Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Ha léteznének intelligens...

Ha léteznének intelligens robotok, akkor az emberek vajon kötődhetnének-e úgy hozzájuk, mint az igazi emberekhez?

Figyelt kérdés

Nem rég néztem meg az A. I. Mesterséges értelem c. filmet (sokadjára). Engem már gyerekkorom óta érdekel hogy mi lenne ha lennének olyan robotok amik megszólalásig hasonlítanak az emberre és képesek utánozni az emberi érzéseket is (esetleg csupán maga a mesterséges intelligencia lenne): Terminátor, A.I., Mátrix, A nő, 200 éves ember stb.

Én azt nem tudom hogy hogy egy M.I. (ha eljutott arra a szintre) képes lenne-e érezni, de ugyanakkor azt sem tudom hogy hogyan viszonyulna az ember egy fejlett M.I.-vel felruházott tárgyhoz, ami adott esetben akár úgy is nézhet ki, mint egy gyerek.


(Az én számomra inkább ijesztő és bizarr dolog lenne egy olyan gyerekkel találkozni élőben, mint a fent említett filmben is volt. Hiszen tudnám róla hogy csak egy tárgy, az "érzései" pedig csupán bonyolult számítógépes algoritmusok halmaza, de semmi köze az "emberi érzelmekhez".)



2021. júl. 11. 20:20
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%

Sima tárgyakhoz is tudnak úgy kötődni emberek, mint egy másik emberhez, vagy még jobban is. Vagy akár egy háziállathoz. Simán tudna egy robothoz/androidhoz is.


Vannak ebben a témában amúgy jó sorozatok.

2021. júl. 11. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
80%

Sosem fog olyan szintre jutni az M.I, hogy legyenek érzései. Inkább olyanok, mint egy nagy számítási kapacitással rendelkező aspergeres. Csak ahhoz értenek, amit megtanítanak nekik, de ezt se úgy képzeld el, hogy emberszerűen átlátja az összefüggéseket. Nagy minta alapján tudnak egyre közelítőbb becslést adni egy-egy problémára a bemeneti adathalmazra. Egy M.I aminek képfelismerés van tanítva, nem fog magától "fejlődni", hogy aztán hangokat is tudjon elemezni mellette. Az már egy összetettebb probléma lenne, ami sokkal nagyobb számítási kapacitást igényelne ahhoz, hogy valós időben tudjon nekünk hasznos becsléseket adni.


Szerintem nincsen a földön akkora hardver erőforrás, ha mindent össze is kötnénk egy clusterbe, ami az emberi agyat tudná imitálni. Ezt az is "bizonyíthatja" (nyilván nem valós bizonyíték, de érdekességként azért leírom), hogy egy köbmiliméteres modellje az agynak több petabájtot foglal. Ha az egész agyat le akarnánk modellezni, akkor egy egész évben előállított adatmennyiségnyi helyre lenne szükség és az agyban lezajlódó folyamatokról még nem is beszéltünk, nem is ismerünk még nagyon sokmindent.


Hogy a kérdésre is válaszoljak, feltételes módban ha létezne ilyen A.I, akkor szerintem képesek lennénk kötődni hozzájuk. Állatokhoz is képesek vagyunk kötődni, mégsem egy fajból valóak velünk. Nem kell valaminek embernek lennie ahhoz, hogy érzelmileg tudjunk kötődni hozzá.

2021. júl. 11. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%
emberiség által egy év alatt előállított adatmennyiséget akartam írni.
2021. júl. 11. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
86%

"Csak ahhoz értenek, amit megtanítanak nekik"

Pont ezt hidalja át amikor képes tanulni egy MI.


Amúgy a fő kérdésre válaszolva, persze. Állatokhoz vagy tárgyakhoz is képesek már most is ragaszkodni emberek. Vagy egyenesen "szerelmesnek lenni" filmbeli, mesebeli kitalált karakterekbe.

Egy emberre hasonlító robot esetében az ilyesmi valószínűleg mindennapos dolog lenne.

2021. júl. 11. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
47%

#4-es, ha nincsen megadva neki, még ha tudna is levonni következtetéseket magától, akkor sem tudná, hogy mi az amit tudnia kéne, random információkból. Meg kell "mondani" neki, hogy ha lát egy sorozatot, pl. 1,1,2,3,5,8,13 akkor az egy fibonacci sorozat. Ha tudja is, hogy számokról van szó, nem fogja a kisujjából kitalálni, hogy mi az az adat, amivel találkozik.


Vagy tegyük fel, hogy nem nevesítjük neki, de képes lenne magától megkülönböztetni különböző fibonacci sorozatokat má nem fibonacci sorozatoktól, mit érünk vele, ha nem képes ezt ember számára érthetően közölni?


Ha már emberszerű A.I-kat akarnánk, akkor csak emberi felügyelet mellett lehetne tanítani, különben csak egy csomó információ, jelentés nélküli adattal találná szembe magát a gép.

2021. júl. 11. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

# 2

Ami jelenlegi technológia fejlettségi szintjét illeti, valóban képtelenség lenne a mostani számítógépes eszközökkel kivitelezni ezt az "emberi agy működésének a szimulálását" pláne úgy, hogy a jelenlegi tudomány még az agy működését sem ismeri teljesen.


Esetleg ha a jövőben az emberek képesek lesznek építeni olyan "kvantumszámítógépeket" amik még a petabájt sokszorosára is képesek kapacitásban... (Na akkor kell majd félni hogy eljön a "Skynet féle gépek lázadása" vagy a "Mátrix féle Deus ex machina")

2021. júl. 11. 20:50
 7/18 anonim ***** válasza:

#5

Miért kéne ezt külön megadni neki? Az ember is úgy jön rá dolgokra, pl egy Fibonacci sorozatra, hogy észreveszi az ismétlődéseket egy egy számsorban, és megtanulja hogy ez egy összefüggés adott számok között.

2021. júl. 11. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
#6: Én úgy gondolom, hogy az A.I csak egy eszköz és az is marad. Egyedül a számítási kapacitása és gyors döntéshozó képességük miatt hasznosak. Ebben alapból nincsen semmi rossz, a baj szerintem inkább akkor kezdődik, ha ezt valaki (és a csodás emberi természetünk miatt mindig lesznek ilyenek) rosszra akarja használni (lásd pl. a huawei-es ujguros botrányt).
2021. júl. 11. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Egyetértek azzal, hogy az emberek "kisebb" és kevésbé komplex dolgokhoz is nagyon tudnak kötődni, szóval ebből kiindulva az intelligens robotokkal is kialakulhat ilyesmi kapocs.

Az már más kérdés, hogy bár mindig is érdekelt ez a téma, nekem is inkább bizarr és rémisztő, szabályosan a hideg futkos a hátamon a gondolattól :D Ha esetleg szembe jönne velem egy ilyen gyerek, vagy épp felnőtt (és tudnám róla, hogy robot) szerintem földbe gyökerezne a lábam ijedtemben..

A Fekete Tükör című sorozatban is volt egy rész, ami ilyesmivel foglalkozott. Nagyon elgondolkodtató volt (a sorozathoz híven), de egyben számomra ijesztő is.

2021. júl. 11. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
100%
Az ember leginkább szeretni akar, rajongani, akár a kölcsönösség igénye nélkül is. Ehhez megfelel egy szép szobor, vagy android is.
2021. júl. 11. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!