Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Miért számít értelmiségnek az...

Miért számít értelmiségnek az aki egyetemet végzett?

Figyelt kérdés
Engem nagyon zavar ez a közgondolkodás, mert sok az olyan diplomás van, akik proli szinten gondolkoznak. Az egyik barátom digitális proliknak hívja azokat, akik igaz jók a végzettségükben, de beszűkült, felszínes, ostoba világnézetük van. Sokan diploma nélkül értelmes emberek, akikkel normálisan lehet beszélgetni.
2017. okt. 14. 10:34
 1/9 anonim ***** válasza:
33%

jó a kérdés....

Ezt az egyet szeretem Japánban, ott nem tesznek különbséget |fizetésben sem|

2017. okt. 14. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem sem feltétlen a diplomás értelmiségi. Részemről egyik gyári munkás, illetve gyógyszertári asszisztens, valamint ápoló ismerős is értelmiségi, mivel rengeteget olvasnak (és nem Blikk szintű szennylapokat, hanem.pl. Jókait), rejtvényeznek, ezért valahogy nagyobb az általános műveltségük, mint nem egy diplomás ismerősömnek, akik tényleg alap dolgokat nem tudnak, diploma ide vagy oda. Én az egyént nézem, nem a végzettséget. Nekem biztos nem ér kevesebbet pl. egy szakács, hentes, ápoló, mint egy kamu vagy maximum hármas diplomás "értelmiségi". Olyan főleg nem ér többet, aki vagy háromszor újrafelvételizett, mert kirúgták volna, utána nagy nehezen elvégez egy 3 éves szakot 6-8 év alatt.
2017. okt. 14. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Osztom a véleményeteket, ha pénzed van, mindent megtehetsz. Rengeteg buta, egydimenziós, újgazdag gyerek kerül be a felsőoktatásba, és sajnos nem morzsolódnak le, mert hozzák a pénzt az intézménynek. Aki meg igazi tehetség, az vért okádik a kettesért, holott tényleges tudás van a birtokában, de csóró és kapcsolatok nélküli, ezért ott fingatják meg, ahol tudják. Lehet lepontozni, de ez így megy, sajnos, teszem hozzá. Üdv a való életben!
2017. okt. 14. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
75%

Lehet hogy az van a köztudatban hogy egy Trabantnak elég a motorháztetejére tenni egy Merci jelet és máris luxusmerci lesz belőle. Az emberek hajlamosak a jelképeknek hinni. Például azt gondolták hogy Magyarországon is kapitalizmus és demokrácia kell és akkor svájci életszínvonal lesz.

Én is diplomás vagyok de számos tanáromon el szoktam borzadni a prolis agyuk miatt. És emiatt a legutóbbi osztálytalálkozókra el sem kívántam menni. Mert sértő volt az a részeg culágerekre (építőipari segédmunkásokra) emlékeztető gondolkodásuk. Nagy tudással is lehet valaki prolis. Vagy pedig a tudása is csak látszat.

2017. okt. 14. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
A baj az hogy az elmúlt években már boldog-boldogtalant felvettek egyetemi szakokra.
2017. okt. 14. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

A szocializmusban még három féle rétegről beszéltek: munkás, paraszt és értelmiség. És tényleg észre is lehetett venni a különbséget hogy ki az értelmiségi. De a rendszerváltás óta szinte értelmét veszítette az értelmiség, mint gyűjtőnév. Mert ő is alkalmazottnak, köznyelven prolinak számít. Persze ettől még lehetnek jó szakemberek vagy kereshetnek jól, de az az alkalmazotti viszonyukon semmit sem változtat.

"...sok az olyan diplomás van, akik proli szinten gondolkoznak."

Igen, az alkalmazottak alkalmazotti szinten szoktak gondolkozni. Köznyelven fogalmazva a prolik proli módra gondolkoznak. Ha pedig megpróbálnak tőkésként gondolkozni akkor meg mégjobban látszik a valódi hovatartozásuk. Például akkor ha ál-bróker céget nyitnak. Az igazi urak nem csalnak, az persze más kérdés hogy a keleti blokkban fehér holló kategória lett az igazi úr.

A kapitalizmusban inkább csak két fő csoportba lehet az embereket sorolni:

1. Akik a pénzért dolgoznak.

2. Akiknek a pénze dolgozik.

[link]

2017. okt. 14. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
En ertelmiseginek azt hivom akirol sut hogy ertelmes, tajekozott, MŰVELT!
2017. okt. 14. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Azért mert ők az értelmiségiek. Itt te vagy, aki keveri a fogalmakat, alapvető félreértés van. Persze tény, hogy az értelmiséginek az értelem a szótöve, de az újságnak meg új, mégis újság az is, amit 20 éve adtak ki. Nekem is van a rokonságomban olyan, aki karbantartóként dolgozott, a fia autószerelő. Olvasott, értelmes emberek, de nem értelmiségiek. Mert ez a szó szótári jelentése szerint nem negatív, még akkor se, ha sokan negatívan használják. Mint ahogy a Down-kóros vagy a tolószékes se lesz negatív szó attól, hogy pár IQ-bajnok lekezelően beszél róluk. Maga a szó csak egy kifejezés. Az értelmiségi azt jelenti, szerintem, hogy valaki szellemi munkát folytat, vagy a művelődéssel kapcsolatos dolgokat csinál. Utóbbit azért tettem hozzá, mert a titkárnő még nem biztos, hogy értelmiségi, illetve nem tudom. De aki mondjuk egy múzeumban dolgozik, vagy tanárként, vagy pszichológus, vagy újságíró vagy színházi dramaturg, az értelmiségi, mert szellemi foglalkozást végez, és mert sokszor magával a műveltséggel kapcsolatos infókat használja fel. Persze az autószerelő is felhasználja a műveltségét a karburátorokról, de csak munkájához, míg pl. az újságíró vagy a múzeumpedagógus át is adja azt. És ez független attól, hogy a gyakorlati életben ez nem így van. Mert abban igazad van, hogy sok az idióta, akinek diplomája van. Az én évfolyamtársaim közt is sok ilyen volt. Meg van, aki végül nem is azzal helyezkedik el stb. De alapvetően a szó nem azt jelenti, hogy értelmes, ezért van két eltérő szavunk: értelmes és értelmiségi. Mint ahogy a cseléd meg a család szóból alakult ki, a pedagógus meg egy rabszolga jelenésű ógörög szóból. (Ezen máig ironikusan röhögnek a tanárok.)
2017. okt. 14. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Mert hogy mashogy merned statisztikailag a dolgot, mint vegzettseg alapjan? Valoban nem mindig fedi az igazsagot, de mashogy nem lehet merni. Ahhoz, hogy erre rajojj, nem kell szociologiat tanulni se, de ha tanulsz/tanultal is, ez az elso 3 eloadas kozul valamelyiken biztos, hogy elhangzott.
2017. okt. 14. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!