Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Ha elhanyagoljuk a kényszerbet...

Ha elhanyagoljuk a kényszerbetegséget lesz e következménye?

Figyelt kérdés
Sok helyen azt olvastam, hogy orvoshoz kell fordulni vele, mert csak úgy lehet kigyógyulni belőle. Ellenőrzési, számolási kényszereim vannak, és különböző kényszercselekedeteim. 11 éve ebben szenvedek, nap mint nap meg kell küzdenem vele. Más előtt nem csinálom, csak amikor senki sem lát vagy pont nem figyel oda. Már volt mikor lebuktam, akkor mondenfélét összemagyaráztam... Na de azt szeretném tudni, hogyha nem kezeljük ezt a betegséget elmúlik e magától vagy még súlyosabbá válhat. Történhet e olyan, hogy ágybafekvő beteg lesz, mert nem akar semmihez sem hozzáérni? Vagy árthat e magának? Olvastam a kényszerbetegek nem ártanak senkinek... De én már ott tartok, hogyha este lefekszem és rossz gondolataim vannak, akkor leszállok az ágyról és újra lefekszek, egyszerűen nehéz a földről felhúzni a lábam az ágyra, mert mindig rosszra gondolok. Sokszor olyan ideges vagyok emiatt, hogy a lábujjaim erősen szorítom a földhöz... Ami megis látszik, majdnem minden lábujjam be van pirosodva és fáj. Sokan azt kérdik a cipő megnyomta a lábam? Én meg mondom igen... Félek elmondani, hogy én tettem ezt magammal. Ne nézzetek hülyének

2017. febr. 20. 12:29
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Valószínűleg itt pszichológus, kineziológus segítsége lenne a leghasznosabb számodra. Kezelések során sikerülhet kideríteniük, mi okozza ezt nálad, ezután pedig könnyebben mehet a dolog kezelése, megoldás találása.
2017. febr. 20. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
89%

Butaság, hogy csak orvos segíthet.

Sőt, egy bizonyos szintig nem is biztos, hogy tanácsos gyógyszert szedni. A legtöbb antipszichotikum nagyon durva (mellék)hatásokkal rendelkezik, amik lehet, hogy rosszabbak, mint maga a kényszerbetegség.

Viszont egy pszichológust lehet, hogy érdemes lenne felkeresned. Nagyon gyakran a lelki állapot arányban van a kényszertünetek súlyosságával.

Attól, hogy magatehetetlen legyél, azért nem igazán kell félned. Nagyon sok embernek van kisebb-nagyobb kényszerbetegsége, sokuk nem is tud róla, hogy ez az. És ami a legfontosabb, hogy ez nem olyan, mint a "klasszikus" szervi betegségek, amit ha nem kezelünk, egyre rosszabb lesz. Ez inkább egyfajta állapotnak tekinthető, ami általában változatlan szinten marad.

Viszont meg lehet tanulni együtt élni vele. Nagyon jól meg lehet tanulni elnyomni a tüneteket. Én már 20 éve tapasztalom magamon, élethelyzettől függően hol enyhébb, hol zavaróbb mértékben. De teljes életet élek, megtanultam már uralkodni a kényszereken, és senki meg nem mondaná rólam, hogy valami mentális problémám van.

2017. febr. 20. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 TR75 ***** válasza:

Hát, azért az a helyzet, hogy ha téged zavar, akkor mindenképpen terápia kellene. Ha nem küzdöd le, ez a dolog súlyosbodhat, komoly szorongást okozhat (okoz most is), ami újabb kényszeres cselekedeteket szülhet, meg személyiség torzulást, és ebből kialakulhat egy öngerjesztő folyamat.

A kényszeres cselekvés önmagában nem nagy dolog, sokkal több embernek van, mint azt képzelnéd; kinél így, kinél úgy, a legtöbb észre sem vehető, mert nem okoz olyan mértékű szorongást, hogy az illető megakadjon közben. De tényleg odáig fajulhat, hogy gyakorlatilag képtelen lesz az illető bármit is csinálni, amíg bizonyos mozdulatsort tökéletesen el nem végez.

Nemrég olvastam el az Ördöggörcsöt Karinthy Mártontól, abban írja meg Karinthy Gábor esetét (K.M. nagybátyja volt), aki a kényszercselekedetekben olyan szintre jutott, hogy gyakran órákon keresztül egyetlen mozdulatsort végzett, mielőtt egyáltalán felkelt volna, ezért lemaradt a reggeliről és elkésett az ebédről.

Szóval a kényszercselekedet csak egy bizonyos szintig "ártalmatlan"; az a helyzet, hogy nagyon el tud durvulni.

2017. febr. 20. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Igen, ha ne tudsz kiegyensúlyottá lenni, elhatalmasodhat.
2017. febr. 20. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Enyhe esetekben valóban el lehet nyomni, de a te esetedben már mindenképpen doki kell.
2017. febr. 20. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
nekem odáig durvult az érintős meg egyebes kényszer h végül már a lélegzetvételemet, pislogásomat meg kb mindent tudatosan szabályoztam... nem szabad fél vállról venni
2017. febr. 20. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaitokat és, hogy nem néztrtek hülyének. Ezt csak az érti meg, aki benne van. Átérzitek miken megyek keresztül. A pislogást azt én is szoktam szabályozni, nem mindig, de azért előfordul. A tv elzárása is nehéz mikor egyedül vagyok. Ha olyan szót mondott az illető mikor épp kikapcsoltam ami rosszat jelent, akkor képes vagyok visszakapcsolni. Aztán megvárom míg mond egy olyan szót ami már jobban hangzik és utána elzárom. Olyan hülye egy szokás, de ha nem teszem nem tudok éjjel aludni. A csatornaváltás is így működik nálam. De ha van a közelben valaki, akkor nem csinálom. Van mikor a tv zárást is a páromra bízom. Sokszor úgy teszek mintha már aludnék, csakhogy ne nekem keljen elzárjam a tv-t. Ő persze semmiről sem tud, bolondnak nézne. De ugyanolyan normális vagyok, mint bárki más, csak a dolgok nálam tovább tartanak
2017. febr. 21. 13:49
 8/12 Kései Sirató ***** válasza:

"De én már ott tartok, hogyha este lefekszem és rossz gondolataim vannak, akkor leszállok az ágyról és újra lefekszek, egyszerűen nehéz a földről felhúzni a lábam az ágyra, mert mindig rosszra gondolok."


A rossz gondolataid ellen küzdesz így? Vagy miért szükséges? nem igazán értem. Csak este nem lehetnek rossz gondolataid, vagy nappal se?


Ha valamilyen gondolatot nem akarunk, annál inkább arra fogunk gondolni, ilyen az emberi elme. Azzal tudsz tenni ellene, ha helyette gondolsz valami jóra. Legyen tele a fejed jó gondolatokkal, h ne jusson hely a rossznak. Vagy pedig fogadd el, hogy te is ember vagy, és mint mindenki másnak, néha vannak rossz gondolataid.. Esetleg attól félsz, hogy ettől rossz álmaid lesznek?

2017. febr. 22. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Utolsó válaszoló...

Nappal is küzdök, nem csak este. Csak nappal nem olyan látványosan, nehogy meglásson valaki, mert tuti bolondnak nézne. Altalában este, amikor egyedül vagyok és nem lát senki, akkor már látványosan csinálom és nagyon szorongok. Ha úgy fekszek le, hogy rosszra gondoltam mikor valamihez hozzáértem, akkor nem tudok elaludni, mert mindig az jár a fejembe, hogy fel kell keljek és újra hozzáérjek ahhoz a tárgyhoz jó dolgokra gondolva.

Volt, hogy azt mondtam nem törődök vele bármire is gondolok. Aztán amikor rosszra gondoltam, bekövetkezett.

Azóta félek, így tovább folytatom ezt a szörnyű cselekedetet

2018. dec. 11. 21:01
 10/12 anonim ***** válasza:
Velem is így volt aztán kikúrálódtam, mondjuk gyógyszert a depressziómra meg a szorongásomra kaptam, de a kényszerbetegségben is segítettek.
2018. dec. 11. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!