Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Le lehet szokni a perfekcioniz...

Le lehet szokni a perfekcionizmusról?

Figyelt kérdés

Olyan problémám van, hogy akármibe kezdek bele - legyen az munka vagy hobbi -, szeretném tökéletesre csinálni. Viszont úgy érzem, hogy sokszor nincs meg a képességem ahhoz, hogy meg is csináljam tökéletesre, így pedig majdnem minden tevékenységem után negatív érzéseim vannak.

Tehát az a bajom, hogy perfekcionistának gondolom magam, de végül semmit nem tudok tökéletesre csinálni, ezért kevés dolgot fejezek be, vagy ha be is fejezem, akkor is csak a hiányzó részeket látom. Nem tudok elégedetten hátradőlni, hogy "Na, ez igen, ezt jól megcsináltam!".

Nem érzem jól már emiatt magam. Valaki volt hasonló helyzetben? Van erre valami praktika, hogy könnyebben elengedd a dolgokat?



2022. márc. 19. 11:28
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Persze, le lehet szokni róla. Hány évesen kérdezed?
2022. márc. 19. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
63%
Lehet, de nem érdemes.
2022. márc. 19. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
#1: 27 éves vagyok.
2022. márc. 19. 11:59
 4/8 A kérdező kommentje:
Még valamit hozzáfűznék, mert a kérdésből nem derül ki. Vannak olyan dolgok, amiket véghez tudok úgy vinni, ahogy szerettem volna. Tehát nem minden törekvésem végződik kudarccal, olyankor pedig nagyon jó érzés áraszt el, és azt érzem, hogy van értelme a tökéletességre törekedni. Ettől függetlenül egyre károsabbnak érzem magamra nézve ezt a tulajdonságot.
2022. márc. 19. 12:27
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Igen, káros is tud lenni, és ha már érzed is, akkor te is tudod, hogy túl sok belőle... Azt érdemes átgondolni, hogy mik azok a dolgok, amikben jó, ha maximalista vagy, meg mik azok, amikben lazábban kéne venned. Pl. a takarításban teljesen fölösleges (mert ha csak nagyjából csinálod meg, akkor sincs semmi, holnap is van egy nap, és a nagyjábóli takarítással is tisztább lesz körülötted a világ), de mondjuk tapétázáskor már érdemesebb a tökéletességre törekedni (hiszen azt éveken át fogod nézni). Ne akarj egyik napról a másikra teljesen megváltozni, de találj minden napra valamit, amin lazítasz, aztán kis lépésekben majd talán sikerül. (De ha nem sikerül minden nap találni valami ilyet, akkor se legyél kiakadva magadon: ne akard a lazítást is tökéletesen csinálni! :D)
2022. márc. 19. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
38%

Én egy kreatív szakmában dolgozom, ahol állandó dilemma a "fingreszelés". Mennyire legyen tökéletes a végeredmény? Sok esetben van az, hogy idő- és energiaráfordításban már nem éri meg tovább csiszolni valamit, de lelki okokból, szakmai hiúságból stb. csak megy bele a munka egy projektbe.


Sztem jó helyen motoszkálsz azzal, hogy ennek van némi köze az egoizmushoz, és lehet káros is a perfekcionizmus. Tudni kell észrevenni, amikor a projekt már "bőven elég jó", és nem kell mindig mindent eltolni a végtelenbe és tovább. Különösen a digitális térben folyó munkákon látom ezt, ahol nagyon nagy tér nyílik a végtelen "fingreszelésre", és a munka sosem készül el.

2022. márc. 23. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
43%
Remélem, utálom a perfekcionistákat. Nekik megy valami, azt rögtön elvárják a másiktól. Sőt, azt is elvárják a másiktól, ami még nekik sem megy. Nem más a perfekcionizmus, mint saját magad és mások kényszeres csesztetése.
2022. júl. 6. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
43%
Persze, hogy le lehet. Próbálkozzál kis lépésekben. Nekem sikerült fejlődnöm ebben.
2022. júl. 6. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!