Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Le lehet még manapság nyűgözni...

Le lehet még manapság nyűgözni valamivel egy fiatalt?

Figyelt kérdés

Én, mint 90-es "gyerek", le lehetett nyűgözni még sok mindennel. Egy új telefonnal, egy új laptoppal, egy nyaralással, egy darab csokival... Nem tudom, a mai generáció, akik szinte mindent megkapnak még azelőtt, hogy egyáltalán ráébredjenek a saját öntudatukra, ergo, nincs is első emlékük arról, mikor fogtak telefont a kezükbe mert már a babakocsiba is azt nyomkodják (tisztelet a kivételnek), ezt az új generációt, akiknek az agya folyamatos a legmagasabb hatású impulzusokat kapja, így az viszont (meglátásom szerint) elinflálódik bennük ez a sok hatás. Egy időn túl már nem lesz neurológiai hatása semminek, és ez elfásuláshoz vezet. Másrészről, szerintem a mai gyerekek, tinédzserek, vagy fiatal felnőttek egyszerűen nem szenvednek eleget. Oké, ez rögtön egy ellenszenves boomer kijelentés, de engem konkrétan még vertek és terrorizáltak a tanárok, nekem még gimnazistaként is minden egyes nap 40 percem elment amiatt, hogy szénnel kellett befűtenem otthon a kazánt, különben nem volt meleg. Nagy munkanélküliség volt, úgyhogy a főnökök mindig kényelmes pozícióba voltak abból a szempontból, hogy simán megalázhatták az alkalmazottaikat, mert ha valaki felmondott vagy kirúgtak, jött helyére bőven utánpótlás. Ma szinte már a munkavállaló fenyegetheti a munkáltatót, hogy felmond, mert munkaerőhiány van. Sok ilyen dolgot sorolhatnék még, talán az egyetlen negatívuma a jelen kornak a 30 évvel ezelőttihez képest nehézség terén, hogy most jövőképe nem nagyon van a fiataloknak, mert egy hanyatló világba születtek bele. Persze, már a 90-es években is hanyatló világba voltunk, de ott még valahogy el lehetett adni, hogy fejlődünk, és valamilyen szinten tényleg fejlődtünk is, de ez a fejlődés most megrekedni látszik. Azt veszem észre, hogy az emberek 80-90%-a egyszerűen már nem akar semmibe sok munkát beleölni. Csak úgy ímmel-ámmal dolgoznak akár a kőművesek, akár a szerelők, akár a takarítók, vagy bárki. Lehet, hogy ez régen is így volt, vagy hogy mindez emberfüggő, de szerintem mondjuk egy 1920 környékén élt kőműves, bányász, vagy gyári munkás összehasonlíthatatlanul többet dolgozott, és hatékonyabban, mint egy mostani dolgozó. Ez például már az épületek minőségén is látszik. Egy 100 éve épült budapesti társasház sokkal jobban meg van építve, mint egy most felhúzott, és sokkal tovább fent is fognak maradni a régi épületek, hiába öregebbek jóval. 500 év múlva a 19. századi, vagy az előtti budapesti épületek még jó eséllyel állni fognak, mialatt a panelházak, vagy az újépítésű társasházak már rég a varjak emlékeit is nélkülözni fogják. De mindezzel csak azt akartam mondani, hogy a régi emberek sokkal többet szenvedtek valószínűleg, mint a maiak, de pont emiatt tudták az életet mégis jobban élvezni, legalábbis, azokat a pillanatokat, amik örömet okoztak nekik, sokkal jobban át tudták élni. Egy nyaralás maga volt az öröm, ahol minden gőzt kiengedhettek. Manapság egy kényelmes munkahelyű fiatalnak maga a munkaidő is nyaralás kis túlzással. Nem tudják, milyen lemenni egy szénbányába, és 12 óra kőkemény csíletologatás, meg csákányozás után, a 60 C°-os bányából, szénfeketére koszolódva előcsoszogni, mint egy élőhalott, már ha egyáltalán túlélték a napot, és nem omlott rájuk a bánya. Én sem tudom elképzelni, ez milyen lehetett, de gondolom nem túl könnyű. De ha a nehézségek adnak mércét annak, milyenek az emelkedett pillanatok, akkor mi azt sem tudhatjuk, milyen jó lehetett ilyen munkanap után hazaérni a kényelmes otthonba (mert a bányászokat azért megbecsülték régen, jól is kerestek, és sok különleges juttatásban is részesültek, például kaptak olcsó nyaralókat, szenet, tiszteletet.)

Bocsi, kicsit hosszú lett...



2022. nov. 13. 17:30
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Heló. Én egy 20 éves srác vagyok és megértem amit mondasz. Az, hogy valaki értékeli a dolgokat, szerintem részben a szülők hibája is, mert mindent megadnak nekik, és minden olyan mintha alap lenne. Személy szerint én nem tartom magam ilyennek, nagyon hálás vagyok a szüleimnek, bármit is adnak, részben azért is van mert nem voltam úgy elkényeztetve mint a tesóm. A másik meg, hogy a mai világban már szinte minden kéznél van pl.: Nem kell információt kikeresni szakkönyvekből vagy valamilyen könyvből, csak be írod Google-n, és kiadja. A másik az, hogy szerintem az én korosztályomnál most nagy a dilemma, hogy megfelelő szakot válasszon meg minden, tudom, hogy ez most nem érthető, de mindjárt kifejtem. Az is a nagy gond, hogy 13-14 éves fejjel kell eldönteni, hogy mit fogsz életet végéig csinálni,

vagy mások mondják meg, hogy mi legyél. Azok akik olyan szakmát választottak ami akár a kényszer hozta vagy egyszerűen más, mert volt olyan lányismerősöm aki mást csinált volna, de inkább azon a szakon maradt befejezni az iskolát. Azok akik ilyen szakmát végeznek szerintem nem törekszenek arra, hogy valamit le tegyenek az asztalra, hanem, hogy minél előbb vége legyen a munkaidőnek. Nem sokat tudok a bányász műszakról, bár apám bányász volt, el tudom képzelni még így is, hogy nehéz volt, de igazából mindenki abból válogat ami van. Nyilván aki egyetemet végzett, meg eleve jó szakembernek ígérkezik annak jobban megnyílnak a lehetőségek. Apámnak bár a szülői nyomás volt az inkább, hogy ne menjen tanárnak mert az akart lenn. A korombeliek többsége annyira nem veszi komolyan az életet, mint a régebbi korosztály, szóval szerintem ezért is van abba valami, hogy sok hiányszakma van, mert sok nem tanul tovább hanem valami gyárban van vagy tengődik az életben, mert abban a hittben van, hogy a család eltartja meg ott vannak a haverok majd ők kisegítik. Sokat hallom, hogy "ez a generáció mennyire rossz, meg a mi generációnk mennyire jobb volt", de szerintem minden generáció így van az utána következővel, lehetséges, hogy én is ilyen leszek, nem tudom.


Ennyit tudtam így mondani, bocsánat ha valami olyat írtam ami hülyeség, csak saját meglátás.

2022. nov. 13. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Előző vagyok


Bocsánat csak elírtam azt, hogy " Az, hogy valaki értékeli a dolgokat, szerintem részben a szülők hibája is", azt akartam írni, hogy valaki nem értékeli a dolgokat.

2022. nov. 13. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Köszi, örülök a meglátásaidnak!
2022. nov. 13. 17:59
 4/11 anonim ***** válasza:
Igazából így interneten keresztül nem tudom mennyire illik tegeződni, mármint olyannal aki idősebb nálam szóval bocsánat ha megsértettem ezzel/megsértettelek.
2022. nov. 13. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Senior Séf ***** válasza:
96%
1-es jól beszél. Ezt mi basztuk el, az idősebb generáció, amikor erőn felül is mindent megadtunk a gyerekeinknek, mondván, hogy nekik ne legyen olyan szar gyerekkoruk, mint nekünk volt. Közben meg a mi gyerekkorunk sokkal jobb volt, mint a gyerekeinké. Az ember boldogsága a fejlődésben, az előrelépésben keresendő. Mi, boomerek kia5zottul tudtunk örülni, amikor nem kivágott orrú dorkóban kellett megjelennünk tesin, hanem volt rendes tornacipőnk. Nekünk az is hatalmas fejlődés volt Az én gyerekeim annak idején a szekrény aljában heverő 3 pár megunt Adidastól hova a ménkűbe fejlődött volna?
2022. nov. 13. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Hát igen, én sem hibáztatnék senkit a fiatal generáció tagjai közül, sőt, én kicsit még sajnálom is őket, hiába könnyebb sokkal az életük, és hiába van sokkal több mindenük, pont emiatt nem tanulták meg mindezt értékelni (tisztelet a kivételnek, és ezek szerint az 1-es válaszolónak is).


Az átlagos alfa generációs gyerek, vagy fiatal sosem fogja megtudni, milyen megörökölni a szomszéd fiú ruháit, amit ráadásul menőnek tartottál, mert tisztelted a szomszéd fiút. Nem fogják érezni, mekkora öröm kapni a szülőktől nagy-nagy ritkán két ceruzaelemet, amivel korlátozott ideig megint lehet majd játszani a kvarc tetrissel. Nem fogják érezni, milyen ráébredni a számítógépre, milyen végigjárni a grafika fejlődését. Milyen a gagyi VHS magnó után egy HD TV, vagy milyen a 720p után a 4k, milyen egy szakadt 1.000 forintos zsebrádió ócska fülhallgatója után kapni egy mp3 lejátszót, stúdióminőséghez közeli fülessel. Ezek mind hidegrázós kis lépcsők voltak a felnövésünkben, de lehetne még sorolni ezer ilyet. Ők milyen fejlődést látnak? Iphone 11 után egy 13-as? Abból észrevesznek egyáltalán bármit is? Ott van mindenük, de faarcal, érzelemmentesen konstatálják ezeket. Nem az ő hibájuk, ilyen világba születtek bele. Azért remélem, élvezik ők is valamilyen szinten ezt az egészet.

2022. nov. 13. 19:47
 7/11 anonim ***** válasza:
53%
Szerintem ez abszolút nevelés kérdése. Én is modern gyerek vagyok, mindent megkaptam, amit kértem, de nálam pont úgy alakult, hogy a pénzzel nem megvehető dolgokban kezdtem látni a boldogságom. Mikor sikerült összehozni egy nyaralást úgy, ahogy terveztük, mikor mindenki ott volt a szülinapomon, mikor sikerült megcsinálnom valamit azokkal az eszközökkel, amiket akár ajándékba kaptam... Lehet, hogy mikor megkapom, úgy viselkedek, mint akinek ez teljesen természetes, de miközben összeállnak a dolgok, akkor örülök csak neki igazán. Szerintem inkább csak máshogy örülünk. Legalábbis egy részünk. A többiekkel nem tudom, mi van.
2022. nov. 13. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Nekem van egy elméletem, miszerint a nélkülözés, a szenvedés tölti gamer kifejezéssel élve a "manáját" a boldogságnak. Ha fullon van a "mana", akkor a boldogság skillt bármire elsütheted. Egy darab csokira is akár. Vagy egy tóban történő csobbanást is megélhetsz extázisként. Viszont, ha nem szenvedtél eleget, akkor nincs manád, teljesen mindegy, mit kapsz, akár egy új kocsit, nem fogod úgy átélni, mint ahogy azt maximálisan lehetne. Az igazi boldogság, mikor a testedben fel-alá futkos a hideg, a hátadba végigvág, libabőrös leszel, adott esetben még a könnyeid is folyni kezdenek, én olyan erőt érzel magadban, mintha örökéletű lennél. Na, ez az a bűvös transz szerű öröm, amit a saját korosztályomban, gyerekkoromban sok mindenkitől láttam, mikor valaki győzött valamiben, vagy ajándékot kapott. Ma már kikopni látszik mindez.
2022. nov. 13. 20:59
 9/11 anonim ***** válasza:

Bőven nem olyan pocsék a "mai fiatalság", mint amekkora sipákolás megy miatta. A szakmám nem covidbiztos, úgyhogy két éven át egy gyorsétteremben dolgoztam, ahol az étteremvezető és az egyik takarító kivételével mindenki fiatalabb volt nálam.

A maradék, 16-22 éves állomány teljes pánikban volt. Nem a covid-tól féltek, hanem egyszerűen kirántották a lábuk alól a talajt. Minden, amit megszoktak és biztosnak hittek az addigi életükben, az egy pillanat alatt vált semmivé, 1-2 napjuk volt albérletet keresni, miután kitették őket a koliból, egy csomóan hazaköltözött egyetemi szaktárs helyére költöztek be, vagy egymáshoz költöztek át, hogy ne legyenek hajléktalanok, vagy ne kelljen munkát feladva visszaköltözni az ország másik végén élő szülőkhöz. Mindeközben folyamatos félelemben éltek, hogy mikor fognak még szigorúbb lezárásokat hozni, mikor záratják be a munkahelyüket, vagy küldik el őket, küszködtek az online oktatással, és a mentális egészségük is megsínylette az egészet, a barátaikkal, párjukkal, akikkel korábban minden nap találkoztak, ha más nem, a suliban, interneten tartották a kapcsolatot, ami nem ugyanaz. Én is úgy nőttem fel, mint te, rühelltem a hideg házba hazaérni és fát hasogatni a sötét udvaron suli után, de bármikor inkább az, mint még egy karantén. Szóval részemről ennyit arról, hogy "ezek a srácok nem szenvedtek eleget". De. Rengeteget szenvedtek, és ráadásul ők teljesen másképp élték meg ezt az egészet, a létbizonytalanságot, a tervezhető jövőbe vetett hit elvesztését, azt, hogy az életük egyik napról a másikra 180 fokot fordult, és nincs kontrolljuk a dolgok felett, mint az idősebb generációk. A 30+-os, introvertált lakótársam pl. szétadta, hogy otthonról dolgozhat, több ideje lett, elkezdett magára főzni és futni, ledobott 15 kilót, és élete legboldogabb időszakaként jellemezte a lezárásokat.

A fiatalok, akiket én ismerek, bárminek tudtak örülni. Igen, anyagilag viszonylagos jólétben éltek/élnek, mindenkinek jó minőségű ruhái vannak, van okostelefonjuk, okosórájuk, laptopjuk, PS-ük, automata mosógépük, meg komfortos fűtésük (bááár ez a jelenlegi helyzetben kérdéses), viszont attól még ugyanúgy rá tudnak csodálkozni egy új filmre, vagy új játékra, szóval a technikai fejlődésre ugyanúgy reagáltak, mint én anno az érintőképernyős mobilra, vagy mint nagymamám arra, hogy fel tudjuk hívni facetime-on a Németországban élő unokáját, és élőben tudunk beszélni voltaképp ingyen.

Az emberi gesztusokra talán a felfokozott helyzet miatt, vagy azért, mert nincs benne annyiszor részük, eszméletlen édesen tudnak reagálni. Láttam 17 éves nagyfiút elérzékenyülni, csak azért, mert beszélt nekünk arról, hogy a pizza volt a kedvenc kajája, de amióta kiderült a gluténérzékenysége, nem ehetei, mi meg kerestünk neki gluténmentes receptet, elkészítettük és megleptük vele. Az egyik leányzó - aki amúgy sikeres sportoló, versenyeket nyert - megkapta az Év Dolgozója címet, kapott egy ilyen nyomi kis laminált oklevelet, meg egy üveg bort, meg valami nevetséges összegű bónuszt, szóval anyagilag nem érte meg a dolog, "csak" elismerték a munkáját, és annyira örült neki, hogy később azt mondta, hogy azt tartja a legnagyobb sikerének. Külföldi egyetemre jelentkezett, és beleírta jelentkezéskor a cover letter-be :D Olyan is volt, akiről tudtuk, hogy szeret kreatívkodni, a születésnapjára összedobtunk neki egy üvegfesték-készletre, imádtam azt az őszinte mosolyt, hogy mennyire örült egy olyan dolognak, amit amúgy megvehetett volna magának, de sajnálta azt a pénzt a saját boldogságára költeni. Illetve, mikor visszanyitották a határt, és lehetett menni teszttel, az egyik srác életében először utazott külföldre a családjával. Napi ötször rakott ki fotót az instasztorijába, és azzal jött vissza, hogy tudja, hogy idegesítő, de hadd mutogasson fotókat és hadd meséljen, mert akkora élmény volt számára.

Szóval én bírom ezt a generációt. Nem jobbak, vagy rosszabbak mint mi, csak kicsit mások, kicsit olyan velük interakcióba lépni, mint mikor elutazol egy másik országba, és kultúrsokkot kapsz, először ledöbbensz, mennyire máshogy viselkednek, aztán elbeszélgetve velük rájössz, hogy a legfontosabb értékekben egyetértünk, és nem is annyira más a kultúránk.

2022. nov. 14. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
9-es, na, nagyon örülök neki, hogy ilyen tapasztalataid vannak a fiatalokról. Itt is biztos az az aranyszabály, hogy "embere válogatja", ki hogy reagál dolgokra, korosztálytól és generációtól függetlenül. Nekem amúgy nincs gyerekem, én csak a munkatáraim gyerekeiből tudok kiindulni, vagy azokból, akiket a környezetemben látok (közintézményben dolgozok), úgyhogy én abból indultam ki. Nekem sincs baj velük, bár néha szanaszét szemetelik a teret, pedig vannak kirakva kukák, de az én generációm is szemetelt annó. Nem mindenki, például én soha, de nagyon sokan igen. De tény ami tény, nincs az a fajta szigor ma, mint régen. Cserébe (szerintem) a mostani fiatalok sem olyan csirkefogók, mint mi voltunk. Ritka az olyan eset, hogy csoportos verekedések lennének a környéken fiatalok körében, régebben ez azért elég rendszeres volt. Viszont, sok esetben a depressziót pont a szenvedés hiánya hozza létre. Például, valaki hazamegy az iskolából, halálra unja magát, ezért depressziós lesz. Én, mikor hazamentem az iskolából, mehettem befűteni a kazánba, aztán salakot lapátolni át a telkünkre apámmal, amiért cserébe aznapra az volt a jutalmam, hogy bekapcsolhattam 1 órára a számítógépet, és játszhattam. Az az 1 óra viszont maga volt az eufória, a transz, az extázis. De csak azért, mert tiltott gyümölcs volt alapjáraton, meg azért is, mert megdolgoztam érte. Depresszió, és unalom? Eszembe nem jutott, ez volt a természetes. Meg kellett dolgozni a jó dolgokért. Ha az ember nem dolgozik meg a jó dolgokért, természetesen elmarad a jutalom is, maga az élmény.
2022. nov. 14. 18:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!