Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mitől van, hogy valaki azt...

Mitől van, hogy valaki azt hiszi, mindenhez ért?

Figyelt kérdés

Van egy idősebb (50 éves) férfi ismerősöm, aki alapvetően értelmes, sokszor ad hasznos tanácsot.

Viszont sokszor nehezen tudok mit kezdeni azzal, hogy mindent "megszakért", és sosem mondja azt, hogy nem ért az adott témához.


A macskatartástól kezdve (sosem volt macskája) a táplálkozásig (eléggé túlsúlyos) dőlnek belőle a tanácsok, sokszor jól hangzó, de életszerűtlen dolgokat mond.

Amikor még nem tudtam felsőfokon angolul, azt mondta, hogy menjek Angliába, mert csak ott lehet megtanulni, de van, hogy az informatikus testvéremet akarja kjavítani, miközben alig ért jobban hozzá, mint az átlagember.

Fura, mert szinte mindent élettapasztalatból próbálna megoldani, de a témakörben hiányozna a tárgyi tudása. Úgyis mondhatnám, hogy sok dologhoz elég jól ért, de mélyebb tudása semmilyen témában sincs, mégis leszólja pl. az egyik rokonomat, aki szenvedett az utolsó matek vizsgájával egyetemen.



2022. júl. 12. 19:05
 1/9 anonim ***** válasza:
94%
Az ilyen emberek alá lovat adnak azzal, hogy adott esetben nem szembesítik a hiányosságaival (mert attól tartanak, hogy megsértik).
2022. júl. 12. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Ezek ilyenek, mindent tudók, tapasztaltak, ezért Istennek érzik magukat.
2022. júl. 12. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Dunning-Kruger hatás. Minél jobban megismersz valamit, annál inkább rájössz, hogy mennyi mindent nem tudsz. Aki nem megy rajta végig legalább egy témában, annak minden téren indokolatlanul nagy lesz az önbizalma. A magyar lakosság nagyobb részére igaz.
2022. júl. 12. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
52%
Szerintem az állandó tudálékoság, az önbizalomhiány, kisebbrendűségi érzés kompenzálása miatt van. Úgy érzi, hogy folyamatosan bizonyítani kell neki, ezért minden alkalmat megragad, mégha fogalma sincs a témáról akkor is.
2022. júl. 13. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
butta
2022. júl. 14. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
0%

Ha csak olyan témákban szólalnának meg az emberek, amelyeknek szakértőik, akkor mindenki csendben lenne az élete nagy részében.

Nem kritizálhatnád az elfogyasztott étel ízét, mert nem vagy ételkóstoló, nem mondhatnál véleményt egy pólóról, mert nem vagy divattervező sem, ahogy a filmekhez sem értesz. Ugyan így nem beszélhetnél alap történelmi dolgokról, ha nem vagy történész és nem beszélhetnél matematikai érdekességekről, ha nem vagy matematikus.


Szerencsére nem kell szakértőnek lenni ahhoz, hogy hiteles forrásból szerzett információt tudj közölni a másikkal, esetleg véleményt tudj arról mondani.


Egyébként van, hogy egy szakértő nem mond valamit megfelelően és ezt egy olyan ember észreveszi, aki kevésbé szakértője a témának. Egy egyetemi tanár is simán mondhat rosszul valamit, egy végzett informatikus is.

Utóbbi még inkább, mert őneki nincs meg egy beszélgetésnél a fejében egy előadásmenet és minden szavára sem figyelhet, főleg, ha kicsit csapongóan beszél az adott témáról. Ezt egy kevésbé hozzáértő észreveheti. Ebben semmi sincs, ez teljesen normális.


Egyébként engem ez a téma azért érint érzékenyen, mert én is sok mindenről szoktam beszélni és csak remélem, hogy nem gondolja senki, hogy szakértőnek hiszem magam. Nem tehetem oda minden mondatom elé, hogy "Nem vagyok szakértője a témának, de..." vagy "Személyes véleményem szerint ..." vagy "Javíts ki, ha tévedek, én úgy tudom ..."


Bár igaz, hogy van aki olyan stílusban adja elő a véleményét, ismereteit, ami visszataszító. Gondolom itt inkább erről van szó.

2022. júl. 15. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Lehet megfelelési kényszer is,úgy érzi mindenhez kell értenie,különben butának tartják
2022. okt. 13. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Nem román az illető?
2022. okt. 14. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Valószínűleg komplexusos, és így akar bizonyítani. Biztos vagyok benne, hogy az ismerősöd - mint az ilyen wannabe szakértők általában - a gyakorlatban semmiben nem emelkedik ki, nem sportos, nincs igazán jó munkája etc.


Na, az ilyen frusztrált magyar átlagemberek gyakran játsszák a mindenhez értő szakértőt.

A másik, amit észrevettem, hogy sok magyar burokban él, és azt hiszi, h mert facebook-munkatársak-ivócimborák között okosnak számít, ezért simán lenyom nyelveket beszélő értelmes embereket is.

jan. 31. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!