Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mi a véleményed az alábbi...

Mi a véleményed az alábbi helyzetről? Pofátlan kettős mérce esete.

Figyelt kérdés

Képzeljétek el a kövi szitut, kitalált nevekkel. Tegyük fel, hogy neked van valami pozitív és sajátságos képességed, amit a társaságban, ahova jártál, Laci lenéz, fitymál, habár nem hangzatosan, csak épp csóválja a fejét, hogy neked "miféle hóbortjaid vannak, ugyan már..."- ez a véleménye a képességedről. Nevezzük a képességedet XY-nak, amit te rendszeresen alkalmazol és gyakorolsz. Van egy Kati nevezetű nő is a haveri társaságodban, aki Lacihoz hasonlóan szokványos képességű ember, és Kati kissé fitymálja képességedet, meg csodabogárnak tart téged emiatt, ami miatt nem tud veled mit kezdeni, közönyös veled és kissé fitymáló. Lacinak és Katinak semmi köze eyg máshoz, minden jel szerint. Ez a kiinduló állapot.


Laci rendszeresen félvállról kezel téged, a képeséged miatt, mert Katihoz hasonlóan csodabogárnak tart emiatt téged, így nem tud mit kezdeni veled, pedig te nyitott vagy rá. Majd a társaság, egy év után szétszéled. Hosszú évek telnek el, majd véletlen az utcán összefutsz Lacival, udvariasan köszönsz neki, de Laci épp csak szóba áll veled, hogy közöljön veled valamit: "emlékszel, anno a társaságban volt egy Kati nevű lány, aki teljesen átlagos volt; tudsz róla, hogy azóta neki XY képessége lett és rendszeresen gyakorolja, alkalmazza is?"- így Laci. Erre bólintasz, hogy hallottad azóta Katiról. Folytatja Laci: "hát... fejet hajtok Kati előtt... bámulatos, mire képes, elképesztő ez a nő... Hogy ekkora áldozatot hoz, és ilyen kiváló képességei lettek..." - mondja őszintén csillogó szemekkel Laci, akinek továbbra sincs semmi köze Katihoz, elmondása szerint csak hallotta róla, de nem találkozik vele. "Na, szevasz, mennem kell"- mondja ásítva Laci, és ugyanolyan lekezelő veled, mint annak idején.


Ergo, ha neked van valami sajátos képességed, amit jól alkalmazol is általánosságban, az ásítani való fárasztó "hóbort" Laci szemében és Kati szemében. De ha évekkel később Kati képességévé és szokásává válik, máris előlép a kettős mérce: Kati bámulatos, míg te továbbra is unalmas vagy UGYANAZON képességed és alkalmazásaid miatt.


És Laci nemhogy nem kér bocsánatot, hogy "bocsi, anno tévedtem, most már elámulok azon, ha valaki képes ilyesmire és alkalmazza is, ahogy látod, Kati is már képes arra, mint te már sokkal régebb őta, tehát csodálom Katit potn emiatt, ami miatt téged lenéztelek, csak hát, bocsi, de akkoriban még sajnos nem nyílt ki erre a szemem"- vagy valami hasonló.


De Laci nemhogy nem kér bocsánatot a KETTŐS MÉRCÉÉRT (mert itt ez a bökkenő, és nem a dícséret) , hanem továbbra is közönyösen lenéző irántad.


A meglátásom: ha például, továbbra is fárasztónak tartaná Laci az XY képességet, én megértenéám őt. De hogy a te arcodba tolja évekkel később, hogy "te, öregem, MÁSVALAKI ilyen képességre tett szert, de csodálatos az a személy!!", pont a te szemedbe tolja, akit mg most is lenéz, a te szemedbe, aki márakkoriban is rendelkeztél ezen képességgel, nos, azt én pofátlan kettős mércézésnek tartom.



HÁROM kérdésem van:

-------------


- Mi a meglátásotok a Laci hozzáállásáról?


- Hogyan éreznél e helyzetben?


- Mit teennél ilyen helyzetben évekkel ezelőtt, továbbá az aktuális helyzetben, amikor LAcival véletlen összefutsz?



2023. ápr. 14. 18:27
1 2 3 4
 11/39 anonim ***** válasza:
100%
A "mindenki utál veled dolgozni" egy példa volt. Arra akartam kilyukadni, hogy egy tulajdonságot árnyal a többi.
2023. ápr. 14. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/39 anonim ***** válasza:
23%

Elöször is mi az, hogy XY képesség, ilyesmit egy betüvel szokás max. jelölni.

Másrészt így semmi értelme az egész zagyvaságnak, mert éppen a lényeg maradt ki, mi az a csodálatos képesség, föleg, hogy a továbbiakból kiderül, hogy meg is lehet tanulni.

Harmadszor, ha valami szokatlan dolog, a legtöbb ember furcsának találja, emiatt nem fog csodálni, föleg, ha még igen fiatalok vagytok.

Negyedszer, ha Kati idöközben munkát, energiát és idöt fektetett ennek elsajátításába, azért elismerést érdemel, ha neked ez képesség (ami adott, nem kell külön tanulni), az van, ezért nem jár plusz, ahogy a szemszinedért sem.

Ötödször az végképp nem érthetö, miért kellene bárkinek is elnézést kérnie azért mert változott a véleménye valamivel kapcsolatban, bocsánatot kérni meg igencsak túlzás lenne.


Szerintem NEKED igen komoly önértékelési gondjaid vannak a kérdésed alapján, veled van gond, nem a másikakkal.


A három kérdésre:

Laci megváltoztatta a véleményét valami okból (érettem, idösebb, tájékozittabb lett), erre minden joga megvan, ez a természetes fejlödés része.

Sok mindent nem éreznék, legfeljebb örülnék, hogy Laci még emlékszik rám egyáltalán.

Évekkel ezelött nem foglalkoztam volna egy félig közömbös személy véleményével, erre ugyanis joga van, ha most véletlen összefutottam volna vele, akkor köszönünk, ha megemlíti Katit, akkor megköszönöm az infót és részemröl lezárva a téma.


A válaszok lényege: semmiképpen nem foglalkoznél évek múltán ilye aprósággal, de föleg nem csinálnék belöle ekkora esetet.

2023. ápr. 14. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/39 A kérdező kommentje:

További kérdés:


Laci személyiségéről kinek mi a meglátása? Számomra például érthetetlenül torz, mintha valami zombi volna.

2023. ápr. 14. 19:02
 14/39 anonim ***** válasza:
0%
*Jó,amúgy lehet, hogy rávilágitanék neki egyszer (de ezt még ott lett volna legjobb, akkor, a helyszínen) ,de utána lexarnám.
2023. ápr. 14. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/39 A kérdező kommentje:

"A Laci lelki torzulása nem világos. A tiéd nagyon is."


Tudsz érvelni a meglátásod mellett? Ugyanis engem érdekelne. :)

Ha nem tudsz érvelni, akkor alaptalan, amit idehánytál.

2023. ápr. 14. 19:03
 16/39 A kérdező kommentje:

"Utóbbi példád esetén egyértelműen kritikát kell kérned. Hogy neked miben kell fejlődnöd."


A helyzetben lényeges pont, hogy Laci elmondja évekkel később, mennyire csodálja őt, majd faképnél hagy téged, válaszra se méltatva téged.

2023. ápr. 14. 19:06
 17/39 anonim ***** válasza:
37%
Igen, csak nem tart ott a személyiséged, hogy megértsd. A frusztrációt nem tudnád kezelni magadban, ami keletkezne. Nincs elég érzelmi tartalékod hozzá, én lennék az agresszor. Van, aki nem lehet érvelni, mert nem megy még be. Feleslegesen meg már nem beszélek. Ingyen meg pláne.
2023. ápr. 14. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/39 A kérdező kommentje:

19:01 írta:

"Arra akartam kilyukadni, hogy egy tulajdonságot árnyal a többi."


Kifejted? :) Érdekelnek a részletek a meglátásaidban. Ha lehet, érveléseiddel. Hátha van benne valami, amit írsz.

2023. ápr. 14. 19:08
 19/39 anonim ***** válasza:
64%

Áruld már el légy szíves, mi az a csodálatos képesség, amiröl szó van?


Mellesleg a második példatörténet még csak kicsit sem hasonlít az elsö helyzetre, ott két ember EGYSZERRE csinálja UGYANAZT, másrészt egy teljesen laikus valaki (zsonglör és egy könyvelö teljesen más terület) nem tudja megítélni, ki milyen szinten van.

A te esetedben a két "képességhasználó" idöben nagyon eltér, ezért a teljesítmény nem összehasonlítható, mert nem egyidejü. Másrészt itt Laci nem bírálta a te teljesítményedet, csak nem volt elragadtatva töle. Most Kati esetében azért tartja pozitívnak, mert ö megdolgozott érte, de itt sem állította, hogy te nem csináltál semmit.


A nem tudom, hanyadik válaszolóval értek egyet, neked komoly lelki problémáid vannak, önbizalomhiány, enyhe üldözési mánia, emellett borzasztó sértödékeny és igazságtalan van másokkal szemben.

2023. ápr. 14. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/39 anonim ***** válasza:
31%
Én biztos nem hagynám magam. Megfelelő hangnemben, valami olyat mondanék neki, hogy én is ugyanezt csináltam anno, nem emlékszel? Vissza is vezetném a gondolatait, hogy igenis emlékezzen már vissza, hogy nekem mit mondott anno, de nem várnék csodát, hogy beismerje, úgy hogy rövidre fognám a beszélgetést, és mennék tovább a dolgomra.
2023. ápr. 14. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!