Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mi a véleményetek a halotti...

Mi a véleményetek a halotti torról? Van, aki rajtam kívül ízléstelennek tartja?

Figyelt kérdés

Külföldi filmekben azt látom a halotti toros jeleneteknél, hogy sztorizgatnak az elhunytról, sírdogálnak, a mókás emlékeket megmosolyogják, a közeli hozzátartozókkal beszélnek pár mondatot félrevonulva, ahol kifejezik részvétüket.


Én a valóságban 2 halotti toron voltam (egyszer 9 és egyszer 14 évesen - most 28 vagyok), de egyiknek se volt ehhez köze - mindenki össze-vissza evett-ivott meg random dolgokról fecsegett jókedvűen klikkekben, aminek távolról sem volt köze az elhunythoz.


A másik, ami nem tetszett, hogy annak kellett vendégül látnia minket, akik a közeli hozzátartozói voltak az elhunytnak és az után, hogy eltemették a szerettüket, házigazdának kellett lenniük.


Ez így nem ízléstelen? Vagy én vagyok túl érzékeny és én látok bele megemlékezésnek titulált "családi összerőffenést"-"dínom-dánomot"?


2018. nov. 25. 22:52
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
33%
Nem értem, mitől lenne ízléstelen?
2018. nov. 25. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Nekem az első halotti tor amin részt vettem az apukámé volt, 16 évesen. ( előtte is voltam már temetéseken csak ott nem csináltak ilyesmit) arra emlékszem, hogy mindenki fecsegett, iszogatott, mintha teljesen elfelejtették volna hol voltak 10-20 perccel ezelőtt. Én voltam az egyetlen aki egy doboz cigaretta társaságában, szétfolyt sminkkel, néma csöndben üldögéltem a teraszon. Akkor nagyon haragudtam mindenkire mert úgy éreztem cserbenhagyják apukámat. Mintha máris el lett volna felejtve.
2018. nov. 25. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
72%
Én több toron is voltam kedves kérdező, de csak egy volt ilyen dínom-dánomos, amikor a 92 éves dédimet temettük. Nem voltunk szomorúak, mert az egy ünnep volt, a dédi hosszú és tartalmas életét ünnepeltük.
2018. nov. 25. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
72%
Én sem voltam még halotti toron, de apám mesélte hogy amikor ők voltak, akkor főleg csak a "bulizásrol" szolt. Nem izlestelen, kb ez a lényege.
2018. nov. 25. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Gaebrol, számomra az ízléstelen, hogy pl a szülők 15 éves gyereke meghal rákban, eltemetik és illemből rendeznek halotti tort, ahol etetni itatni kell a távoli rokonokat, akik tök jól elvannak. De lehet ezt most túldramatizálom.
2018. nov. 25. 23:00
 6/15 A kérdező kommentje:
Nem voltunk szomorúak, mert az egy ünnep volt, a dédi hosszú és tartalmas életét ünnepeltük. - Ez a mondatod segít, hogy pozitívabban álljak a dologhoz. Most így elolvasva, amit írtál és így belegondolva, kevésbé tűnik ízléstelennek.
2018. nov. 25. 23:04
 7/15 anonim ***** válasza:
94%

Szerintem nem tiszteletlen; attól, hogy nem csak az elhunytról beszélnek a hozzátartozók, még miatta gyűltek össze. Temetésen mehet a könnyes elbúcsúzás, a csendes elmélkedés és egymás vigasztalása, de a tor már inkább közösségi "program".

Tisztában vagyok vele, hogy ez valszeg nem a legjobb példa, de talán így tudnám a legjobban érzékeltetni: ha meghívnak valakinek a szülinapi zsúrjára, akkor nem a szülinapos addigi életének kell lennie a témának egész végig, hanem pusztán az a lényeg, hogy miatta gyűlt össze mindenki.


Az meg, hogy ezt a legközelebbi hozzátartozóknak kell megszervezni... Ki más szervezze, mint az, aki a legjobban szerette az elhunytat? Sokan nem is a saját házukban tartják a halotti tort, hanem leszerveznek egy éttermi foglalást, ami azért nem annyira fárasztó lelkileg, mint otthon főzőcskézni, meg rendet rakni.

2018. nov. 25. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Ez régi szokás, alapból nem ízléstelen. Nyilván lehet az is, ha tényleg látványosan buliznak és röhincsélnek a népek.


Én eddig egyen a voltam, az édesanyámén, bevallom, fogalmam sincs, mit csináltak az emberek, én sokkban voltam végig és abszolút nem volt étvágyam. Velem sem egészen kompatibilis ez a dolog, de végülis összejön a család s ha ezt rendesen csinálják, ízlésesen, az úgy OK. Mosolyogni, akár nevetni is lehet, ha sztoriznak az elhunytról, aki gazdag életet élt és ő is azt akarná, hogy ne zuhanjanak magukba. Attól még lehet gyászolni, hogy mosolygunk egy régi poénos eseten vele... De ez totál elmélet a részemről, inkább filmek alapján.

2018. nov. 25. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
52%

Ősi szokás. Akik szerették az elhunytat, még utoljàra beszélgetnek róla, felemlegetik az életét, hogy milyen ember volt, stb.

Természetes aktusa a gyászmunkának.

2018. nov. 26. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

A gyászszertartás körébe tartozik. Valamikor, az ősibb időkben áldozatot mutattak be az elhunytért. Megidézték, beszéltek róla.

Teljesen természetes, hogy akár kisebb csoportokban beszélgetnek a gyászolók. Akik ott megjelennek, mindannyian ismerték, szerették. Még utoljára az elhunyt " összehozta" azokat, akikkel tisztelték és /vagy szerették egymást.

Minden szokás okkal alakult ki, csak már nehéz kinyomozni, mert oly régi gyökerei vannak.

De az embernek az egész életét, a születéstől a halálig szép szertartások szövik át.

Az is természetes, hogy a legközelebbi hozzátartozó a vendéglátó.

2018. nov. 26. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!