Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » A pszichológia tudományának...

Sic Semper Tyrannis kérdése:

A pszichológia tudományának van valami megnevezése az ilyen emberre?

Figyelt kérdés

Egy volt kollégám, az elfeledett múlt, de régen sokat gondolkodtam rajta.


Adott egy ember, aki feljebb akar törni a munkahelyén, ezért "nyalizik" a főnöknek. Annyira nyilvánvalóan teszi ezt, hogy lehetetlen nem észrevenni; ellenben a háta mögött szidja a főnökséget, a céget, utálja amit csinál, látszólag kínszenvedéssel jön be a munkahelyre (eddig ez a mártír fogalmát meríti ki).

Csakhogy, mikor jön a főnökség, megtörténik ugyebár a szokásos körbenyalogatás, majd másnap a kolléga megkérdezi a többieket, hogy "na mizu, mindenki benyalta magát tegnap?". Ha odajut a téma, akkor azt mondja, hogy ő nem nyalis, ellenben mindenki más igen. Egyszerűen fogalmazva, próbálja mindenki másra rákenni az ő "hibáját" - és ez így nem túl jó megfogalmazás, nyalisnak lenni szerintem nem hiba, még az sem, ha nem ismeri el, de másra kenni, amit mindenki nyíltan tud hogy ő csinál, hát nem is tudom.


Remélem, azért érthető. Van neve az ilyen viselkedésnek a pszichológiában?


2020. máj. 30. 20:07
 1/2 anonim ***** válasza:
72%

Mielőtt őt kianalizálnád érdemesebb megnézni hogy ez téged miért zavar ill. foglalkoztat ennyire? Aminek érdemes utánanézned pszichológiában az az árnyék fogalma. Mindaz amit elnyomsz magadban, lehasítasz magadból, az mind a tudatalattidba kerül és elkezdi befolyásolni a viselkedésedet/sorsodat anélkül hogy észrevennéd. Az egyetlen nyom számodra hogy mik lehetnek az árnyékodba lenyomva az hogy mik zavarnak nagyon másokban!

Alapszabály pszichológiában hogy mindig magaddal kell foglalkoznod, magadat kell megismerned/megértened és attól lesznek a változások. Másokkal mindig csak annyira foglalkozol hogy felismerd a saját problémáidat.


Egészséges ember (nem sok ilyen létezik amúgy) nem törődik azzal hogy másoknak milyen hibái vannak és amíg őt közvetlenül nem bántják, nem akarja őket megváltoztatni még gondolatban sem, nem ad kéretlen tanácsokat (mint én most ;) ), és nem gondolja hogy ő maga egy picit is "jobb" vagy "több" mint bármelyik másik ember. Ha bántják akkor is higgadtan elmegy és max nem találkozik többet azzal az emberrel, de semmiképp nem "bántja vissza", nem bosszul stb.


Amit kérdeztél az semmiben nem visz téged az egészség felé (sőt!), de ha átfordítod önvizsgálatba akkor már megérte.

2020. jún. 4. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Valószínűleg személyiségzavaros, azok szoktak projektálni ezerrel
2020. jún. 29. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!