Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mi a véleményetek erről az...

Mi a véleményetek erről az esetről? Hol van ilyenkor a Gyakorin is sokszor olvasható túlzott empátia?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Hallottam a hírekben, hogy tegnap a 4-es metrón rosszul lett egy ember és senki nem hívott segítséget. Mire beértek a végállomásra, meghalt. Sokan állítólag levideózták meg fényképezték a haldokló embert.


Bennem nincs olyan hatalmas túláradó empátia, amit sokszor itt is olvasni az oldalon, mégis számtalanszor segítettem és hívtam mentőt amikor valaki rászorult.


Nem tudom elképzelni, hogy ül X ember a metrón, valaki rosszul lesz és senki nem kér neki segítséget.


2021. okt. 13. 08:35
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
28%

A hallottam kezdetű történetek legtöbbször sarkosan egyszerű és egyoldalú leírása egy eseménynek.

Legfőképp a híradó, híroldalak szeretik így előadni a történetet.

Biztosan történt már a környezetedben olyan eset,amit a hírekből hallottál vissza és alig emlékeztetett a valóságra.

Na ez is egy ilyen eset volt szerintem

2021. okt. 13. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
30%

Összetettebb a téma, mint sokan gondolják! Erőszakos, szélhámosságokra épített, embertelen világban élünk! Jártam úgy, hogy szemmel láthatóan rosszul volt valaki, de amikor felajánlottam a segítségemet, "virág nyelven" elhajtott a vérbe!

Erre nem vagyok kíváncsi!

Jártam így vak emberrel is!

Erre sem vagyok kíváncsi!

Megtörtént az is, hogy egy hajléktalanra mentőt hívtam, mert a gyomrával volt szemmel láthatóan rosszul!

Ekkor a mentősök viselkedtek velem úgy, ami minden, csak nem emberséges, - lényegében a pokolba kívántak és azt mondogatták, hogy miért hívtam ki őket az illetőhöz!

Erre sem vagyok kíváncsi!

És végül: aki rosszul van, annak azért általában marad még annyi ereje, lélekjelenléte, hogy kérje azt a segítséget, amelyre szüksége van! Megfogadtam a fenti eseteket követően, hogy amíg nem hajlandó valaki kinyitni a száját annak érdekében, nem képes kérni azt a segítséget, amire szüksége van, addig nem avatkozom bele ezen túl semmibe, - nem fogok másuk felelőtlensége, emberi hülyesége, rosszindulata miatt pironkodni sem magamban, sem nyilvánosan!

Az, hogy ez az M4 vonalán eshetett meg, meg sem lep, - mert olyan részeit köti össze a fővárosnak, amelyek lakossága a kifejezetten közömbös gyökereket alkotja, - de maga a főváros többi részének lakossága sem különb, alapmentalitását tekintve.

2021. okt. 13. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
32%
A Colleateral című film végén mikor lelövik Tom Cruiset-t,nyugodtan ülnek az emberek mellette,senkit nem érdekel.Vagy valami ilyesmi volt.
2021. okt. 13. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
75%
Én simán el tudom képzelni. Nem részletezték hogy miben nyilvánult meg a rosszullét. Ha úgy nézett ki mintha aludna, akkor szerintem természetes hogy senki nem törődött vele, nyilván nem hívunk orvost mindenkire aki alszik a tömegközlekedésen..
2021. okt. 13. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
94%
Ezt a túlzott empátia elméletet én sem értem, már erről szóló könyvet is láttam a Libriben. Pedig szerintem pont az ellenkezője a gond, a közöny, kiégés, főleg itt Mo.-on... De ezen kívül benne lehet az is, hogy sokan nem tudják, mit kellene pontosan tenniük + járókelő hatás (mindenki azt hiszi, hogy valaki más már hívott segítséget) + bajba kerülés lehetősége (ahogy a 2. válaszoló írja).
2021. okt. 13. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
85%

Tényleg függ attól, hogy milyen a rosszullét, mennyire látható.

Amúgy ez egy gyakori jelenség (most nem jut az eszembe a neve). Minél több ember van jelen amikor valaki rosszul van annál kisebb az esélye annak, hogy segítséget kap. Mindenki úgy van vele, hogy majd a másik hív segítséget, vagy segít nekik. Ezzel szemben amikor egyedül, vagy kevés emberrel vagy ott előjön egy felelsségtudat, hogy nem várhatsz másokra, cselekedned kell.

Illetve az empátia sem terjed ki mindenkire. Ismerek olyat aki úgy gondolja, hogy a nyugdíj nem jár, minek fizessünk az idősnek, ha abból rendszeres jövedelem lehetne azoknak akik nem akarnak dolgozni, elvégre ők is megérdemlik az életet(ő maga dolgozó, tanult ember)

Szóval egy réteg felé empátiát érez, egy másik réteg további sorsa viszont nem érdekli.

2021. okt. 13. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 anonim ***** válasza:
100%

Ezt hívják úgy, hogy bystander effect. Mindenkinek nagy a pofája utólag meg mikor beszélni kell róla, de közbelépni senki sem mer teljesen természetes okokból: egyszerűen nem érzi úgy, hogy ez az ő dolga és fél, hogy esetleg félreérti a helyzetet és csak lejáratja magát vagy veszélybe kerül, ha közbeavatkozik. Esetleg nincs is meg a lélekjelenléte.


Voltam már úgy én is, hogy megbántam, amit csináltam. Szintén a metróra vártunk, totyogós kisgyerek mellettem ezerrel rontott neki a síneknek, én meg reflexből belemarkoltam a kapucnijába és visszarántottam, hogy ne essen be. Aztán még én voltam a köcsög, mert rángatom a gyereket idegenként, aki elkezdett bőgni. Természetesen aki látta az egészet, csak állt ott, mint egy fąsz és véletlenül sem magyarázta el anyukának, hogy mi van. Otthagytam őket a picsába azzal, hogy kérje ki a kamera felvételeit, mielőtt fenyegetőzik. Na, pontosan ettől tart a legtöbb járókelő.

2021. okt. 13. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
61%
tőlzott emátia? itt? inkább empátiahiny a jellemző, Kivéve ha kutya vagy
2021. okt. 13. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
73%

6-os


Szerintem ez a felelősségmegosztás elve.

Pont emiatt tanultam valahol, hogy ha bajban vagy, ne annyit ordíts, hogy segítség, segítsenek, hanem bökj rá valakire, hogy maga, ott, segítsen!


—---------------------



Ha összeesik, leesik a székről, aki rosszul van, akkor egyértelmű, hogy baja van és ilyenkor azért segítenek is!

Viszont mi van, ha úgy néz ki, mintha aludna? Mondjuk az üléssor végén a falnak támaszkodva.


Szóval az esetről szóló cikkek szimplán hangulatkeltésre jók.

2021. okt. 13. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:
84%

Hol találkoztok ti itt túlzott empátiával?!


Amugy a cikkben benne van, h nem mentő kell ilyenkor, eleg csak megnyombi a segélyhívót, intézkedett volba a BKK


[link]

2021. okt. 13. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!