Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan maradhatna meg az...

Hogyan maradhatna meg az agyamban a lexikális információ egy olvasásra, hallgatásra?

Figyelt kérdés

Például hiába olvasom minden nap a Wikipédiát, ami tele van érdekességekkel, alapvető fontosságú információkkal, egyszerűen nem marad meg. Hiába érdekel, hiába vagyok rá kíváncsi, nem marad meg a név, az adat, sokszor még a sztori sem.


Honfoglaló játék közben is egy csomó mindent megjegyezhetnék, de sajnos nem.


Könyvekkel is így vagyok, elolvasok pl egy regényt, pár hónap múlva tuti, hogy alig emlékszem magukra a szereplőkre, nevükre szinte egyáltalán nem.


Pedig szeretnék okoskodni intelligens lenni.


Ha ez számít, érettségim, nyelvvizsgám van (német), és abból elég okos is vagyok, de például töriből, irodalomból abszolút nem emlékszem semmire.


Mit lehetne tenni?

Hogyan fejlesszem magam?


Köszönöm

22l


2020. ápr. 3. 08:35
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
81%
Ismétlés a tudás anyja.
2020. ápr. 3. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
92%

Egy olvasás nem elég. Akkor jegyzel meg valamit 'egy olvasásra', ha elolvasol három cikket ugyanabban a témában, tehát a főbb információkat háromszor viszed be az elmédbe.

Az ismétlés is fontos, pl az adott információt vissza kell idézned a fejedből néhány nappal később. Ez segít hosszú távra rögzíteni.

Vannak olyan emberek, akik látszólag első hallásra megjegyeznek mindent, de ők a kivétel.

2020. ápr. 3. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
60%
Ismételni kell. Pl ha elolvasol egy könyvet akkor írhatsz róla egy kis összefoglalót magadnak, hogy neked mi tetszett benne, mi nem tetszett, stb. Ezt elolvasod 1 héttel makd 1 hónappal késöbb is és biztosan sok infó megmarad.
2020. ápr. 3. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm 🙂
2020. ápr. 3. 08:55
 5/11 anonim ***** válasza:
Ismétlés, ahogy a többiek és mondták, és ha alkalmaznod kell, vissza kell kotornod az elmédből, akkor jobban rögzül. Ezért megérné jegyzetelni, és kommenteket fűzni hozzá, mondjuk OneNoteba vagy kézzel papíron.
2020. ápr. 3. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0%
Mások betanult gondolatai önmgukban nem érnek semmit. Bár ha csak pózolni akarsz vele, akkor lehet egy ideig sikerül, de igazán intelligensen emberek az ilyesmit inkább megmosolyogják. Felesleges ezzel kínoznod magad
2020. ápr. 3. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Ahogy a többiek is írták, a tanulásban fontos lépés az előhívás. Miután elolvastad, próbáld meg a végén összefoglalni magadban a lényeget. Utána pedig egyre hosszabb szüntetet tartva kell újra és újra felidézni. A szünet hosszát exponenciálisan lehet növelni (de persze ha túl hosszú volt a szünet és elfelejtetted közben, az kevésbé hatékony, persze még mindig visszanézheted az eredeti forrást).
2020. ápr. 3. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

A mai információáradattal, különösen a neten szörfözéssel pont az a baj, hogy egyszerre túl sok információ ömlik az emberre. És e ismétlődik napról napra. Nem csoda, hogy ebben az áradatban nagyon keveset tudsz valójában megjegyezni. Ezzel mindannyian így vagyunk.


Ennek megvan a pszichológiai oka: igazából azt jegyezzük meg, amihez érzelmeket társítunk. Enélkül nem íródik be a memóriánkba. De ilyen sok érzelmet nem tudunk átélni rövid idő alatt. EA megjegyzéshez kellene a társas élmények is, ezért nem mindegy például a tanár vagy a csoporttársak személye az iskolai teljesítmény szempontjából.



A munkámból adódóan rengeteget olvasok (napi 50-200 oldalt). Amikor úgy érzem, hogy valóban meg akarom vagy meg kell jegyeznem a dolgokat, akkor kinyomtatom és aláhúzásokkal, jegyzetelésekkel, saját magamnak írt összefoglalókkal és elegendő időt hagyva dolgozom fel magamnak. Az olvasáshoz társított cselekvések mozgatják az érzelmeket, ezzel segítik a memóriát és az összefüggések megértését.

Sajnos ez korlátozza a feldolgozható információmennyiséget, ezért mindig megvizsgálom, hogy az adott téma mennyi figyelmet érdemel részemről.

Még írod, hogy a regényekre nem emlékszel. NEm is feltétlenül szükséges a részletekre emlékezni. Van, aki emlékszik a szereplők nevére, más viszont arra a hangulatra, amit a regény kiváltott belőle, vagy éppen a történetre vagy a morális mondanivalóra, stb. Az a lényeg, hogy valamilyen módon hasson rád és erről tudjál utóbb. Ha ez megvan, akkor már érdemes volt elolvasni. Itt is igaz, hogy a kevesebb: több. Válogasd meg mit olvasol, szemetet olvasni ma már végképp nincs időnk.

2020. ápr. 3. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Páv-on mondták, hogy sok mindenre úgy nézünk, hogy az az infó nem marad meg, de márpedig nem is gondolnánk, hogy megmarad s akkor veszi elő az agyunk ha kell.


Ha van kedved, honfoglalózhatunk. Tesóm miatt ráfüggtem, mert bizonygatni akarta ismerőseinek, hogy le tudja őket győzni, persze én játszottam helyette, aztán a ismerőseivel összeveszett, most meg játszhatok egyedűl. Ha van kedved.. nem erőszak. Játszunk! :)

2020. ápr. 3. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Az emberi agy egy nagyon hatékony szerv. Amit nerm használ, azt egyre mélyebbre száműzi, vagy egyenesen el is felejti.

Ez a természetben egy nyerő stratégia. Amikor irreleváns és értelmetlen számadatok megjegyzése az elvárás (igen, az oktatási rendszer még mindig irreálisan sok lexikális, tudást és irreálisan kevés tehetséget vár el), az agy attól még nem fog másképp működni. Groteszk kissé, hogy ami mondjuk tízezer évvel ezelőtt előnyt jelentett, az ma hátrányt, és a közoktatásban jócskán előnyben van az, aki gondolkodni nem tud, de élő jegyzetfüzetként kitűnően megállja a helyét. De remélhetőleg ez változni fog a jövőben.

Addig pedig nem maradt más: próbáld meg a saját agyadat kicselezni! Kötni kell relevánsabb, akár vizuális élményekhez azokat az adatokat. Csak egy példa: az emberek jelentős részének fogalma nem volt róla, hogy mi történt '86-ban Csernobilban. Vagy ha valamit tudtak is róla, az évszámra biztosan nem emlékeztek. Ma megkérdezel 100 embert, 90 tudni fogja, és kb. 50 az évszámot is fejből mondja. Sőt, lesznek, akik név szerint sorolják a reaktor dolgozóit. ;) Miért? Mert volt egy sorozat, ami érdekes volt számukra, és ehhez kapcsolódtak azok az adatok, amik amúgy teljesen irrelevánsak lettek volna. Akkor könnyű megjegyezni egy adatot, ha ahhoz minél több inger párosul, illetve ha kellemes élmény kötődik hozzá.

Engem pl. mindig h*lyének tartottak a tanáraim nyelvekből. Mos van két nyelvvizsgám (angol, német), nem okoz gondot egy filmet angol nyelven, esetleg kis könnyítésként angol felirattal megnézni, és mellékesen: társalgási szinten tudok beszélni svédül. Hogy csináltam? Úgy, hogy nem a klasszikus értelemben véve tanultam, hanem kötöttem kellemes(ebb) dolgokhoz. Rengeteget fordítottam a hobbijaimmal kapcsolatos szakirodalmakat, meg végigrágtam magam pár angol és svéd nyelvű könyvön. Az elején nyilván macerás volt, meg természetesen a nyelvkönyv mindig kéznél volt, és ha valamit nagyon nem értettem, utánnanéztem. Ha valami szót nem tudtam, megnéztem a szótárban. Nem magoltam semmit... de ami 3-4-szer előjött, utánna már általában tudtam.


Egyébként meg: a lexikális tudás nagyon nem azonos az intelligenciával! Sem az emlékezőképességgel.

Különbözőek vagyunk, különböző képességekkel. Én úgy gondolom, hogy a cél az lenne, hogy mindenki a saját képességeivel érvényesüljön. A tudást, tehetséget, képességeket nem lehet egy egydimenziós skálán mérni. Nem lehet relációs jelet tenni mondjuk a nyelvtudás és a kottaolvasás között. Mert tök különböző dolgok. Lehet, hogy egy dologban nem vagy jó, másban pedig nagyon. Másvalaki meg pont fordítva van ezzel. Hasalj rá azokra a területekre, amik mennek, és amiket szeretsz csinálni! Ami meg nem megy, azon nem érdemes rágódni.

2020. ápr. 3. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!