Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Miért használják még a mai...

Miért használják még a mai napig is helytelenül a "sokk" kifejezést?

Figyelt kérdés

Akarva, akaratlanul is, de belebotlik az ember a szenzációhajhász reklámokba, vagy hírekbe.

"Látta a balesetet és sokkot kapott"

"Hihetetlen, ami történt, a kutya gazdija majdnem sokkot kapott"

És a többi hasonló...


Na most mi is a sokk? Röviden és egyszerűen keringési elégtelenség. De ezen belül több fajtája ismert:


- cardiogen sokk: a szív működésében zavar keletkezik, teljesítménye romlik. pl. cardiomyelitis, myopathia, billentyűk megbetegedése


- anaphylaxiás sokk: egy természetes allergiás reakció által kiváltott, abnormális reakció. Leggyakrabban méhcsípéskor (aki erre fokozottan érzékeny), vagy bizonyos gyógyszereknél fordulhat elő.


- hypovolaemiás sokk: amikor a testben keringő vérmennyiség csökken. Ennek okai lehetnek: dehitratáció vagy fokozott vérveszteség.


- neurogén sokk: amikor a központi idegrendszerben történik sérülés, károsodás.



Amint láthatjátok, köszönőviszonyban sincsenek a fent említettek a hétköznapokban használt sokk fogalmával.


Akinek ezzel tudtam bármi újat mondani, az gondolja végig, hol és mire használja a "sokk" kifejezést :)


Szép napot!


2017. jún. 30. 13:26
 1/6 anonim ***** válasza:
75%

Kapásból tudok mondani 5 másik nyelvet, ahol a 'sokk' szó valamilyen formáját használják ugyanerre a helyzetre. De mindig van az az unatkozó egyén, aki azt hiszi mindenkinél mindent jobban tud. Képzeld egyesek meg azt mondják, hogy "ez annyira jó, hogy besz.rtam rajta". De ez nem azt jelenit, hogy tényleg a gatyájukba ürítettek.

Találj valami hobbit magadnak.

2017. jún. 30. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
58%

Mondanám még az elektrokonvulzív terápiát, amit csak elektrosokknak még rövidebben sokknak nevezünk, és a sokkolót, mint önvédelmi fegyvert. Egyiknek sincs köze a keringési elégtelenséghez, mégis ez az elfogadott elnevezésük.

Ugyan így mindenki érti, ha azt mondom, xy az ijedtség, vagy a fájdalom hatására sokkos állapotba került. Ha nagyon pontos akarok lenni, mindkettő okozhat valódi sokkot, de itt most arról beszélek, amikor például valaki lát egy súlyos balesetet, és az intézkedő rendőr nem tudja kikérdezni, mint szemtanút, mert az illető képtelen összefüggően beszélni, csak sír, remeg, fizikai rosszullét tüneteit produkálja. Na, ilyenkor mondják, hogy sokkot kapott.


Az, hogy a bulvársajtó minden szirszarra a sokk kifejezést használja, más kérdés. Ott minden szenzációs, döbbenetes, hihetetlen, drámai, sokkoló. Másképp hogy adnák el a hírt?

2017. jún. 30. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
62%

"Sokk szó jelentése

sokk (főnév)

Shock.jpg


1. az elme hirtelen és erős megzavarása; megrázkódtatás.



2. ütés, összeütközés



Eredet [sokk < angol: shock (sokk) < francia: choc (ütközés) < germán: schock, scoc (ütés, rázkódás)] "

Forrás: [link]


A sokk szót teljesen megfelelően használják az általad említett formában is.

2017. jún. 30. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
60%

A média valóban túlzó, és szenzációhajhász, de ettől még nem helytelen a sokk szót használni. Az átlag emberek nem orvosi értelemben használják az amúgy orvosi kifejezéseket. Mondok egy párat, hogy értsd.

Megőrülök! Ma olyan zavart vagyok. Elvesztem az eszem, megszakadt a szívem, idegbeteg vagyok.

Nyilván egyik sem, de attól még érted, hogy ideges, feszült, szomorú vagyok.

2017. jún. 30. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Elösször is ha már annyira okosnak akartál tünni, akkor fel sorolhattad volna mind a 7 formáját. Másodszor pedig ahogy elöttem is írták, teljes mértékben helyes az általad emlitett helyzetekben is a szó használata.
2017. jún. 30. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Takács T. válasza:

Kedves 1-es, igazad van, mint (orvosi) kifejezést, a sokkot nem "helyes" olyan szituációkban használni, amikor igazából egy lelki trauma ér valakit. Igazából ez a pontos megfogalmazás ilyenkor, nem pedig a sokk.


3-asnak: a link is teljesen fals dolgot ír, lehet, hogy az idegen szóból ("shock") le lehet úgy is fodítani, hogy "az elme hirtelen és erős megzavarása; megrázkódtatás.", de ettől ez még egy baromság, mert nem ezt jelenti igazából.


5-ös. Nem, nem helyes, mert a sokk nem azt jelenti, csupán elfogadott, mert a legtöbb embernek fogalma sincs, igazából mit jelent, gyakorlatilag szájról szájra terjed ez a butaság.


Igen, valóban figyelemfelkeltőbb, szenzáció hajhászabb ezt a szót használni, de nem lesz "helyes", maximum egy bevett "szokás" csak.

2023. máj. 16. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!