Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Hogyan működik pontosan a...

Hogyan működik pontosan a nagykorúság betöltése? (többi lent)

Figyelt kérdés
Ha mondjuk valaki 1999. július 31.-én született hajnalban akkor 2017 július 31.-én is hajnaltól lesz nagykorú vagy abban a másodpercben amikor 31.-ke lett. Tudom szőrszálhasogatás de azért jó tudni.

2017. ápr. 5. 10:01
 1/5 anonim ***** válasza:
59%

Senki sehol nem vezeti, hogy ki hány óra hány perckor született, csak a kórházi záródon meg anyádén van rajta, de még emberrel nem találkoztam, aki mindenhová magával hurcolná a születési kórházi záróját.

Attól a naptól vagy felnőtt korú, amelyik napon születtél. Egész nap.

2017. ápr. 5. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
75%
Jogi értelmezésben a születésnapot követő naptól. A példa szerinti dátumnál augusztus 1-től.
2017. ápr. 5. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
0%
Ha viszont jó tudni, akkor vedd figyelembe a nyári és téli időszámítást is!
2017. ápr. 5. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
0%

2-es nem pont igaz

ha 1999 jul 31-én született, akkor 2017 jul 31-én már kiszolgálják a dohányboltban legálisan, például. Azon a napon tölti a 18-at, onnantól "nagykorú". Ha 31-én este 23:59-kor született, akkor már 31-én 0:01-kor kiszolgálják. :)

A személyiben az van, hogy év/hónap/nap. ennyi

2017. ápr. 5. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
88%

De, pont igaz. A 18. születésnapján – jogilag – még nem töltötte be a 18. életévét.


Például, kiderül az Alaptörvényből, a Polgári Törvénykönyvből és a választási törvényekből.

Ez meghatározóbb, mint a nem legális dohánybolti gyakorlat.


„E törvényt kell alkalmazni

a) az országgyűlési képviselők választásán,”

„Az a polgár, aki legkésőbb a szavazás napján betölti tizennyolcadik életévét, a választás kitűzésének napját követő naptól szerepel a szavazóköri névjegyzéken.”

2013. évi XXXVI. törvény a választási eljárásról 1. § és 102. § (2)


„Az országgyűlési képviselők választásán a névjegyzékben szereplő választópolgárok gyakorolhatják választójogukat.”

2011. évi CCIII. törvény az országgyűlési képviselők választásáról 2. § (2)


„Minden nagykorú magyar állampolgárnak joga van ahhoz, hogy az országgyűlési képviselők, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint az európai parlamenti képviselők választásán választó és választható legyen.”

Magyarország Alaptörvénye XXIII. cikk (1)


„Kiskorú az, aki a tizennyolcadik életévét nem töltötte be.”

2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről 2:10. § (1)


Tehát:

1) minden nagykorú állampolgárnak joga van…

2) névjegyzékben szereplők szavazhatnak

3) névjegyzékben még nem szerepel az, aki a választás napján tölti be a 18. életévét. Tehát, a születésnapján még nem nagykorú (nem töltötte be a 18. életévét); mert ha már betöltöttnek tekintenék, akkor nagykorú, lenne és választhatna, vagyis szerepelne a névjegyzékben.

2017. ápr. 5. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!