Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért keresi mindenki a...

Miért keresi mindenki a kifogást, ha a klímaváltozásról és környezettudatosabb életről van szó?

Figyelt kérdés

Szerintem mindenki érzi a saját bőrén, milyen szélsőségessé vált az időjárás, és hogy emiatt mennyire nőnek pl. az élelmiszerárak is. Oké, sokan azt vallják, magától is változna a klíma, blablabla, de azt talán ők is látják, mennyi szemetet termel az emberiség, mennyi műanyagot kell elégetni, mennyi vegyi anyag jut a levegőbe.


A Zöld Index vagy Zöld HVG ilyen jellegű cikkei alatt szoktam olvasgatni kommenteket, az emberek 90%-a sipítozik, hogy féreg faj vagyunk, kihalunk, mi lesz itt 20 év múlva, meg élőben is ugyanez megy, de a valóságban nem látom, hogy olyan sokan megpróbàlnának akárcsak minimális változtatást is eszközölni.


Én igyekszem csomagolásmentes boltban vásárolni, amit tudok, vegyszermentesen takarítani és természetes, magyar kozmetikumokat használni, az elhasználódott háztartási eszközeimet lecseréltem tartósabb fa vagy fém dolgokra, amiket nem kell folyton kidobni, és így tovább...


Ha feljön az ismeröseim között a téma vagy rákérdeznek, mi egy bizonyos dolog nálam és elmondom, akkor mindenki bólogat, hogy igen, micsoda szuper dolog ez, így kellene mindenkinek csinálni, de ennyi. Egy csomagolásmentes boltban beszélgettem a tulajjal és ő mondta, hogy még a saját rokonai is inkább a sima boltba mennek vásárolni, pedig ő mondta, hogy jelezzenek, mi kell és viszi beszerzési áron is akár rokonoknak. De nem.


Nem mondom, hogy mindenkinek 100%-an zölden kell élni, én sem tudok, de mi az oka annak, hogy a többség még minimális változásokra sem képes? Még annyira sem, hogy pl. nejlonzacskó helyett textilszatyrokba vásároljon?



2021. aug. 12. 08:19
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
67%

1. Az élelmiszerek árának növekedésének ezermillió oka van, ha nem az időjárással magyaráznák, akkor ügyesen találnának más indokot az emelésre.


2. Szélsőséges időjárás mindig is volt és lesz (már az ókorból is jegyeztek fel nem egy ilyen esetet). Gyerekkoromban is ronggyá égtünk a napon, a gyümölcsfákat diónyi jégesők verték el és télen volt, hogy derékig érő hó esett.


3. Álszent és képmutató dolognak tartam a "csomagolásmentes boltban vásárolok, a Mekiben már nincs szívószál" típusú embereket, miközben egy elektromos autó ára horribilis és a gyárak is vígan okádják a füstöt. Ezeket kéne helyre tenni, nem a Mekiből eltüntetni a bizbasz szívószálakat. Az, hogy 10-ből 3 ember csomagolásmentes boltban vásárol semmit nem fog megoldani. Központi, nemzetközileg irányított és koordinált politikai döntésekkel lehetne javítani a helyzetet, de nem fogják, mert óriási bizniszektől esnének el ezáltal.

2021. aug. 12. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
31%
Az a helyzet, hogy bár a műanyag szarok az óceánban eléggé nem jó dolgok, de semmi közük a klímaváltozáshoz. Arra az átlagembernek alig van ráhatása, maximum úgy, ha nem utazik repülővel. De igazából még úgy sem, mert a repülőtér simán elindítják 10 emberrel is a fedélzeten, szóval egyénileg ott sem tehetsz semmit, max. akkor, ha tényleg mindenki bojkottálja a repülést.
2021. aug. 12. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
98%
ÉS az mennyire környezetbarát megoldás, hogy egy 600 ezer forintért vett autóba 1.500.000 Ft-ba kerülne egy új részecskeszűrő, ami ugye a káros anyag kibocsátást szabályozná.
2021. aug. 12. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
59%

Ezt én is észrvettem a környezetemben.

Például anyum azért nem akar zöldségesebb és kevésbé húsközpontú étkezésre váltani, mert ő már "öreg", ezért nem fogja már elkezdeni. Ugyanez a csomagolásmentesebb és kevesebb szemetet termelésre is a válasza. Hozzátenném, még nem olyan öreg, hogy ez valós kifogás lehessen. Mert ha még 30 évig ezt csinálja, az elég sok.

De ő az egyik legnagyobb panaszkodó a mostanában igen szélsőséges időjárás miatt.


Ugyanígy mindig mindenkinek van valami kifogása, ha váltani kéne valami környezetkímélőbbre.

Egyik kifogás az, hogy drága. Hát egyszer megvenni a textilzsákot és abba rakni a zöldségeket, szerintem nem olyan vészesen drága. De akár azt is lehet, hogy semmibe sem rakják bele.

Az étkezésbe nem szólok bele, mert ott a berögződött dolgokon nem is látnak túl. Pedig a húsipar az egyik legkörnyezetszennyezőbb dolog a világon. Nem is kéne teljesen vegánná válniuk, de heti 1-2 húsmentes nap nem ártana.


De tényleg, ezekhez képest mindenki folyamatosan panaszkodik mindenre, de mintha fel sem fognák, hogy akár kis lépésekkel, de tehetnének ők is valamit.

Szerintem szimplán nem fogják fel, hogy tényleg nagyon rossz irányba tartunk jelenleg. Nem nézik, hogy akár már 10-20 éven belül mi történhet az emberiséggel, ha így folytatjuk.

2021. aug. 12. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:

Kedves 1-es!


Az rendben van, hogy az élelmiszerárak nem csak az időjárás miatt emelkednek, de csak nem tagadod, hogy az is hozzá járul? Nekem is van kertem, látom, hogy évről-évre nehezebb, már nem alkalmanként van szeszélyes időjárás, hanem folyamatosan. Vannak dolgok, amik már nem is igazán termeszthetőek itton, lásd málna vagy barack.


Azt meg nem értem, miért lennék én álszent és képmutató azért, mert drágák az elektromos autók és a gyárak ezerrel???? Én tehetek róla? Hiszen én pont azért igyekszem tudatosan vásárolni, hogy a gyárak kevésbé szennyezzenek.


De látod, pont erről beszélek, te is csak a politikusokra meg a vállalatokra mutogatsz, elfelejtve, hogy a vállalatok neked termelnek, nem maguknak. Semmi személyes felelősségvállalás nincs, te is csak várod a sült galambot, hogy más változtasson, mert 10-ből 3 ember kevés.


Hát mégiscsak jobb, mintha 10-ből egység figyelnek oda, nem? Miért nem arra törekszel, hogy te legyél a negyedik?

2021. aug. 12. 08:44
 6/20 anonim ***** válasza:
15%
Azért mert mint írtam nem látom értelmét. Divathóbortnak vélem, semmi másnak, ami mellőzi a józan ítélőképességet, amint a te reagálásodból ki is derült: "Hiszen én pont azért igyekszem tudatosan vásárolni, hogy a gyárak kevésbé szennyezzenek."
2021. aug. 12. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok mai csirke, de amióta az eszemet tudom az élelmiszerek ára mindig is emelkedett (mer az időjárás). Pedig a 60-as években még azt se tudtuk mi az a klímaválság.
2021. aug. 12. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
78%

Szerintem vegyes a dolog.

Egyrészt nem velünk kéne kezdeni ezt. Ennek annyi az oka, hogy a lakossági károkozás csupán nagyon apró százaléka. Ennyivel nyílván nem tehetünk csodát.

Másrészt szerintem az átlag ember már megtesz legalább annyit, hogy szelektíven gyűjt.

Én ökotextil ruhát veszek(ha jó helyen keresed csak pár száz forint a különbség), növényi alapanyagú öblítőt használok, a legtöbb takarításra szintén a természetes megoldásokat használom, de nem érzem, hogy egy kicsit is kevésbé lenne szennyezett tőlem a világ.

2021. aug. 12. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

Pl. kényelem, megszokás. De sokan nem képesek globálisan gondolkozni. Hiába hallják vagy olvassák a híreket, egyszerűen nem tud igazán tudatosulni bennük, hogy amit ők tesznek az akár csak picit is számíthat világ szinten.


Illetve szerintem is nagyon sokat tehetnének a gyártók is és a vezetők is... ha akarnának... Pl.: pl ha csak az üdítős, samponos, tusfürdős és társaik flakonjait cserélnék le zöldebb opcióra, már óriási változás lenne a szeméttermelésben... És régen is megoldották. Azóta ugrott ilyen rohamosan a szeméttermelés, amióta ennyire elterjedt a műanyag.


De nem hiszem, hogy a vezetők ne látnák a problémát és abban pedig biztos vagyok, hogy van már tervük és megoldásuk, még ha az a megoldás nem is az, amire gondolnánk. Lehet, hogy épp az a terv, hogy a vírusokkal, gazdasági válságokkal, vagy épp ki tudja mikkel, szép lassan leredukálják a népességet és a majd az akkori kisebb "Föld barátabb" létszám eléréséig már alap lesz az addig nagyon apránként bevezetett zöldebb szokások.


Persze nyilván ez csak egy a több ezer lehetséges útból, a lényeg, hogy elképzelhető, hogy tényleg teljesen mindegy mit csinálunk, mert már megvan a tervezett forgatókönyv tőlünk és a tetteinktől függetlenül.


Annyira keveset tudunk valójában, hogy mikor látom a komment háborúkat a témában, mindig arra gondolok, hogy ez pont olyan, mintha két óvodás vitatkozna a házasságról mondjuk. Az össz információ 1%-át ha tudjuk, de mindentudókét harcolunk az "igazunkért". Ez számomra elég vicces.


Bár az, hogy nem látjuk az egészet még nem kéne, hogy azt jelentse, hogy nem tesszük meg azt, amit tudunk, még akkor is, ha az a valami jelentéktelen apróságnak tűnik.

2021. aug. 12. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
72%
Álszent képmutatásnak tartom a nem használok szívószálat, és hasonló nüansznyi dolgokat. Sem értelme, sem hatása nincs semmire, amíg Kína hetente felépít egy új szénerőművet, amik másodpercenként több káros anyagot nyomnak a légkörbe, mint egy kisváros egy év alatt. Olyan, mintha nem használnál gyufát, miközben ég fél Görögország. Nem azt mondom, hogy direkt szemeteljünk, csak az egyénnek nem sok ráhatása van a dolgokra. Globális szinten kéne keményen szabályozni ezeket, és azt mindenkivel szigorúan betartatni. Amúgy a villanyautók is baromság, az áram nagy részét is szénerőművekben állítják elő. csak nagyon jól hangzik, hogy zöld, meg környezettudatos, stb. Ez is az üzlet része, és a villanyos autókat is el kell adni vkinek.
2021. aug. 12. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!