Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Miért problémáznak egyesek a...

Miért problémáznak egyesek a különféle tájszavak használata vagy a tájszólás miatt?

Figyelt kérdés
Alföldi vagyok, kissé parasztosan beszélek (bótba megyek stb. 😊), de szerintem direkt is csinálom. Amúgy szépkiejtési versenyre jártam, irodalom tagozatos voltam,tehát helyesírással és konkrétan beszéddel nincs bajom (sőt, tipik grammar nazi vagyok). Amúgy engem nem zavar, pláne mivel nem is tudatosul bennem, ha olyan szavakat, kifejezéseket használok, amiket mások nem ismernek vagy nem úgy használnak. Szerintem ilyet, minimum 2-3-t, mindenki fel tud sorolni... Anyway, a munkatársam folyton belémköt ezért, és eléggé zavar, figyelek is utána, tényleg ezt, azt mondom? Most a legújabb az innestől fogva (telefonba mondtam anyukámnak) és egyből beszólt nekem, hogy ilyen nincs. Nekem eddig fel sem tűnt, hogy ezt mondom, leírni sem írtam szerintem le (sok hivatalos szöveget írok). Szegeden tanultam, engem sosem zavart, ha öztek az emberek, fiatalok ugyanúgy,mint az idősebbek. Szobatársam, aki győri volt, pl beágyalt, meg felcsukta a villanyt. És? Nemrég voltam Zalában, szokatlan volt hallani a tájszólást, de biztos bele nem kötnék emiatt senkibe. Pláne, ha tökéletesen érted, mit szeretne mondani a másik.
2018. okt. 21. 20:28
 1/5 anonim ***** válasza:
45%

"a munkatársam folyton belémköt ezért"


Nem biztos, hogy beléd akar kötni. Egyszerűen csak feltűnik neki, és szóvá teszi. Magyarázd el neki újra és újra, ha kell, hogy igen, ti ezt otthon így mondjátok. De ne változtasd meg a beszédedet! Légy szíves! Olyan jó, amikor végre hallok valami ízeset (nem csak a sok pesti gyereket a suliban a trágár szájukkal...)! Biztos pesti ez a munkatársad is, és ettől van benne valami felsőbbrendűségi tudat ("felmegyek Pestre", meg hasonló kifejezések kapcsán is talán, tudat alatt is kialakulhat, ha nem is arra nevelték, hogy csak az ember, aki fővárosi), de majd - a te eseted kapcsán is - rájön lassan, hogy nincs miért.

2018. okt. 21. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
76%
Manapság divat megalázni, sértegetni a másikat. A tájszólás csak egy fogáspont, amibe beleköthetnek. Az ilyen stikkes sóhaj suttyóknak maga a kötekedés a lényeg.
2018. okt. 21. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
76%
Engem csak az zavar amikor valaki erőlteti mert azt hiszi vicces, pedig ismerem és tudom, hogy egész életében tudott normálisan beszélni.
2018. okt. 21. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszi kedves első, én szeretem, ahogy beszélek! Olyan jó hazamenni, és ebből a pesti környezetből kiszakadni. Amúgy mondtam már neki, meg azt is, hogy azért, mert beleköt, én nem változtatok... Én szeretem, ahogy az öregek is beszélnek vidéken, olyan jó ízesen. Szoktam nézni dokufilmeket meg azt hiszem, ízőrzők a műsor neve, amit mamám szeret. Mindenféle eldugott faluba elmennek és főznek, sütnek a helyiek. Néhány szó azóta is megmaradt és használjuk, mert tetszik. Pl "csippödött", levesbe való csipetke. Komolyan, van különbség aközött, ha valaki buta és úgy is beszél, mint egy tanulatlan paraszt.
2018. okt. 21. 21:09
 5/5 A kérdező kommentje:
Én nem erőltetem, de nem teszek tudatosan különbséget, hogy mikor, mit mondok. Vagy elmegyek a boltba vagy kiszaladok a bótba. Én nem veszem észre.
2018. okt. 21. 21:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!