Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szokott rángani a szemetek az...

Szokott rángani a szemetek az idegtől?

Figyelt kérdés

Mikor mondjuk nagyon dühösek, feszültek, stresszesek vagytok.

Ha igen, mi hozta elő belőletek legutóbb?


Ha kort, és nemet is írtok, azt megköszönöm 🙂



2022. ápr. 20. 00:16
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
15%
szedj magneziumot. Elmúlik
2022. ápr. 20. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
13%
Nekem csak úgy magától.
2022. ápr. 20. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
13%

Nekem gyerekkoromban ugralt eloszor. Nem voltam ideges. Megijesztett, de felnottek megmagyaraztak. Akkor pl egy tusszentestol is elojott egy-ket hetig.

Fel evszad alatt ideges is vagyok, van, hogy a hatamban, hasamban luktet pl, de mar nem figyelek ra oda, bar van eleg idegbajom azota.

Ha feszelyez masok miatt, tutira jobban rang, de ez nem tic, nyugi.

2022. máj. 1. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
0%
Én zsibbadok is hozzá hol itt, hol ott. Fáradtságtól. A gyerek 1.5 éves. Nem szeret aludni fél óránként sír este is. Talán elkezd aludni és helyreállok
2022. máj. 11. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
13%

Igen nekem pattog az ideg a szememben amikor stresszes vagyok, nagyon durván néz ki a tükörben.

17/L

De kb 14 éves koromban kezdődött.

2022. máj. 28. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
10%

Tikkelés


A TIC vagy tikk hirtelen fellépő, akaratlan, gyors és szabálytalan mozgás, izomrángás. A TIC hátterében lelki, szervi és neurológiai betegségek is állhatnak. A szem izomrángása – hétköznapi nevén a tikkelés egy gyakori jelenség, leggyakoribb kiváltó okai lehetnek a stressz, a szem megerőltetése vagy magnéziumhiány.


A tikkelés problémája az esetek többségében teljesen ártalmatlan, fájdalommal nem jár, azonban lehet zavaró és kellemetlen, hátterében állhat idegrendszeri betegség, szemfertőzés, ritka esetben agydaganat is.


A tikkelés nem azonos a kényszeres, rögeszmés cselekedetekkel. Több formában létezik:


A tikkelés és szemrángás kialakulásának okai


A tünetegyüttesért jelenleg elsősorban az agysejtek által termelt anyagok közötti egyensúly zavarát teszik felelőssé (neurotranszmitterek), különösen a dopamin (túlsúly) és a szerotonin (alulműködés) nevű agyi ingerületátvivő anyagok egyensúlyát.


A gyermekkorban kezdődő esetekben tisztázható leginkább a családi hajlam. A szemrángás 5-6 éves korban kezdődik és serdülőkorban tetőzik, felnőttkorra általában meggyógyul. Fiúk esetében gyakrabban jelentkezik. Megfigyelések szerint a feszültség fokozza a tikkelés valószínűségét, bizonyos stresszhelyzetek a gyermekek életében rövidebb időszakra kiválthatják a tikkelést.


Ilyenek például:


iskolakezdés

költözés

iskolaváltás

testvér születése

családi konfliktusok

haláleset


Milyen súlyos betegségekre utalhat a TIC?


Epilepszia – a szemrángás lehet epilepszia előjele is, főleg gyermekkorban.


Tourette- szindróma – idegrendszeri megbetegedés.


Agydaganat – ritkán, de állhat a szemrángás mögött.

A tic kezelése


A tünetek gyakran enyhék, észlelésekor érdemes minden nap legalább fél-egy órát szánni mozgásra, lazításra, ügyelni a megfelelő folyadék és magnézium bevitelre. Ha a tünetek e mellett sem csillapodnak, akkor mindenképpen javasolt szakorvost felkeresni. A tic súlyos problémát is előrevetíthet.


Az orvosok a tünetek súlyossága alapján döntenek a kezelés módjáról, melyek lehetnek:


magatartásterápia

koncentrációs tréning

lazító technikák

gyógyszeres terápia – ritka, mert az esetek többségében csak enyhíti a tüneteket, de azokat nem szünteti meg


Szakember segíthet eldönteni, hogy milyen pszichés faktor játszik szerepet a tünetek kialakulásában, ezért az okok kezelése is egyénre szabott kell, hogy legyen.

2022. máj. 29. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
10%

A tikkelés nem azonos a kényszeres, rögeszmés cselekedetekkel. Több formában létezik:

Egyszeri motoros TIC


pislogás, szemrángás, hunyorgás, arcrángások hirtelen jelentkező akaratlan mozgások, melyek leggyakrabban a szemet, száj körüli izmokat, ritkábban a nyakat, vállat és kar izmait érinti

Egyszerű vokális TIC


torokköszörülés, apró köhécselés, orrszívogatás, sziszegés, pisszegés

Komplex vokális TIC


beszédtémához nem tartozó mondatok ismételgetése, hallott szavak ismételgetése, illetlen szavak hajtogatása ok nélkül

2022. máj. 29. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
13%
54 éves férfiként belőlem a nagy fokú fáradtság tudja ezt kihozni.
2022. júl. 4. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 gagexbabexx ***** válasza:
13%
Régebben párszor volt ez velem a fáradtságtól.
2022. júl. 16. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
86%
Soha nem volt ilyen.
2022. júl. 17. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!