Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Tájszólás vagy beszédhiba?

Tájszólás vagy beszédhiba?

Figyelt kérdés

Mivel túl sok időm van most tv-t nézni, feltűnt valami az m1 műsorát nézve. Egy - egyébként szépen, pontosan beszélő - hírolvasó hölgy kiejtése kicsit...fura. Mivel pedagógiai végzettségem van, viszont nem vagyok logopédus, érdekel: a hölgy azért ejti az e-hangot "érdekesen", mert tájszólása van, vagy pedig simán orrból beszél - esetleg mindkettő?

A nevét a hölgynek nem tudom, olyan... Kleopátra-stílusú haja van. 'E' helyett valahol az e és a között ejti a kérdéses hangot. Még inkább: közelebb van az e-je az a-hoz.

Van itt valaki, aki ért ehhez?



2020. ápr. 16. 08:20
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
57%
Azok az idők már rég elmúltak, hogy a felolvasókkal (vagy másokkal) szemben valamilyen követelések lennének, és azok minden erejükből igyekezzenek fejlődni. Talán egy dolgon kívül, de azt te is biztosan tudod.
2020. ápr. 16. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Nyilván hallani kéne, de nekem az a gyanúm, ez inkább tájszólás lehet.

A rendszerváltás előtt asszem követelmény volt, hogy tájszólásban nem lehet beszélni a médiában. Én ebben megengedőbb volnék. Ez is a magyar nyelv része. Csak gazdagodunk azáltal, ha néha enyhe tájszólásban halljuk a bemondókat (a legtöbbjük úgyis köznyelvet beszél).

Az egy másik kérdés, hogy sokan igénytelenül beszélnek, de tapasztalatom szerint ez a kereskedelmi rádiókban jellemző inkább.

2020. ápr. 16. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

1.: Igen, emiatt sem nézek már évek óta kereskedelmi tévéket. A másik: pontosan erre gondoltam én is. Régen tudom, hogy komolyan képezték őket. Beszédtechnika órákat vettek és ez meg is látszott a kiejtésükön. Talán Montágh Imre foglalkozott velük.

2.: Érdemes volna meghallgatni a hölgyet. Én sajnos, pár perc után el szoktam kapcsolni róla vagy leveszem a hangját míg beszél, mert valahogy zavaró a beszédstílusa. Nekem. Mintha soha nem csukná be a száját vagy...orrból beszél esetleg? Nem tudom, ezért is kérdezősködöm. Személy szerint én inkább beszédtechnikai dologra gondolnék, mint tájszólásra. Amivel egyébként szerintem sincs semmi baj. Emlékszem egy meteorológusra, akinek ez lett a védjegye - tetszett, bár picit csalódott voltam, mikor kiderült, a tájszólás csak a kameráknak szólt, azon túl egyáltalán nem úgy beszélt.

2020. ápr. 16. 12:11
 4/13 A kérdező kommentje:
Ábrahám Viola
2020. ápr. 17. 07:01
 5/13 anonim ***** válasza:
Érdekel. Mikor szokott a hírekben műsort vezetni általában? Biztos van fenn az m1 oldalon online híradó, nem tudod, milyen dátummal keressek egyet, amiben ő a bemondó?
2020. ápr. 19. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Rákerestem a guglin. Nekem ezen a linken bejött.


[link]


Meghallgattam. Szerintem, ha van is néha egy kicsit olyan hangzása, mint amit a kérdező ír, ez annyira csekély, hogy alig észrevehető. Ha nem ilyen füllel hallgattam volna, szerintem semmit se vettem volna észre.

Beszédhibának semmiképp se nevezném. Ha mindenki így beszélne minden rádióban, tévében, nagyon boldog lennék.

2020. ápr. 19. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Nekem nem furcsa az "e" hang, az elején talán, mikor mosolyogva beszél, de akkor is alig. Ha nagyon találni akarok valamit, akkor esetleg az "r", "s", "cs" hangok túl dominánsak.
2020. ápr. 24. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
5-ös: Elnézést a kései válaszért. Én az m1-en és reggel 8 óra körül szoktam látni.
2020. ápr. 26. 10:09
 9/13 A kérdező kommentje:
7-es: Belenéztem a linkbe. A legelején én sem láttam semmi különöset, aztán idővel előjöttek a dolgok. Egyébként az adásban is feltűnt többször, hogy változó a hangzás. Talán tudja magáról, hogy figyelnie kell és ez hol összejön, hol nem.
2020. ápr. 26. 10:17
 10/13 A kérdező kommentje:
2-es Goldmund73: Hétköznap délelőtt, m1, időjárásjelentés. Fiatal hölgy. Hallgathatatlan. Pár hónapja hallottam először, akkor elnézően mosolyogtam, hogy szegényke, lámpalázas, de majd belejön. Ennyi idő elteltével már nem mosolygok. Jó ötlet volt, hogy az m1 oldalán nézzek utána, ki is ő: [link] Személy szerint én értékelem, hogy valódi meteorológusokkal dolgozik a csatorna, ez viszont egy "képernyős" műfaj, szóval illő volna felkészíteni erre ezt a hölgyet is.
2020. ápr. 26. 10:33
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!