesz, és már nem cuki.


Csernus külön műfaj, részemről nem releváns párkapcsolati tanácsadásban. Akkor már inkább azok az idősebb rokonok, akik tényleg "letettek valamit az asztalra", és látom a saját szememmel, hogy tudják, mitől marad életben a házasság 30 évig. Nem csak élnek egymás mellet kényszerből!


Az anyagi része: igen, ennyire számít. Ma ez a két isten van, amit mindenki bálványoz: a pénz és a külső. Ez a kettők hajszolja mindenki, elvárják, hogy mindent megtegyél, hogy elérd a maximumot, és ez határozza meg, hogy ki vagy mások szemében.

De az nem kapcsolatfüggés, mikor 20 éves cicababák tehetős 40 éves pasikkal bonyolódnak kapcsolatba. Ez csak nettó üzlet, eladja azt, amije van, annak, aki tud érte fizetni.


Pont azért, mert a kapcsolatok elértéktelenednek, gyakorlatilag eljutottunk oda, hogy annyiról szól, hogy rendszeresen dugsz valakivel.

Ilyenek, hogy szerelem, hűség, család, összetartás, megértés, empátia, felelősség vállalás, támogatás: már régen nem részei ennek.

Pont ezek a kapcsolatok lettek csereszavatosak, elvégre lyuk, lyuk.


És többek között pont azért van ez így, mert hatalmas káosz uralkodik a fejekben, és képtelenek az emberek kiigazodni tök egyszerű dolgok között. Főleg azért, mert mindenki kerget saját magáról egy ideális képet, és sokkal fontosabb ennek megfelelni, mint szembenézni a valósággal.

2017. jan. 23. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
65%
De imádom az ilyet, aki mindenkinél okosabb, jól megmondja mindenkiről a tutit. Jól sejtem, hogy neked senkid sincs, ezért vagy ennyire és így ràcuppanva a párok leszólására?
2017. jan. 23. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Jól látod a dolgokat, valóban két különböző témát sikerült összemosnom, de szerintem részben össze is függ a kettő. nagyon elment a világ az anyagiasság irányába. A fiatal lányok utazgatni akarnak, a srácok villogni a kocsival - persze tenni érte (ergo megdolgozni) csak nagyon kevesen. Inkább az idősebb generáció felé nyitnak, mert Ők már kitaposták az utat. A fiatal pipik a testüket dobják a közösbe, a 40+-os pasi meg a tárcáját. Nyilván a kislányoknak is jobban esik beülni egy kocsiba, mint felszállni a buszra.

Mikor Én voltam tini, akkor volt még varázsa annak, hogy tartós kapcsolat, együtt elérni valamit. Mára, ha nem megy, cseréljük. S ez szervesen összefügg, mert a szüleim a nulláról érték el, hogy hitelmentes lakásuk lett, családjuk, autójuk. Miközben volt nem is kevés problémájuk. Ellenben manapság csonka családok marakodnak és "versenyezik" a két szülő, hogy ki akaszt le jobb társat. Apa egy kis plázacicussal, míg anyuci egy kondiszökevény vállalkozó oldalán mutatja meg a világnak, milyen jó életük van. Pedig egykor egy irányba eveztek...


(igazából ez egy társadalom kritika, mert nem vagyok gazdag, korombeli a párom, sosem váltam és családom sincs, mégis ismerősök, barátok válnak el... ezzel részesülök nézőként a témából...)

2017. jan. 23. 10:18
 5/14 A kérdező kommentje:

Bocs a válaszom az elsőnek szólt... nagyon rátapintott a lényegre. A hármasnak meg csak annyit tennék fel kérdésként: azért akadtál ki ennyire, mert valamelyik kasztba tartozol? Gyúrós villogós, hitelkártyára cuppanós, vagy a félrelépős idősebb korosztályt képviseled?


(egyébként, mint írtam, párkapcsolatban élek, de elszomorít, hogy vőfélyként ennyi válást tapasztalok meg és igen, érdekel a téma, illetve nem szóltam meg senkit, csak elkeserítő a kórkép amiben élünk)

2017. jan. 23. 10:20
 6/14 A kérdező kommentje:
Köszi második, 99%-ban egyet is értek veled és sok mindenben választ is adtál. Szerintem lehet így is felelni és nem leugatni a másikat, ha van egy mélyenszántó kérdése. Mert nem a sértegetés, hanem a társadalmunk kutyába menése volt a gerince a monológomnak...
2017. jan. 23. 10:23
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

4: Valószínűleg még elég fiatal vagy. Nem ment el ebbe az irányba a világ. A férfiak mindig is szerették a szép, fiatal lányokat. És a fiatal, szép lányoknak mindig is volt egy olyan rétege, akinek fontosabb volt az illető férfi pénztárcája, mint a kora vagy kinézete.

Ez mindig is így volt, amióta világ a világ. Legfeljebb ma nyíltabban beszélnek az emberek ilyen témákról is.


A válás nem lett divat. Régebben is ennyi rossz házasság volt, csak akkor nem mertek elválni. Régen sem tudtak minden problémát megoldani, csak féltek, hogy elítélik őket. Anyukám is elvált, és sokszor hallottam én is, hogy milyen ciki elváltnak lenni. Szerintem meg jobb, mint egy alkoholista, agresszív apával együtt élni. De akkor fontosabb volt a látszat. Ezért sokan nem mertek elválni. Most már elfogadottabb, hogy egy nő egyedül is meg tud élni.


Szóval nem kell annyira lehúzni a mai kor és túlmisztifikálni, hogy mi volt 20-30-40 éve. Akkor sem volt az élet egy habostorta, csak jobban kellett tűrni szó nélkül.

2017. jan. 23. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
43%

Érdekes kérdés, hogy mi lesz a jövőben az emberek szerelmi, szexuális kapcsolataira nézve a társadalmilag normálisnak tartott. Évezredekig a társadalmilag diktált valláson, erkölcsön keresztül a cél az volt, hogy a nők korán házasodjanak, úgymond tisztességes legyenek, aminek praktikus oka az volt, hogy nem volt megbízható fogamzásgátlás, apasági vizsgálat, a férfiak többsége pedig biológiailag vesztesnek érezné magát, ha anyagi erőforrásaival, más génjeit hordozó utódokat nevelne. (Aki nem vallásos, annak az utódokban való valamilyen szintű továbbélés a legjobb megnyugvás az elmúlás elleni félelmekre gondolva.)

A nőket arra kellett késztetni, hogy ha társadalmi megbecsültséget akarnak maguknak, akkor ezen játékszabályokat betartva éljenek.


Ma a médián keresztül minden korábbi vallásnál erőteljesebben térít a fogyasztás-orientált nyugati kultúra, aminek célja, hogy a multik minél több profitot termeljenek. Ennek részeként, főleg nagyvárosokban, tök természetes lett a partnerek rendszeres váltogatása is. A fogyasztói kultúra sajátossága, hogy nem gondol hosszú távra, fiatal szép embereknek kellemes ez az életforma, azoknak is akik csúnyák, de pénzesek. Aki meg pénztelen és csúnya, vagy ebben a szemléletű világban öregszik meg szegényen, az meg a fogyasztói kultúra szempontjából értéktelen, de a jövőben nekik is ott lesznek a jutányos áron elérhető élethű embernek kinéző barát és szexpartner robotok.

2017. jan. 23. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
54%
A kapcsolatfuggoseg lenne a divat most, a szingliseg koraban? A csapbol is a szingli nok folynak hogy mekkora menoseg. Sok 30-as no is inkabb partizik meg baratnozik es vigan hirdeti hogy neki a munka melle nincs ido sajnos pasira. Holott nem ido nincs, csak szerencse.
2017. jan. 23. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Az anyagi rész fontossága, az anyagiasság egyáltalán nem új jelenség, sőt történelmi perspektívában nézve régebben sokkal fontosabb szempont volt. Jóval nagyobb jelentőséget tulajdonítottak neki mint ma, és nem csak a felsőbb társadalmi rétegekben!
2017. jan. 23. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!