Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Melyik szóbeli, kiejtésbeli...

Melyik szóbeli, kiejtésbeli hibát tartod a legidegesítőbbnek a magyar nyelvhasználatban?

Figyelt kérdés

Én attól mászok falra, ha valaki így beszél:

"nálla", "tőlle", "mi bajja".


2022. aug. 31. 11:47
1 2 3 4
 31/39 anonim ***** válasza:
100%

#30

Nem, ez már tényleg nagyon régi. 15-20 évvel ezelőtt az akkor ~60 éves tanáraimtól is hallottam már ezt a szót. Szerintem a nagyszüleim is használták anno.

2022. szept. 1. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/39 anonim ***** válasza:
100%
31: heves megyei vagyok, nálunk a mindennapok része ez a szó.
2022. szept. 1. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/39 anonim ***** válasza:
23%

Bocs, nem olvastam vissza.... A "be-" igekötő indokolatlan használata nem zavar senkit?


bealszik, bevállal, stb. stb.

2022. szept. 1. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/39 anonim ***** válasza:
100%
És még egy kérdés: a fizet igére a füzet alakú használat az szintén tájszólás??? Pl. kifüzette a számlát.
2022. szept. 1. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/39 anonim ***** válasza:
100%

#33

Lehet, hogy van olyan eset, amikor indokolatlan a használata, de szerintem a példáid nem jók. A bevállal nem egyezik meg azzal, hogy vállal vagy elvállal, szerintem kicsit mást fejez ki, mint ahogy a bealszik is. Bealudni lehet egy filmen, hirtelen, gyorsan, olyan helyen, ahol éppen nem kéne, aludni vagy elaludni pedig este az ágyban :) Szerintem ezek a "be-" igekötők sokszor jól ki tudják fejezni az adott dolgot, nélkülük kicsit más a jelentése a szavaknak. De mondom, biztos van olyan szó is, ami elé felesleges tenni, mert nem jelent kicsit se mást tőle a szó.

2022. szept. 1. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/39 anonim ***** válasza:
80%

- "az miatt", "az mellett"... mondjuk ez inkább nyelvhasználat, de leginkább szóban hallom

- megyek Görögbe / Olaszba (dettó, mint az előző)

- "a autó", "a egér" - amikor valaki nem használja

- "az orrodat is tisztítsa" jellegű igehaszálat

- "megyek a boltban", "szobába vagyok"

- eszek, lakok stb

- röneszansz, párfüm stb. kiejtések

- katólikus, pósta, szallag, szöllő, barrikád kiejtések (ez lehet, hogy inkább tájnyelv, de attól még idegesít)

2022. szept. 1. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/39 anonim ***** válasza:
100%
A “Németbe(n) lakom”, “Olaszba megyek” engem is nagyon tud zavarni.
2022. szept. 1. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/39 anonim ***** válasza:
100%
Most a rezsiemelkedés kapcsán rengetegszer lehetett olvasni de hallani is, hogy a havi diktálás helyett inkább álljatok át "általányra", vagy ami még jobb, "álltalányra". (Átalány helyett.) "Általánydíjat fizetek, álltalánydíjas a számlám."
2022. szept. 1. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/39 anonim ***** válasza:
100%
35: nem akartam azt sugallni, hogy súlyosan fülsértő, de én egy előző generáció vagyok, és nekem nagyon feltűnt, hogy egy ideje szinte minden igéhez társítják ezt az igekötőt.
2022. szept. 1. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!