Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Van itt olyan, akinek változó...

Van itt olyan, akinek változó az órabére (magántanár, programozó, ács, stb. )? Ha igen, hogy osztjátok be a pénzetek, hogy kalkuláltok a rezsivel, albérleti díjjal egyébbel?

Figyelt kérdés

Olyan emberekre gondolok, akik nem fix munkaidőben (pl. 9.00-17.00ig) dolgoznak

Hanem akik pl. magántanárok, otthoni melót csinálnak (pl. anyukák, és otthoni, internetes melójuk van), vagy programozók.


Programozó: mindig más munkákat kap, néha bejön egy jobb, amirét baromi sokat fizetnek (bonyolultabb is), néha 1-1 könnyebb, amiért kevesebb pénzt kap.


Magántanár:

baromisok diákja, órája van nyelvvizsgák előtt, érettségi előtt.

Nyáron kevesebb.


Vagy pl. ács:

nem is órabérben nézzük, ha magán ember, magán vállalkozó, hanem hogy milyen munkát kap, milyen nehezet, szépet, bonyolultat (asztal, stb.)


Függ minden a magánórák számától / ácsnál, programozónál: megrendelések számától.

Nem mindegy, ha van 100 megrendelés, vagy ha 50 megrendelés van egy hónapban.


Ti hogy kalkuláltok a pénzzel?

Mármint nincs olyan hogy:

"hé, szia, tudom hogy hó elején megjön a fizu, az 180 nettó lesz, na ebből 80.000 az albérlet, akkor 30.000 a rezsi

Nekem marad: 180.000-110.000 = 70.000


Akkor 70.000-et kell beosszak, szórakozásra, mozi, sörözés, stb.


Na, ugye ez magántanároknál, programozóknál (akik magánba dolgoznak), vagy magánvállalkozó asztalos, ács, ugye ez nincs meg.


Én így gondoltam beosztani a pénzt:


kiszámolom mennyi a lakhatás (albérleti díj + rezsi) ezt összeadom. Leosztom 30-al. Így megvan, hogy 1 nap mennyit kell félretennem, hogy ki tudjam fizetni az albit.



És minden nap végén elrakok annyit, hogy kijöjjön ez az összeg.

(5000 ft-ot a borítékba, nekem mások az összegek, nem a fneti példában leírt összegek vannak.)


Nyilván, nem tudok minden nap 5000-et berakni a borítékba, ezért ha több a melóm, van hogy pl. kedden nem rakok bele pénzt, mert nincs meg 5000 bevételem aznap, de csütörtökön van 12.000.

ilyenkor rakok bele többet.


Jól gondolom, hogy ezt így kell csinálni?


(ui.: órákat adok, már egyre több dologból (eleinte matekkkal kezdtem, szerettek, egyre több diákom lett. már angolból, németből is adok, készítek fel embereket.


Eleinte általános sulisok voltak, matek kapcsán.

Aztán bejöttek a gimisek is, meg egyetemisták is (itt nem matek, hanem makró, mikroökonómia, és gazdmat is. néha statisztika)


+ emellett angol, (nyelvvizsgafelkészítés, magánórák, gimiseknek órai felkészítés, érettségi)

+ német


Van részmunkaidős állásom. Abbahagytam most az egyetemet (február óta, nagyon sz_r szakot választottam.. ) azóta tanítok. A szüleim támogattak eddig, de ugye abbahagytam az egyetemet, és ugye érhető is (nagyon megértem) hogy nyilván elvárják, hogy fizessem ki az albérleti díjat, rezsit stb. én magam.


Nyilván támogatja a szülő a gyerekét, ha a gyerek egyetemen tanul.


Próbáltam teljes munkaidőbe elhelyezkedni, az nem ment. (nem voltam jó senkinek se, vagy behívtak interjúzni, de 7-8 jelöltből sem engem választottak... de melóztam már fix munkaidőbe... irodai meló volt, marketinges.

Na a baj az volt vele, hogy megkaptam a fizum hó elején -> kifizettem a számlákat, minden.. meglett nekem mennyi pénzem van a hónap többi részére.. de vhogy mindig elb_sztam a pénzem. és kb. hó végére az lett, hogy napi 10 ft-ból kellett hogy megéljek...


ezért sem akarok fixet.


részmunkaidős melóm van (konyhai pultos, kisegítő). a hely ahol melózok, nem keres főállásba embert, előre lépni jelenleg nem tudok.


Szerintetek?

Ha egy embernek nem fix melója, fix fizuja van (pl. magántanár) őneki így kell beosztani a pénzt, ahogy leírtam:


kiszámolod mennyi a lakhatás, rezsi

(ez fix, kb. villany fogyasstás pl. alig változik, nálam 50-100 forintokat ingadozik)


megvan: hogy pl. 150.000 ft (albérleti díj + rezsi) (nálam nem ennyi)

leosztod 30-al, mert 1 hónapban 30 nap van

150.000 / 30 = 50000 ft per nap,


5000 ft-ot kell félreraknod naponta, ha tuti, hogy ki akarod fizetni a lakhatást és a rezsit.


Nyilván, ha tudod, hogy szerdán nem adsz magánórát, de csürörtökön van 5-6 órád is lesz, akkor szerdán nem tudsz berakni a borítékba pénzt, de csütörtökön akár 10.000-et is be tudsz rakni.


Ugye ezt így kell kiszámolni? (+ mellette mellékállás... bár ebből nem sok pénzem lett, sőt egyre kevesebbszer hívtak be :(


korrepből meg egyre több.

így meg filózok, hogy van-e értelme ott lenni a konyhában, ha ennyire nem kell nekik az ember... mert télen még eléggé sokszor mentem, már alig hívnak be...


lehet vagy én vagyok sz_r, vagy egyszerűen nincs vendég, és nem kell annyi ember oda, elég a főállású ember, passz...


jól gondolom, hogy így kell beosztani a pénzt?


24/l (mesterszakot hagytam abba, februárban. van alapdiplomám voltam irodai melós is, volt fix fizum.. csak nekem sosem jött be az hogy "hé, hó elején megkapom a pénzem, oké, akkor kifizetve rezsi, minden.. oké, akkor ennyi marad nekem szórakozásra, ruhára."


mindig elb_sztam.. és a hó végén 10 ftokat is a fogamhoz vertem.

még irodai meló mellett is voltak korrepjeim (kb. 5-6 éve korrepezek) amikor 9.00-17.00ig dolgoztam, marketingesként, amellett is korrepeztem..


mert, na, imádom, amikor úgy kb. napi szinten van pénzem. értitek.

én azt szeretem, ha napi-kétnapi pénzbevételem van. valahogy jobb, mint a fix.


legalábbis, most ezerszer jobb, mint amikor 9.00-17.00 között melóztam, és hó végén 10 ft-ot is a fogamhoz vertem..


szerintetek?



2018. máj. 20. 03:19
 1/6 A kérdező kommentje:

ui.: én irigylem azokat, akik be tudják osztani 1 hóra a fix 180 nettójukat, de én erre nem voltam /vagyok képes.


Valahogy 10 ftot is a fogamhoz vertem hó végén, anno.


Vagy bejön valami váratlan kiadás: összetörik vmi az albérletben, tönkremegy vmi...


sajnos nincs tartalékom (nincs számlám, pl. 200.000 ft tartalékkal ilyen helyzetre, ha tönkremenne vmi)


semmi nincs.

még albira se, külön vészhelyzetre..


nyilván, másoknak van. gondolom előbb kellett volna gondolkozni.


megváltozni nem tudok, kamasz korom óta, mióta melózok, diákmeló, stb. sokat tudom költeni a pénzt. beosztom persze.


de ugye más, ha az ember a szüleivel otthon lakik / egyetemen van és a szülei fizetik a lakás felét, és neked csak a lakás,rezsi felét kell fizetned


és megint más ha TÖKRE egyedül vagy, minden költség a tied


ugye, jól írtam a fentiekben? így kell félrerakni albérletre?


(lakáshitelhez hasonló cucc:

vagy hitelhez hasonló, amikor hitelt veszel fel egy banktól, és megvan hogy 10 évre felveszel 8.000.000 millió forintot, és a kalkulátor, vagy a bank kiszámolja neked, oké, akkor a törlesztőrészlet havi 34.000 ft. )

csak ebbe ugye kamat is lesz.


vagyis hitelfizetéshez hasonló cucc. Szerintetek? (bocsi, ha hosszú lett)

2018. máj. 20. 03:31
 2/6 anonim ***** válasza:

Nekem van ugyan egy főállásom, ami fix, de mellette van másodállásban informatikai melóm megbízási szerződéssel. Ott is meg van határozva egy órabér, az nem változik, az más kérdés, hogy egy feladat hány órát vesz igénybe, annyival szorozzuk be ezt az órabért. Nem a hasunkra ütünk, hogy akkor ez a feladat ennyi pénzben, hanem ennyi időt vesz igénybe, és annyiszor annyi pénz, amennyi az órabér. A legegyszerűbb feladatra is felszámolok egy órányi óradíjat, mert foglalkozom vele.

De azért könnyebb, hogy van főállásom is, ami fixen bejön, és ez csak mellette van. Neked is javaslom ezt, ha meg tudod oldani. Adózás szempontjából is egyszerűbb, és anyagilag is stabilabb, ha a mozgó pénz csak másodállás egy fix munka mellett.

2018. máj. 20. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

1.

"Valahogy 10 ftot is a fogamhoz vertem hó végén, anno." - Ezt a kifejezést nem erre használják.

fogához veri a garast = fukar, olyan, mint a versben Zsugori uram

Te a leírásod alapján nem ilyen vagy, inkább nem tudod beosztani a pénzt (mondjuk változó bért nehéz is).


2.

Ha nem tetszik a szak, nem tetszik, ez van, öcsém is otthagyta az építészetet, és elment katonának, az bejött neki. Te is kereshetsz más képzést, amiben jobban megtalálod önmagadat, ráadásul nem csak a felsőoktatás van. Vannak támogatott, ingyenes OKJ képzések, azt is kipróbálhatod, szerzel egy neked tetsző jó szakmát, és máris előrébb vagy. Én kihasználnám ezt a lehetőséget.


3.

Én úgy tervezem a pénzügyeimet, hogy megvannak a fix kiadásaim, ezt mindenképp fedeznie kell a bevételeimnek (most nálam van állandó fix bevétel is, szóval így egyszerűbb), ebbe beletartozik a rezsi (aminek van mondjuk mozgó része, pl. a víz, meg van állandó, pl. a közös költség), az internet, a bevásárlásaim (élelmiszer, tisztítószerek, WC papír...), a lakáshitelem (még 2 és fél évre kb.), vannak megtakarításaim (nyugdíjpénztár, egészségpénztár, lakáskassza, egyéb), minden más ezeken felül van, de nem tapsolom el az összes bevételemet.


4.

Évekkel ezelőtt kezdett el terjedni egy megtakarítási tipp az interneten. Ennek az a lényege, hogy minden nap 1Ft-tal többet teszel félre, mint előző nap. Nincs már 1Ft-os címletű érme, de összevonhatsz több napit. Egyik volt kolléganőm kezdte el ezt például, és neki bejött. De vannak még hasonlók.


5.

Viszont ha nagyon alacsony a bevételed, ami pont fedezi a kiadásaidat, és nem tudsz tovább faragni, akkor nehéz spórolni, úgyhogy mindenképp érdemes valami előrelépési megoldást keresni, hogy ez jobb legyen. Ettől függetlenül spórolni érdemes megtanulni. Például ha nagy címlettel fizetsz, a visszajáró aprót elteszed egy befőttes üvegbe, és ahhoz nem nyúlsz.

2018. máj. 20. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

6.

Ezt elfelejtettem, pedig le akartam írni. Hitel! Lakáskassza, nagyon erősen ajánlom, nekem nagyon bejött. Akinek van lakáscélja, annak mindenképpen ajánlom, ilyen kamatot sehol nem kapsz, mint erre az állami támogatást (ha lakáscélra használod fel), nagyon jók a kondíciók, én 8 évre vettem fel hitelt és FIX törlesztős, tehát nem változik!!! Másik lakáskasszával betörlesztheted, és arra is ugyanúgy jár az állami támogatás, mert a lakáshitel törlesztés is lakáscélnak számít. Így lesz nekem 8 év törlesztésből csak 5 a végén.

2018. máj. 20. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Az informatikában és az oktatásban is jelen vagyok, bár olyan, hogy ne lett volna fixen fizető főállásom, csak egy rövid ideig volt. De ha az összbevételt nézzük, az elég széles skálán mozog.

Egyébként nem olyan nehéz tervezni. Magántanárként nagyon jól meg lehet becsülni, hogy mikor lesz kedvezőbb, és mikor pangóbb időszakod. Januártól (sőt, igazából már decembertől) május végéig túlkereslet van magántanárok iránt, mert ugye "javítsuk ki év végére a rossz jegyet", sőt, sokan decemberben, vagy - ilyennel is találkoztam, nem is kevéssel - januárban akarják felhúzni a masszív 1,0-s átlagukat kegyelemkettesre. Május végén meg rendszerint szétszélednek, mivel "most már úgysem tudok se javítani, se rontani", egy-kettő marad, akinek még kétes a jegye, de június közepétől kb. egy hónapon át pangás és nyugalom van. Aztán július közepén (vagy végén) megtalálnak a kedves pótvizsgázók, ilyenkor ha akarnám, simán tudnék napi 5+ órát is vállalni. A pótvizsgák után megint egy pangó időszak közeledik, szeptemberben még az állandó ügyfelek is csúsztatnak kicsit, mondván "most még nem kell, alig tanultunk valami".

Pedagógusként egyébként tudnék "szépeket" mondani a többség hozzáállásáról, de ez már más kérdéskör. ;-)

Összességében a magántanári bevételekkel egész jól lehet tervezni, mivel a legtöbb ügyfél heti rendszerességű korrepetálásra tart igényt. Ha nincs emellett fix jövedelmed, akkor sem bonyolult a képlet: annyi tartalékot kell felhalmozni, amivel biztosítani tudod a gyengébb időszakok kiesését.

Egy programozónak mondjuk ennyire szabályosan nem tervezhető a bevétele, de az alapelv itt is az, hogy legyen mindig annyi tartalékod, amennyiből kihúzol egy-egy gyengébb időszakot.

Az, hogy ne verd el két nap alatt a havi fizut, az meg egyszerűen érettség kérdése. Nekem pont az nem jön be, ha mondjuk egy kicsivel nagyobb kiadáshoz hetekig kell rakosgatnom a napi bevételeket. Jobban szeretem, ha egy összegben ott van, és én oszthatom be, hogy milyen ütemben költöm el.

2018. máj. 20. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Inkább azzal kéne foglalkoznod hogy ne verd el hülyeségre a pénzt. Nahh meg ez a fogalmazás. Borzalom. És órákat tartasz...
2018. máj. 20. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!